Maxlogic Anons / Alarm Matrix Paneli

5.8.2021 Elektrik Dünyası Dergisi, Teknoloji, Mavili Elektronik, Maxlogic Anons / Alarm Matrix Paneli

Havalimanları, hastaneler, alışveriş merkezleri okullar gibi insan yoğunluğunun fazla olduğu yapılarda, binada bulunan kişileri bilgilendirme, uyarma veya yönlendirme amacıyla anons sistemleri kullanılmaktadır. Yangın gibi yıkıcı sonuçlar doğurabilen ciddi tehlikeler karşısında, yapı içerisindeki güvenliğin sağlanması adına anons sistemleri ile entegre olmak oldukça önemlidir.

Tehlikeli durum karşısında tahliye planının doğru şekilde uygulanması, izdihamın önüne geçilmesi için Maxlogic Anons/Alarm Matrix Panelleri üretilmştir. Acil anons ve alarm durumlarının güvenilir biçimde gerçekleştirilmesi için Maxlogic marka akıllı adresli yangın alarm sistemleriyle entegre çalışan bu paneller EN 54-16 Standardına uygundur. Maxlogic Anons/Alarm Matrix Paneli; meydana gelen acil durumlarda canlı anons imkanı sağladığı gibi, önceden planlanmış yangın senaryoları doğrultusunda kaydı alınmış sesler ile anons/alarm verilmesini kolaylaştırmaktadır.  

19” 3U rack yapısındaki Maxlogic Anons/Alarm Matrix Paneli ile 32 bölgeye kadar anons çıkışı verilebilmektedir.  Panelin içerisinde; dahili güç kaynağı olarak 1 adet “anons güç modülü” ve ses sinyali çıkışını sağlayan 1 adet “anons çıkış modülü” standart olarak yer almaktadır. Ayrıca panelde 16 adet modül giriş soketi mevcuttur. Bu soketlere uygulamanın gerçekleştirileceği mahalin özelliklerine göre “anons giriş modülü” ve/veya “programlanabilir alarm/ikaz çıkış modülü” takılabilmektedir. Her bir anons giriş modülüne 4 adede kadar anons mikrofonu bağlanabilmektedir.

Maxlogic akıllı adresli yangın alarm santralleri ile entegre çalışan bu paneller, marka model fark etmeksizin anons sistemlerinin kullanıldığı projeler içinde çalışabilmektedir. Anons sistemleri ile entegrasyon için; önceden programlanmış ses çıkışları ve acil durumda tetkik gönderebilecek sinyal girişleri olması yeterlidir.

Yangın durumunda işletilmek üzere sebep/sonuç senaryosuna dahil edilebilen, programlanabilir alarm/ikaz çıkış modülleri ile olay anında aktif olabilen panel sayesinde yetkili kişiler, binanın istenilen bölgesinde anons gerçekleştirebilmektedir.

Yangın algılama sistemleri ile anons sistemlerinin entegrasyonunu sağlayan Maxlogic Anons/Alarm Matrix Paneller yangının yıkıcı etkilerine karşı can ve mal güvenliğinin sağlanması için tasarlanmıştır.