Kablo Soyma Penselerinin Çeşitleri ve Kullanımı

6.2.2024 Elektrik Dünyası Dergisi, Teknoloji, Weicon, Kablo Soyma Penselerinin Çeşitleri ve Kullanımı

Kablo soyma penseleri, elektrik tellerinin veya kabloların dış izolasyonunu sıyırmak, soymak ve çıkarmak için kullanılan bir el aletidir. Bu işlem, kablo uçlarını birbirlerine bağlamak için yapılır. Kablo soyma işlemi dikkat ve deneyim gerektirir Kablo sıyırma penseleri farklı kalınlıklarda ve tiplerde kablolar için tasarlanmış olabilir. Kullanmadan önce, işlem yapacağınız kablo ile pensenin uyumlu olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.

Aksi takdirde kablolar zarar görebilir veya tehlikeli durumlar oluşabilir. Kablo soyucular manuel, otomatik ve çok fonksiyonlu olmak üzere işlevlerine göre 3’e ayırabiliriz. Manuel kablo soyma penseleri elle kullanılan temel bir tasarıma sahiptir ve genellikle hafif kullanımlar için uygundur. Otomatik kablo soyma penseleri, kablo soyma işlemini daha hızlı ve verimli hale getiren bir otomasyon mekanizmasına sahiptir ve genellikle endüstriyel alanlarda kullanılır. Çok fonksiyonlu kablo soyma penseleri ise farklı boyutlarda kabloları soymak için ayarlanabilir ve değiştirilebilir bıçaklara sahiptir. Bu sayede farklı tipteki kablolar için kullanılabilir.

Kablo soyucular pek çok farklı sektörde kullanılırlar. Örneğin elektrik ve elektronik endüstrisinde kablo bağlantıları, elektrik panoları ve diğer elektrik ekipmanları için kablo sıyırma işlemleri yaygındır. Otomotiv Endüstrisinde araçların elektrik sistemlerinin montajında sıkça kullanılır. Telekomünikasyonda telefon hatları ve ağ kablolarının sıyrılması için gereklidir. Ev ve iş yerlerinde ise elektrikçiler tarafından kablo bağlantıları yapılırken kullanılır.

WEICON TOOLS ile hassas, güvenli ve hızlı çalışma!

WEICON TOOLS 1967'den beri geniş bir el aletleri yelpazesi geliştirip üretmekte, 1990 yılından bu yana da, Ascheberg'den Krampe Werkzeuge GmbH & Co. KG ile birlikte çalışmaktadır. WEICON TOOLS, her türde kablonun hassas, hızlı ve güvenli bir şekilde soyulması için kablo bıçakları, sıyırma penseleri ve multi fonksiyonel sıyırıcılar sunuyor.

Birinci önceliğinin her zaman üstün kalite olduğunu belirten WEICON TOOLS, ürün gelişiminin her aşamasında teknolojinin en ileri araçlarını kullanmaktadır. Örneğin yeni araç tasarımı sürecinde modern bir 3D yazıcı ile numunelerini üretmektedir.

WEICON TOOLS, TÜV Nord GS onaylı olup, iş güvenliği hususları göz önünde bulundurularak geliştirilmiştir. TÜV, Almanca “Technischer Überwachungsverein”in kısaltmasıdır; bu, Teknik Muayene Derneği anlamına gelir. GS, Almanca “geprüfte Sicherheit” yani “Test Edilmiş Güvenlik” kelimelerinin kısaltmasıdır. GS onayı, başta Almanya ve Avrupa olmak üzere tüm dünyada tüketiciler seviyesinde tanınan ve kabul edilen bir ürün güvenliği onayıdır. Bu onay, kurumun denetimi ve ürünlerin uzman mühendisler tarafından, profesyonel laboratuvarlarda yapılan test ve deney süreçlerinin ardından alınır. Tasarımlarıyla da adından söz ettiren WEICON TOOLS’un Hassas Sıyırıcı S kablo sıyırıcısı, ürün tasarımı alanında 2020 Red Dot Ödülü'nü kazanmıştır. Kalitesi sahip olduğu ödül ve sertifikalarla da kanıtlanan WEICON TOOLS, kaliteli, işlevsel ve uzun ömürlü ürünler üretmeyi amaçlamaktadır.

Bir diğer önceliği müşterileri memnuniyeti olan WEICON TOOLS, çok sayıda renk kombinasyonunda, özel logo baskılı el aletleri üreterek müşterilerine özel hizmetler sunmaktadır. Aynı zamanda kullanım alanına özel ürünler geliştiren WEICON TOOLS, Solar serisi ile güneş enerjisi sektöründeki kablolar için kullanılan, sarı renkte özel bir seri geliştirmiştir. Bunun yanında %97 yenilenebilir kaynaklardan üretilen, geri dönüştürülebilir el aletlerinden oluşan Green Line serisi ile çevre dostu bir firma olduğunu göstermiştir.