Serdar Özgür Temel: ‘Bafra Lighting Her Zaman Olduğu Gibi Bundan Sonra da Pazarda Öncü Rol Üstlenmeye Devam Edecektir’

5.3.2023 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, Bafra Lighting, Serdar Özgür Temel, Serdar Özgür Temel: ‘Bafra Lighting Her Zaman Olduğu Gibi Bundan Sonra da Pazarda Öncü Rol Üstlenmeye Devam Edecektir’

 Bafra Lighting Satış ve Pazarlama Müdürü Serdar Özgür Temel

Ülkemiz aydınlatma sektörünün önde gelen üreticilerinden birisi olmayı başaran ve ürettiği ürünleri 20’ye yakın ülkeye ihracat eden Bafra Lighting’in Satış ve Pazarlama Müdürü Serdar Özgür Temel ile Bafra Lighting’i ve Bafra Lighting’in ileriye dönük hedeflerini konuştuk.

Serdar bey, kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Elektrik sektörüne 2011 yılında adım attım 1990 İstanbul doğumluyum aslen Mardinliyim anahtar & priz grubunda üretim ve kalite kontrol tecrübelerimden sonra bulunduğum firma aydınlatma üretimi anlamında yatırımlar yaptı ve devam eden yıllarda pazarlama ve satış departmanlarında görevler üstlenerek Türkiye genelinde tanıtım, pazarlama ve satış aksiyonları gerçekleştirdim. 2018 yılında Satış ve Pazarlama Müdürü ünvanı alarak o dönemdeki en genç kurumsal Satış ve Pazarlama Müdürü ünvanını da beraberinde almış oldum. Durmaksızın distribütör ve bayilerime hizmet vermekten büyük mutluluk duyarak çalışmalarıma devam ettim.

2022 Kasım ayı itibariyle bulunduğum anahtar & priz ve aydınlatma firmasından ayrılma kararı aldım ve Bafra Lighting / BCÇ Elektronik ailesine katıldım.

Bafra Lighting’in şirket yapılanması, yönetim organizasyonu ve üretim ekibiyle ilgili bilgi alabilir miyiz?

Bafra Lighting markası ile büyük bir ivme yakalayan firma sahibi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yıldız ve ortağı Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı Muharrem Yıldız ile birlikte doğru ürün ve doğru hizmet anlayışını ilke edindik. Bu vizyonda sektöre hizmeti ve verdiği güven ile adından söz ettiren yeni ekip arkadaşlarımız ile görüşmelere başladık. İlk etapta Güneydoğu, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu bölgelerinde bölge yöneticileri istihdam ettik. Bafra Lighting mevcut müşteri kadrosuna 35 yeni distribütör ekleyerek bu firmaların satış ve pazarlama faaliyetlerini yürüten arkadaşlarımız ile taban çalışmalarına başladık.

Mevcut alt yapısı ile pazara güven aşılayan Bafra Lighting gelecek dönemlerde de güncellediği ürün gamı ve izleyeceği aksiyon planları ile adından sıkça söz ettirmeye devam edecektir.

Firmanızın ürün yelpazesinde ne tür ürünler var öğrenebilir miyiz?

13.000 metrekare alana kurulu tesisimizde Dünya standartları ve otomasyona dayalı modern proseslerde üretim yapmaktadır. Bafra Lighting ürün yelpazesinde hareket sensör sistemleri, sensörlü tavan armatürleri, led paneller, slim projektörler, led ampuller, bant armatürler, şerit ledler, led ray spotlar, slim trafolar, bahçe armatürleri, ledli çıkış yönlendirme levhaları, masa lambaları, ankastre aydınlatma çeşitleri ve aspiratörler bulunmaktadır.

Bahsini ettiğim ürünlerin dışında mimari bakış açısına sahip birçok ürün grubunu da ekleyerek kataloğumuzu konsept projelere de hitap eden ve aydınlatma alanında birçok talebe cevap verir hale getirdik.

Dinamik ve yenilikçi anlayışımız ile sektöre yön veren firmalar arasında olan Bafra Lighting kısa ve uzun vadeli planları ile adından daha çok söz ettireceğine emin olabilirsiniz.

Yakın geçmişte Tesis Yönetim Zirvesi’nde “Yılın En İyi Çıkış Yapan Aydınlatma Ürünleri Markası” ödülü aldınız. Bununla beraber bütün yıl son derece yoğun bir gündeminiz oldu. Özetle geçtiğimiz yıldan bahsedelim mi?

Bafra LightingBcç Elektronik Türkiye pazarındaki hakimiyeti kadar ihracat kanadında da ciddi başarılara imza atmıştır. Öncelikle bizi bu ödüle layık gören başta kıymetli T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Sn. Murat Kurum ve Türkiye Kentsel Tesis Yönetimi Derneği (TRKTYD) Başkanı Sn. Suat Sandalcı’ ya teşekkürü bir borç biliriz.

Şu anda aktif olarak 20 ülkeye ihracatımız devam ederken, aynı zamanda balkan ülkelerinde yoğun talebi karşılamak ve Avrupa daki müşterilerimize daha sağlıklı hizmet verebilmek adına Kosova’ da 10.000 m2 üretim tesisi kurduk ve bu tesis kısa zamanda İstanbul Beylikdüzü’ nde bulunan mevcut fabrikamız ile yarışır hale geldi. İç pazarda olduğu gibi dış pazarda da Türk bayrağını dalgalandırmamız gerektiği kanaatindeyiz. “Daima İleri” politikamız ile gelecek yayınlarınızda da sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Kısaca ileriye dönük hedeflerinizde ve kısa vadeli yatırım planlarınızdan bahsedebilir misiniz?

Bafra Lighting her zaman olduğu gibi bundan sonra da pazarda öncü rol üstlenmeye devam edecektir. Mevcut ürün ve yönetim politikalarımızın dışında, pazarın bize kattığı güncel bilgiler doğrultusunda yenilik ve fikirlere değer veren bir firma yapısında olacaktır. Yakın zamanda çeşitli kampanya ve bayi toplantıları şeklinde iş ortaklarımız ile yapacağımız istişareler doğrultusunda en verimli, en pratik, en ekonomik ürünlerle ilklere imza atmaya devam edeceğiz.

Birçok ilin mimarlar ve elektrikçiler odaları ile şimdiden çalışmalar yürütmeye başladık, bu çalışmanın sonucunda da büyük sürprizlere imza atacağız.

Otomasyon ile desteklediğimiz yaklaşık 500 kişilik üretim kadromuza gün geçtikçe daha çok çalışan istihdam ederek yeni ürün gruplarımızda proses dengemizi bozmadan modern teknolojide yeni makine parkurları ve devam eden birçok yatırımlarda bulunmaya devam ediyoruz.

Aydınlatma sektörünü yakından bilen birisi olarak sektörün sorunları ve çözüm önerileriniz ilgili neler söylemek istersiniz? Eklemek istedikleriniz var mı?

13 yıldan bu yana sektörümüze hizmet vermeye devam eden biri olarak üzülerek belirtiyorum ki rekabetten kaynaklı düşük kalitedeki ürünler hat safhada.

TSE ve benzer kalite normlarında hareket eden firmaların belirli bir fiyat skalasının altına düşemeyeceği kanaatindeyim. T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bu yöndeki denetimlerini sıklaştırmalı ve belirlenen belge standartların altındaki üretimin önüne geçilmelidir.

Türkiye’ de milyonlarca lira yatırım yapmış ve istihdam sağlayan biri birinden değerli sanayici ve iş insanlarının bu yatırımları maalesef ki merdiven altı üretimler ile rekabet etme pozisyonuna gelmiştir.

Sektör temsilcilerinin de katılım sağladığı çeşitli toplantı ve seminerler ile tüketen toplum daha çok bilinçlendirilmeli, üretici ve tüketiciyi kaliteli ürünlere yönlendiren teşvikler ile daha çok dayatılmalıdır.

Bafra Lighting olarak sensör gözü, sensörlü ürün grubu ve panel led grupları başta olmak üzere tüm ürün yelpazemize TSE standartları uygunluğu için çalışmalarımıza başlamış bulunmaktayız. Yeni makine ve laboratuvar yatırımlarımız ile bundan sonraki ürün gruplarımızda da TSE standartlarını kapsayacak şekilde adımlar atacağız.