M. Barbaros Sayıl: 'Ülkemizin Krem Lehim Üreten Tek Yerli Firmasıyız'

10.10.2021 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, Taşsol, M. Barbaros Sayıl: 'Ülkemizin Krem Lehim Üreten Tek Yerli Firmasıyız'

40 yılı aşkın üretim tecrübesi ile ülkemizin tek yerli Krem Lehim üreticisi olma başarısını gösteren ve Taşsol’un yetkilisi M. Barbaros SAYIL ile üretimlerini, sektörü ve Taşsol’un ileriye dönük hedeflerini konuştuk.

Kısaca firmanızı tanıyabilir miyiz? Kuruluş hikayenizden bahseder misiniz?

Firmamızın faaliyet başlangıcı çok uzun yıllar evveline dayanmaktadır. Neredeyse 40 yıla dayanan bir geçmişimiz var. Geliştirdiğimiz ürünler ve ürünler ve ürün çeşitliliğimizin artması ile birlikte son 8 yılda bu noktaya geldik. Özellikle elektronik sektöründe geriye dönük çok ciddi faaliyetimiz yoktu ancak bu sektörde 7-8 yıldır çok ciddi anlamda varlığımızı göstermeye başladık. Krem lehim üretimi yapıyoruz. Bu ürünü Türkiye’de yerli olarak üreten tek firmayız. Bu ürün Türkiye’ye genelde ithal olarak gelir. Biz Taşsol olarak lehimle ilgili tüm ürünleri üretmeye çalışıyoruz. Bu ürünleri de kalitemizden ödün vermeden elektronik sektöründeki firmaların kullanımına sunuyoruz.

Üretim tesisleriniz ve çalışanlarınızla ilgili neler söylemek istersiniz?

Biz İkitelli Organize Sanayi Bölgesindeyiz. 2014 yılında buraya taşındık. Burada aşağı yukarı 600 metrekarelik bir kapalı alana sahibiz. Üretimimizi burada gerçekleştiriyoruz. Toplamda 8 kişilik bir kadroya sahibiz. Tam anlamıyla otomatik Makinelerle üretim yapıyoruz.

İnovasyonu nasıl tanımlıyorsunuz. Firmanızın bu konudaki çalışmaları ne yönde öğrenebilir miyiz?

Günü yakalamak bütün şirketler için çok önemli. İnovasyon da bizim içinde bulunduğumuz sektör ve üretimini gerçekleştirdiğimiz ürünler için de önemli bir olgu. Az öncede dediğim gibi krem lehimi Türkiye’de sadece biz üretiyoruz. Bu ürünü üretmek için çok ciddi Ar-ge yatırımı ve çok ciddi zaman ayırdık. Elbette bu ürün dünyada üretilen bir üründü ancak ülkemiz de krem lehim üreticisi yoktu ve bu ürünü ilk biz ürettik ve halen daha bu konuda tekiz. Katma değerli ve milli bir değer yaratabilmek adına ciddi emekler verdik. Yenilikleri takip ederek gündemi yakalamak bu açıdan çok önemli.

Üretimini gerçekleştirdiğiniz bu ürünleri ihraç ediyor musunuz? Eğer ediyorsanız toplam üretiminizin ne kadarını ihraç ediyorsunuz?

Ağırlıklı olarak Ortadoğu ülkelerine ihracat yapıyoruz. Özellikle İran’da ciddi anlamda varız. İran pazarında olmamızda sizin de ciddi anlamda desteğiniz var. Onun haricinde Mısır, Lübnan, Tunus, Ürdün Hindistan ve Pakistan’a da ihracatımız var. Üretimini gerçekleştirdiğimiz bütün ürünleri bu ülkelere gönderiyoruz ancak özellikle üretimini gerçekleştirdiğimiz krem lehimi Türk menşeli olarak bu ülkelere göndermek bize ayrı keyif veriyor. Bu saydığım ülkelerin tamamında ciddi bir pazara sahibiz ve tercih ediliyoruz. Aslında Avrupa pazarında da olmayız çok arzuluyoruz ancak içinde bulunduğumuz ekonomik durum ve 2 yıldır yaşadığımız bu pandemi durumu bütün bu hedeflerimizi aksatıyor. İnşallah allah kısmet ederse hedefimizde ürettiğimiz bütün ürünleri tüm dünyaya satabilmek var. Bu arada pandemi nedeniyle ihracatımız düştü. Şu anda toplam üretimimizin yüzde 25’ini ihraç ediyoruz. Bu oran tabi pandeminin bitmesi ile birlikte artacak talep var ancak sevkiyatta yaşanan sorunlar bu talebi karşılamamızı engelliyor.

Yurtiçi pazarında ne durumdasınız?

Türkiye pazarında da var olmaya çalışıyoruz. Burada üretim yapmamıza rağmen Türkiye pazarı diğer pazarlara nazaran çok daha zor.Burada olmamıza ve birebir temas kurmamıza rağmen gerek piyasanın Türk malına karşı olan ön yargılarını ve alışkanlıklarını kırmak bizim ülkemizde oldukça zor. Buna rağmen geçtiğimiz 1 yıl içerisinde aylık 1 ton gibi krem lehimi satış rakamlarına ulaştık. Bu bizim için ciddi bir başarı. Ufak ufak kabul ediliyoruz.

Covid- 19 sürecini nasıl yönettiniz?

Pandemi dönemi herkesi olduğu gibi bizi de etkiledi ancak bu dönemde biz faaliyetlerimizi durdurmadık. Çalışan firmalarımız vardı ve bu firmaları desteklemek durumundaydık. Riski azaltmak için çalışan sayımızı azalttık ama buradaki faaliyetlerimize hiç ara vermedik. İhtiyacı olan bütün müşterilerimizin de ihtiyaçlarını karşıladık. Bu dönemde ciromuzda neredeyse yüzde 70 oranında düşüşler oldu. Bu düşüşlere rağmen minimum kadro ile de olsa işimizin başındaydık. Dördüncü çeyrekteki hedeflerinizle ilgili neler söylemek istersiniz? Bu çeyrekte yani yıl sonuna kadar maksimum üretim maksimum satış gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Ancak dünyayı kasıp kavuran virüs salgının seyri bizim bu hedefi gerçekleştirmemizde etkili olacak. Şu an için rakamsal bir hedef ortaya koymak mümkün değil. Çünkü dediğim gibi sevkiyatlar aksıyor. Mal sattığımız firmaların verdikleri siparişlerin ulaşıp ulaşmaması konusunda tedirginlikleri var. Mümkün olanın en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Kısacası biz işimizin başındayız.

Son olarak kendi sektörünüzle ilgili yaşadığınız sorunlar neler ve bu sorunların çözümü noktasında önerileriniz nedir öğrenebilir miyiz?

Bizim ürettiğimiz ürün elektronik sektöründe çok göz önünde olmayan ama çok önemli ürün kalemlerinden bir tanesidir. Hizmet çok önemli, ihtiyaca anında ve eksiksiz cevap vermek çok önemli. Biz firma olarak bunu yapmaya çalışıyoruz ama sektörümüzde bu şekilde çalışan firma sayısı yok denecek kadar az. Çok rutin ve standartlar üzerinden gitmeye çalışıyorlar. Buda bizi zorluyor. Bir başka sorunda bizim ürün yelpazemizle ilgili ürünlerin ithalatının çok kolay olması bizi zorluyor çünkü maliyetleri kontrol etmekte zorlanıyoruz. Bu nokta da konuyla ilgili devlet nezdinde girişimlerim oldu ve konuda onların desteklerini bekliyoruz. Bizim gibi yerli üretim yapan firmalar desteklenmeli diye düşünüyorum. Biz bütün zorluklara rağmen yerli krem lehim üretimini gerçekleştirdik biz üretene kadar tamamı ithal edilen bu ürünü biz ülkemiz elektronik sektörü ile buluşturduk sağ olsunlar onlarda ürünümüzü kabullendiler. Derginiz aracılığı ile ürünümüze ilgi gösteren yurtiçi ve yurtdışı müşterilerimize teşekkür ediyorum.