Yangın Güvenliğinde Aktif Hava Örneklemeli Hassas Duman Algılaması

3.2.2024 Elektrik Dünyası Dergisi, Teknoloji, Maxlogic, Yangın Güvenliğinde Aktif Hava Örneklemeli Hassas Duman Algılaması

Yangınlar, dünya genelinde can ve mal kaybı doğurabilecek, ciddi zarar ve tehlikelere neden olabilen, önlem alınması gereken olaylardır. Yangının erken teşhisi ve hızlı müdahalesi, can ve mal kayıplarının önüne geçilmesi için hayati önem taşımaktadır. Mahale uygun nitelikte seçilen yangın ve gaz algılama ve alarm sistemleri yangın güvenliği önlemleri arasında öncelikli bir rol oynamaktadır.

1987 yılından bu yana yangın ve gaz algılama ve alarm sistemleri alanında ürün ve hizmet geliştiren Mavili Elektronik A.Ş. mahal ihtiyaçlarına en doğru çözümü sunabilmek için; tasarımından üretimine kadar akredite kuruluşlarının önemli testlerinden geçen ürün yelpazesine, Maxlogic Aktif Hava Örneklemeli Hassas Duman Dedektörlerini eklemiştir. Uluslararası geçerliliği belgelendirilen bu yeni ürünler, yangın algılama sistemlerinin kritik bir bileşeni olarak karşımıza çıkmakta ve geleneksel duman dedektörlerine göre daha gelişmiş bir yaklaşım sunmaktadır.

Maxlogic Aktif Hava Örneklemeli Hassas Duman Dedektörleri, uçak hangarlarından cephaneliklere, bilgi işlem veri merkezlerinden yoğun bakım odalarına, laboratuvarlardan petrokimya tesislerine, müzelere, trafo binalarına kadar hassas algılama ihtiyacı duyulan tüm mahallerde kullanılmaktadır.

Maxlogic Aktif Hava Örneklemeli Hassas Duman Dedektörleri, bulundukları mahalde hava emiş sistemi ile mevcut havadan örnek alarak ortamda duman varlığını tespit etmekte ve bu duruma uygun şekilde yangın sisteminde alarm gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Maxlogic Aktif Hava Örneklemeli Hassas Duman Dedektörlerinin temel işleyişi şu adımlardan oluşmaktadır:

1.Hava Örnekleme: Dedektör, hava emiş sistemi ile bulunduğu mahalden hava örneklerini alır. Alınan hava örnekleri kısmi olarak ölçüm odalarına iletilirler.

2.Analiz ve Algılama: Ölçüm odalarında dumanın varlığını tespit etmek için güçlü LED ışıkları bulunur. Duman partikülleri güçlü LED ışıkları ile partikül çaplarına göre tespit edilerek dumanın varlığı doğrulanır.

3.Alarm Aktivasyonu: Dedektör, dumanın tespit edildiği anda alarm sistemi ile iletişime geçer ve hızlı bir aksiyon alınmasına yardımcı olur.

Maxlogic Aktif Hava Örneklemeli Hassas Duman Dedektörlerinin temel işleyişinde matematiksel modelleme teknolojisi kullanılmaktadır. Gelişmiş algoritmalar ve optik teknolojiler ile kullanıcıları gereksiz endişelerden korumaktadır. ARGE tasarımları son teknolojiden yararlanılarak yapılan bu dedektörlerin; 0.0001% (obs/m) oranında yüksek hassasiyet çözünürlüğü bulunmaktadır. Son derece hassas nitelikteki Maxlogic Aktif Hava Örneklemeli Hassas Duman Dedektörleri oldukça küçük mikro partikülleri dahi algılayabilme kapasitesine sahiptir. Böylece mahaldeki yangın tehlikesinin çok daha erken aşamalarında tespit edilebilmesini sağlamaktadır.

Geniş algılama aralığı (0,005% - 20% (obs/m)) ile de dikkat çeken Maxlogic Aktif Hava Örneklemeli Hassas Duman Dedektörleri adresli ve konvansiyonel sistem tiplerine uygun model seçenekleri barındırarak kullanıcı ve mahal ihtiyaçlarını optimize etmektedir.

Maxlogic Aktif Hava Örneklemeli Hassas Duman Dedektörlerinin tasarımı, kurulumu ve kullanımında mahal tipleri ve güvenlik endişeleri ele alınmış, yangın tehlikelerini en aza indirmek için titizlikle çalışılmıştır. Maxlogic Aktif Hava Örneklemeli Hassas Duman Dedektörlerinin uluslararası standartlara EN 54-20 ve EN 54-17 (European Norms) ve yerel yangın güvenliği yönetmeliklerine (Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik) uygunluğu sağlanmıştır. CE İşareti (Conformité Européenne) bulunmaktadır.

Tekli, U-Tipi, 2U-Tipi, H-Tipi boru tesisatları yapılarak, mahale özel, nitelikli ve etkin çalışma gerçekleştirilmektedir.