ABB, Dar Alanlar İçin Tasarladığı Hızlı ve Güçlü IRB 1300 İle Küçük Robot Ailesini Genişletiyor

2.10.2020 Elektrik Dünyası Dergisi, Teknoloji, ABB, Antti Matinlauri, ABB, Dar Alanlar İçin Tasarladığı Hızlı ve Güçlü IRB 1300 İle Küçük Robot Ailesini Genişletiyor

IRB 1300, daha küçük alan kullanarak üretim hattı esnekliği ve verimliliği artırabilmek için sınıf lideri bir kaldırma yeteneğiyle, erişim ve yol doğruluğu sayesinde çevrim sürelerini önemli ölçüde iyileştirir

ABB, ağır nesneleri veya karmaşık ve düzensiz şekillere sahip yükleri hızla kaldırabilen, daha hızlı ve daha kompakt bir robot talebini karşılayabilmek için, IRB 1300'ün piyasaya sürülmesiyle küçük altı eksenli endüstriyel robotlar ailesini genişletiyor.

10 kg'a kadar yükler için ABB'nin IRB 1600 robotunun başarısını temel alan IRB 1300, çevrim sürelerinde yüzde 27'lik bir iyileştirme sunar ve IRB 1600'den yaklaşık yüzde 60 daha hafif ve yüzde 83 daha küçüktür. Yalnızca 220x220 mm'lik bir ayak iziyle IRB 1300, dar alanlarda daha fazla robotun konuşlandırılmasını sağlayarak, küçük alanlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

ABB Robotik Ürün Yönetimi Başkanı Antti Matinlauri, "IRB 1300, küçük endüstriyel robot portföyümüze eklenen heyecan verici bir şekilde, artık daha da geniş bir kapasite ile performans sunabileceğimiz an-lamına geliyor. IRB 1300’ü müşterilerimizin küçük çalışma alanlarında bile daha ağır, daha karmaşık veya daha düzensiz şekilleri kaldırmaya yönelik çözümler geliştirebilirken, artık yeni hız ve doğruluk standartlarına ulaşabilmelerine yardımcı olmak için tasarladık." dedi.

Geliştirilmiş olan kaldırma kapasitesi ve erişimiyle, malzeme taşıma, makine boşaltma, polisaj ile montaj ve test uygulamaları ile elektronik, yiyecek, içecek, ilaç ve ambalajlı tüketici ürünleri işleme, paketleme ve lojistik uygulamalarını hedefliyor.

IRB 1300 üç ana versiyonda mevcuttur - 11 kg / 0,9 m, 10 kg / 1,15 m ve 7 kg / 1,4 m. 11 kg kaldırma kapa-site ve 0,9 m erişim özelliğine sahip versiyonu sınıfındaki diğer tüm rakip robotlardan daha yüksektir.

ABB’nin OmniCore ™ kontrol ünitesiyle çalışan IRB 1300, gelişmiş hareket kontrolü ve sınıfının en iyisi olan yol doğruluğu sunarak, polisaj ve makine besleme gibi geniş bir uygulama yelpazesinin zorluklarının üstesinden gelebilmesine olanak tanır.

IRB 1300'ün çok yönlülüğünü en üst düzeye çıkarmak için OmniCore kontrol ünitesi, fieldbus protokolleri, görüntü işleme çözümleri ve kuvvet kontrolü dahil olmak üzere bir dizi ek ekipmanla donatılabilir. Om-niCore, geniş bir çoklu dokunmatik ekrana sahip sezgisel FlexPendant üzerinde, kullanıcıların program-lama ve robotlarını çalıştırmalarını hızlı bir şekilde kavramalarını sağlayan tutma, kaydırma ve dokunma gibi standart hareketlere sahip basit bir kullanıcı arayüzü sunar.

IRB 1300'ün daha sofistike tutucu veya uç efektörlerle kullanılmasını sağlamak için IRB 1600'den yüzde 50 daha fazla 20 Giriş / Çıkış portu sunar ve kullanıcıların aynı anda daha fazla iş parçasını işleyerek verim-liliği artırmasına olanak tanır.

Standart olarak IP40 giriş koruma sınıfında olan IRB 1300, katı parçacıklara ve su girişine karşı IP67 koruma sınıfı seçeneğine de sahiptir. Dökümhanelerdeki ve diğer metal işleme tesislerindeki aşırı sert koşullara karşı koruma sağlamak için tasarlanmış Foundry Plus2 seçeneği de mevcuttur. IPA Temiz Oda koruma sınıfı standardlarında da tedarik edilebilir.