ABB, İlk Kez Kullananlar Ve Yeni Sektörler İçin Otomasyonun Önünü Açmak Üzere Yeni Nesil Kobot'larını Piyasaya Sürüyor ABB, Gofa™ Ve SWIFTI™ Kobot Aileleri İle Yumi® Kolaboratif Robot PortföYünü Güçlendiriyor

1.6.2021 Elektrik Dünyası Dergisi, Ürün, ABB, ABB İlk Kez Kullananlar Ve Yeni Sektörler İçin Otomasyonun Önünü Açmak Üzere Yeni Nesil Kobot'larını Piyasaya Sürüyor  ABB, Gofa™ Ve SWIFTI™ Kobot Aileleri İle Yumi® Kolaboratif Robot PortföYünü Güçlendiriyor

On işyerinden sekizi önümüzdeki on yılda robot kullanımını artıracağını söylüyor ve pandemi ise otomasyona yapılan yatırımı hızlandıran bir katalizör olarak gösteriliyor.

ABB, YuMi® ve Tek Kollu YuMi® kobot serisini tamamlamak için, yeni GoFa ™ ve SWIFTI ™ kobot aileleri ile kolaboratif (kobot) portföyünü genişletiyor ve artık daha yüksek taşıma kapasitesi ile hızlar sunabiliyor. Bu daha güçlü, daha hızlı ve daha yetenekli kobot'lar sayesinde, elektronik, sağlık hizmetleri, tüketim malları, lojistik ile yiyecek ve içecek gibi hızlı büyüyen segmentlerdeki şirketlerin büyümeleri hızlanacak ve birçok endüstride artan otomasyon talebi karşılanabilecektir.

GoFa ™ ve SWIFTI ™ sezgisel programlama yapabilecek olarak tasarlanmıştır, böylece müşterilerin kurum içi programlama uzmanlarına bağlı kalmaları gerekmez. Bu, düşük otomasyon seviyesine sahip endüstrilerin önünü açacak ve artık müşterilerimiz kobotlarını kurulumdan sonra birkaç dakika içerisinde özel bir eğitim almadan kutudan çıkarır çıkarmaz çalıştırabilirler.

ABB Robotik ve İmalat Otomasyonu İş Kolu Başkanı Sami Atiya, "Yeni kobot portföyümüz pazardaki en geniş yelpazesiyle, hem işyerlerini dönüştürebilme, hem de müşterilerimizin yeni operasyonel performans ve büyüme düzeylerine ulaşmalarına yardımcı olabilme potansiyeline sahiptir. Bu ürün grubunun kullanımı ve konfigürasyonu kolaydır. Sadece üretim değil, ekonominin bir çok yeni sektöründeki her boyuttaki işletmenin global çevrimiçi servis uzmanları ağımız tarafından desteklenen robotlarla ilk defa buluşabilmesini sağlıyoruz.’’ dedi.

ABB’nin kobot portföyünün genişletilmesi, otomasyonu ekonominin yeni sektörlerine yönlendiren ve iş dünyasını dönüştüren bireyselleşen tüketiciler, işgücü kıtlığı, dijitalleşme ve belirsizlik dahil dört ana mega eğilimin ortasında kalan mevcut ve yeni robot kullanıcılarının otomasyonu hızlandırmalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bu genişleme ile İş Alanının portföy yeniliği yoluyla yüksek büyüme gösteren segmentlere odaklanmasını takip ederek kârlı büyümenin sağlanmasına yardımcı olur.

Otomasyon üretimin geleceğini yönlendiriyor

Avrupa, ABD ve Çin'deki 1650 büyük ve küçük işletmenin katıldığı küresel bir ankette1, işletmelerin yüzde 84'ü önümüzdeki on yıl içinde robotik ve otomasyon kullanımını başlatacaklarını veya artıracaklarını söylerken, yüzde 85'i otomasyona yapılan yatırımı hızlandırmak için bir katalizör olan COVID-19 ile salgının işletmeleri ve endüstrileri için "ezber bozan" olarak ortaya çıktığını söyledi. İşletmelerin yaklaşık yarısı (yüzde 43) işyeri sağlık, yüzde 51 robotiklerin sosyal mesafeyi geliştirebileceğini ve üçte birinden fazlası (yüzde 36) çalışanları için iş kalitesini iyileştirmek için robotik otomasyonu kullanmayı düşündüğünü söyledi. Daha da önemlisi, şirket CEO'larının ve Genel Müdürlerin yüzde 78'i, tekrarlayan ve ergonomik açıdan zorlu işler için personel işe almanın ve tutmanın zor olduğunu söyledi.

Kobot'lar, çit gibi fiziksel güvenlik önlemlerine ihtiyaç duymadan çalışanlarla birlikte çalışabilecek şekilde ve kullanım ile kurulumu çok kolay olacak şekilde tasarlanmıştır. 2019 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 19 artışla 22.000'den fazla yeni kolaboratif robot dünya çapında kuruldu2. Kolaboratif robotlara olan talebin 2020 ile 20253 arasında yüzde 17'lik bir YBBO ( Yıllık Birleşik Büyüme Oranı ) ile artacağı tahmin edilirken, küresel kobot satışlarının değerinin 2019'da tahmini ~ 0,7 milyar dolardan 20254'te ~ 1,4 milyar dolara çıkması bekleniyor. Tüm endüstriyel robotların küresel pazarı 2020'de ~ 45 milyar $ 'dan 2023'e kadar ~ 58 milyar $' a çıkması bekleniyor (yüzde 9 YBBO ile)5.

GoFa™ ve SWIFTI™, çalışanlara imalat, tıbbi laboratuvarlar, lojistik merkezleri ve ambarlar, atölyeler ve küçük üretim fabrikalarında malzeme taşıma, makine besleme, komponent montajı ve paketleme gibi görevlerde yardımcı olabilmek için, süreçleri otomatikleştirmelerine yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır.

Atiya, "Bu genişleme ile artık daha önce kobot kullanımını hiç düşünmemiş olan işletmelerinde benimsemelerini hızlandırmaya yardımcı olacak şekilde gerçek zamanlı destekle kobot'ların kullanımını ve dağıtımını kolaylaştırıyoruz .Deneyimlerimiz, en iyi performans gösteren operasyonların, yeni teknolojilerin potansiyeline ek olarak insanların becerilerini kullanmasıdır." dedi.

ABB'nin hızlı kurulum araçları aracılığı ile artık kullanıcılar, tablet veya akıllı telefon kullanarak yeni kobot'ları kolaylıkla programlayabilecek ve yeniden program değişikliği yapabileceklerdir. Müşteriler ayrıca ABB’nin 1.000’den fazla küresel iş ortağından oluşan ağı tarafından desteklenen ve ABB’nin 1974’ten beri 500.000’den fazla robot çözümünün kurulmasıyla geliştirilen ve küresel endüstri ile uygulama uzmanlığından da yararlanabilecektir.

Yeni GoFa™ ve SWIFTI™ kobot aileleri, dünyanın ilk gerçek işbirliğine dayalı robotu olan YuMi'nin 2015'te piyasaya sürülmesinden bu yana işletmelerin temel görevleri güvenli bir şekilde otomatikleştirmesine yardımcı olan ABB'nin YuMi ailesinin başarısını temel alıyor. Bugün, ABB'nin YuMi kobot'ları, dünyanın her yerindeki fabrikalarda, atölyelerde ve laboratuvarlarda çalışan, elektronik ve elektrikli komponentlerin vidalanması ve monte edilmesinden, USB ve valf üretimine ve laboratuvarlarda COVID-19 örneklerini test etmeye kadar çeşitli görevleri yerine getiren insanlarla birlikte görev yapıyor.