Tufan Bulut: 'Granada Electric, Yaptığımız İşler Yapacağımız İşlerin Teminatı Mantığı İle Sektöründe Güven Veren Bir firma Haline Gelmiştir'

12.7.2021 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, Granada Elektrik, Tufan Bulut, Granada Electric Yaptığımız İşler Yapacağımız İşlerin Teminatı Mantığı İle Sektöründe Güven Veren Bir firma Haline Gelmiştir

1996 yılında taahhüt firması olarak faaliyetlerine başlayan ve taahhüt konusunda ciddi işlere imza atan Granada Electric&Lighting’in Kurucusu ve Genel Müdürü Tufan Bulut ile Granada Electric ve sektörü konuştuk.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

1973 Adana doğumluyum. Evli ve iki çocuk babasıyım. Tüm eğitim hayatımı Adana’da tamamladım. Çukurova Üniversitesi’nde elektrik bölümünde okudum. Profesyonel iş hayatına Granada Electric ile başladım. Geçmişe dönüp baktığımızda Granada Electric olarak yükleniciliğini yaptığımız yüzlerce projenin resmi iş bitirmelerine sahip olmanın haklı gurunu yaşamaktayım.

Granada Electric olarak hangi projelerde çalıştınız ve hala devam eden projeleriniz var mı?

Her şeyden önce Granada Electric bir taahhüt firmasıdır.1996 yılında G grubu karne ile iş hayatına başlamıştır. Birçok kamu ve kuruluşun alt yapı ve elektrik sistemlerinde yüklenici olarak tam zamanında gecikmeye maruz kalmadan yüzlerce projeyi tamamlamıştır. Yaptığımız işler yapacağımız işlerin teminatı mantığı ile Granada Electric güven veren bir firma haline gelmiştir. Firmamız proje bazlı çalışıyor. Zayıf alçak orta ve yüksek gerilim elektrik projelerinde teknik şartnamelerin getirdiği uygulamaları ve malzeme tedarikinin karşılanmasında profesyonel ekibiyle hizmet vermiş ve sektörünün lider kuruluşları arasında yerini almıştır. Firmamız geçmişte taahhüt ettiği projelerinde zamanında, yüksek kalite ile geçici ve kesin kabullerle anahtar teslimi başarılarına istinaden geçmişe gururla geleceğe güvenle bakarak günümüze kadar gelmiştir.

Granada Electric onlarca okul hastane ve birçok kamuya ait binanın yanı sıra özel sektörde projeler gerçekleştirerek sektörünün öncü kuruluşları arasında yerini aldı. İş hacmine göre değişen profesyonel ve kalifiye elamanlarımızla yüzlerce elamana istihdam sağlamanın gurunu taşıyoruz.

2008-2016 yılları arasında Granada Lighting olarak ithalata başladık. Sektörde en kaliteli aydınlatma elemanlarını üreterek piyasanın takdirini topladık. Üzülerek söylemeliyim ki günümüz şartlarında kaliteli aydınlatma ürünlerini piyasada satılan diğer ürünlerin kalitesinde üretmek istemediğimizden dolayı ithalata ara verdik. Ancak hala yerli üretimimizde sektörde kendini kanıtlamış firmalarla özellikle aydınlatma ürünlerinin imalatında çözüm ortağı olarak birlikte hareket etmekteyiz. Şu anda İzmir ili ve ilçelerinde elektrik alt yapı güçlendirme trafo bakım taahhüt işlerinde çözüm ortaklarımız ve partnerlerimizle profesyonel kadromuzla çalışıp sektördeki başarılara yeni başarılar eklemek için canla başla çalışmaktayız.

Elektrik ve aydınlatma pazarı içerisinde bulunan bir yönetici olarak salgın hastalıkla geçen 2020-2021 yıllarını nasıl yorumluyorsunuz?

Öncelikle pandemiye tüm dünyada olduğu gibi biz ülke olarak ta hazırlıksız yakalandık. Ancak devlet yöneticilerimizin profesyonelce yaptıkları kriz yönetimi sayesinde ikinci faza kalmadan sektörümüz ayağa kalkmayı başardı. Özellikle devlet yöneticilerimizin profesyonel kriz yönetimine dikkat çekmek istiyorum. Sektöre özel izinlerden tutunda meslektaşlarımıza yasaklı saatlerde çalışma izinleri vererek gayet başarılı hamleler yapmışlardır. Bu vesile ile değerli yöneticilerimize şahsım firmam ve meslektaşlarımız adına teşekkürü bir borç bilirim.

Pandemi  sırasında tabiki tüm dünya ile birlikte ithal edilen ürünlerin tedarikinde büyük sıkıntılar yaşandı. Malumunuz sektörümüz genellikle Çinle çalışmaktadır. Pandemi bilindiği üzere ilk olarak Çin’de başladı. Hatta pandemi başladığında ithal edilen ürünlere hastalık bulaşır korkusu hakimdi. Sektörde gereken ürünlerden ulaşılabilir olanlara dahi bu korkulardan dolayı soğuk bakıldı. Firma olarak gerek stoktan gerekse yerli imalatlardan gereksinimlerimizi temin ederek taahhütlerimizi tamamlayıp bu krizi atlatmayı başardık. Sektörümüzde hiç bir ithalatçı firmanın birkaç ayı karşılayacak kadar stok bulundurmadıklarını pandemi sırasında yaşadık. Sanırım ithalatçı firmalara en büyük tedbir stok kontrolü olacaktır.