İsmail Bozdemir: ‘Uzun Vadede Dünya Markası Olmayı Hedefliyoruz’

11.11.2022 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, ProLed Aydınlatma, İsmail Bozdemir: ‘Uzun Vadede Dünya Markası Olmayı Hedefliyoruz’

Proled’in kurucusu İsmail Bozdemir

2013 yılının mart ayında kurulan ve kurulduğu günden beri üretimini gerçekleştirdiği aydınlatma ürünlerinin kalitesi ile sektöründe söz sahibi olmayı başaran Proled'in kurucusu İsmail Bozdemir ile üretimlerini ve aydınlatma sektörünü konuştuk.

Kısaca firmanızı tanıyabilir miyiz?

Firmamız 2013 yılının Mart ayında kuruluşunu tamamladı. LED aydınlatma ve LED ekran sektöründe faaliyet gösteriyoruz. İş hayatımıza başladığımız tarihten bugüne gerçekleştirdiğimiz projelerle müşterilerimizi kaliteli hizmet anlayışımızla buluşturduk. 25 yıllık iş tecrübemizi Tescilli Markamız PROXLED ile PROLED AYDINLATMA çatısı altında birleştire-
rek her geçen gün genişleyen ürün yelpazemizle müşterilerimize daha iyi hizmet vermeyi amaçladık.

Peki firmanızın ürün yelpazesinde ne tür ürünler var öğrenebilir miyiz?

Piyasada yer alan LED’li aydınlatma armatürlerinin neredeyse tamamını üretiyoruz. Üretimini yaptığımız ürünler arasında başta projektörler olmak üzere; İç aydınlatma armatürleri, dış aydınlatma armatürleri, LED paneller, wallwasherlar, etanj armatürler, downlight armatürler, havuz armatürleri ve ray spotlar üretiyoruz. Bunun yanında dmx ve dali kontrollü spesifik ürünlerde ürün yelpazemizde özel ürün olarak yerini alıyor. Bu arada biz firma olarak modüler ürünler konusunda da çok iddalıyız. Modüler ürünler müşteriye bir ürünü birden fazla yerde kullanabilme imkanı sunuyor. Proled projeye uygun ürünler üretme konusunda da uzman bir firma ve müşterilerin ihtiyaçlarına uygun çözümler üretebiliyor.

Sizin ürünlerinizi benzerlerinden ayıran özellikleri neler?

Özellikle dış mekanlara yönelik aydınlatma ürünlerinde birinci önceliğimiz ürünün kalitesi. Biz ürünlerimizin arızalanmaması için ve müşterilerden şikayet gelmemesi için elimizden geleni yapıyoruz ve kesinlikle IP 67 korumalı ve standartlara uygun ürünler üretiyoruz. Ürünlerle ilgili müşterilerimizden olumlu geri dönüşler alıyoruz. Ürünlerimiz ile ilgili müşterimiz her hangi bir sorun yaşadığında da kısa sürede teknik destek hizmeti veriyoruz. Biz müşterilerimizle uzun soluklu çalışmayı hedefleyen bir firmayız bu nedenle de ürünlerimizin kalitesini ciddi anlamda özen gösteriyoruz. Piyasada dış mekan aydınlatma armatürleri ile ilgili yaşanan sorunları biz Proled olarak müşterilerimize yaşatmak istemiyoruz.

Ar-Ge çalışmalarınız var mı? ve bu konuda devletten destek alıyor musunuz?

Firmamız Ar-Ge konusunda devletten hiçbir şekilde destek ve teşvik almıyoruz. Tamamen kendi öz kaynaklarımızdan Ar-Ge pay ayırıyoruz. Ar-Ge’ye ayırdığımız payı da kendi ürün grubumuzda dünyada yaşanan teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek yeni ürün geliştirmede ve var olan ürünlerde yenilikler yapmada kullanıyoruz. Özellikle müşterilerimizden aldığımız geri dönüşlere bakarak ürünlerimizi daha iyi nasıl yaparız diyerek azimle çalışıyoruz.

Bu bahsettiğiniz ürünlerin uygulaması noktasında faaliyetleriniz var mı?

Firmamız az öncede bahsettiğim gibi sadece aydınlatma ürünlerinin üretimini yapıyor. Buradan da anlaşılacağı üzere uygulama konusunda herhangi bir faaliyetimiz yok. Sadece satışını yaptığımız LED ekranların kurulumunu yapıyoruz sonrasında destek hizmeti veriyoruz.

Ürettiğiniz ürünleri ihraç ediyor musunuz?

Ürünlerimizi ihraç ediyoruz ancak bunu daha çok yurtdışında faaliyet gösteren inşaat firmaları aracılığı ile yapıyoruz. İnşaat sektörünün önde gelen firmaları yurtdışında gerçekleştirdikleri projelerde bizim ürünlerimizi kullanarak bizim dolaylı olarak ihracat yapmamıza katkıda bulunuyorlar. Ancak hedefimizde önce ülkemizdeki yerimizi sağlamlaştırdıktan sonra direkt olarak yurtdışına açılmak var.

Üretimini gerçekleştirdiğiniz ürünlerde kullandığınız kompanentlerin yüzde kaçı yerli öğrenebilir miyiz?

Ürettiğimiz ürünlerin tamamı ile ilgili yerli ürün belgemiz var. Bununda tabi belli kriterleri var ve bu kriterleri karşıladığınız taktirde yerli ürün belgesi alabiliyorsunuz. Hedefimizde ürünlerimizdeki yerlilik oranını artırmak var. Ülke olarak özellikle LED driverlar, LED çipler ve yarı iletkenler konusunda dışa bağımlıyız bu nedenle de üretimini yaptığımız aydınlatma ürünlerinde bu ürünleri kullanmak zorundayız ancak üretimini yaptığımız bütün aydınlatma ürünlerinin kalıpları bize ait. Ayrıca ürünlerde kullandığımız kablo, vida ve lensler konusunda her zaman tercihimizi yerli üreticiden yana kullanıyoruz. Olabildiğince yerlilik oranını artırmaya çalışıyoruz. Açıkçası biz diğer üretici firmaları rakiplerimiz olarak değil paydaşlarımız olarak görüyoruz.

Proled’in kısa ve uzun vadedeki hedefleri ile ilgili okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Öncelikle uzun vadede bir dünya markası olmayı hedefliyoruz. Bu arada üretim tesisimizi büyütmek ve yeni makine yatırımları da ileriye dönük hedeflerimiz arasında yer alıyor. Kısa vadede de ise ülkemizin ihtiyacı olan kaliteli aydınlatma ürünlerini müşterimize kabul ettirerek ülkemizde sektörünün bilinen markası olmak var. Bu iki hedef doğrultusunda yolumuza kaliteden ödün vermeden devam ediyoruz. Bizim için önce kalite sonrasında kazanç geliyor. Kaliteli ürün olmadan kazanç olacağına inanmıyoruz.

Ürünlerinizle ilgili müşterilerinizden aldığınız tepkiler ve geri dönüşler nasıl?

Müşterilerimizin bizi tercih etmelerinin sağlayan en büyük özelliğimiz sattığımız ürünlerin sonuna kadar arkasında durmamız. Ürünlerle ilgili bir sorun yaşandığında ürün nerede olursa olun ürüne müdahale etmek için elimizden geleni, gerekeni yapıyoruz ve müşterilerimize istedikleri her an teknik destek verebiliyoruz. Bu durumda müşterimizle bizim aramızda olan bağı güçlendiriyor ve müşterimiz aldığı kaliteli hizmetten dolayı memnun kalıyor. Kısacası müşteriniz sizden memnunsa işinizi iyi yapıyorsunuz demektir.

Son olarak aydınlatma sektörünü yakından bilen birisi olarak bize ülkemiz aydınlatma sektörünün gelişimi ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Sektörümüzün gelişimi konusunda sektörümüzdeki yerli üreticilerin ciddi gayretleri olduğunu görüyorum. Bu konuda yerli üretim yapan tüm firmalarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kesinlikle yerli üretim diyorum. Kaliteli üretim yapan yerli üreticilerin sayısı arttıkça sektörümüzün dünyada da söz sahibi olacağına inanıyorum.