İtfaiyeci Telefon Sistemi Neden Gerekli

28.2.2022 Elektrik Dünyası Dergisi, Makale, Mavili Elektronik, MaxLogic, İtfaiyeci Telefon Sistemi Neden Gerekli

Her gecen gün ileri teknolojinin de yardımı ile kalabalık nüfusların barınma ihtiyacının yanı sıra, eğlence, alışveriş, dinlenme ve spor gibi ihtiyaçlarını da karşılayabilecek komplike yaşam merkezlerinin sayısı artmaktadır. Nüfusun fazla olduğu bu tarz yaşam merkezleri, site yapıları, çok katlı yüksek binalar, yangın tehlikesine karşı daha sistematik bir savunma planı oluşturmak zorundadır. Algılama ve alarm sistemleri vasıtasıyla erkenden algılanabilen yangının can ve mal kaybına yol açmasını önlemek için gerekli müdahale ve tahliye işlemlerinin hızla gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Çok katlı binalarda, uzun tünellerde yangın algılama sistemlerine yangın anında iletişim kurulabilmesini sağlayan İtfaiyeci Telefon Sisteminin dahil edilmesi mahal niteliklerinden dolayı oldukça önemlidir. İletişim, tehlike bilgisinin aktarılması, önlem alınması ve kontrol edilmesinde en önemli faktördür.

Maxlogic İtfaiyeci Telefon Kontrol Sistemi; bu amaç için kullanım ihtiyaçlarının her detayı düşünülerek üretilmiştir. Maxlogic İtfaiyeci Telefon Kontrol Sistemi; İtfaiyeci Telefon Kontrol Ünitesi ve İtfaiyeci Saha Telefonlarından oluşmaktadır. İtfaiyeci Telefon Kontrol Ünitesi; acil durumda, yetkili kişilerin itfaiyeci saha telefonları ile güvenlik merkezi veya diğer saha telefonlarıyla haberleşmesini sağlamaktadır.

Yangın alarm sisteminde oluşan acil durumu bildirmek, hayati bir nedenle yardım istemek gibi oldukça önemli konularda haberleşme imkânı sağlayan bu sistem, sahada bulunan itfaiyeci saha telefonları veya yangın alarm santralleri içerisinde kullanılan telefonlar ile kolaylıkla gerçekleştirilmektedir.

Sistem içerisinde yer alan telefonlardan bir tanesi acil bir durumda hiçbir tuşlamaya gerek duyulmadan aranmak üzere “konferans odası yöneticisi” olarak seçilir. Diğer telefonlardan herhangi birinin ahizesi kaldırıldığında doğrudan konferans odası yöneticisi olan telefon aranmaktadır. Konferans odası yöneticisi ahizeyi kaldırdığında görüşme başlamaktadır. Diğer saha telefonları da aynı şekilde ahizesini kaldırarak konferans görüşmesine dahil olabilmektedir. 

Yangın alarm sistemi içerisinde, itfaiyeci saha telefonları veya telefon modüllü adresli yangın alarm santrali kullanılıyorsa bu telefonlar, Supervisor Grafiksel İzleme ve Yönetim Yazılımı içerisindeki IP telefon alanından da aranabilmektedir. Sahadaki telefonlar hiçbir tuşa basılmadan direkt olarak IP telefonu arayabilmekte, böylece Supervisor ekranından mahali izleyen yetkili, saha ile iletişim kurabilmekte ve hayati önem arz eden durumlara karşı gerekli yönlendirmeleri yapabilmektedir.

Maxlogic Akıllı Adresli Yangın Algılama ve Alarm Santrallerinde Telefon/Anons Kontrol Ünitesinde yer alan telefon ile yine istenilen saha telefonlarından biri aranılabilmektedir.

Telefon kontrol ünitesi yoksa veya telefon kontrol ünitesinden aramak istenilen telefon ayarlanabilen gecikme süresi içerisinde seçilmemiş ise, sistemdeki herhangi bir telefonun ahizesi kaldırıldığında olduğu gibi otomatik merkez olarak seçilen telefon aranmaktadır.

İtfaiyeci Saha Telefonu, yangın alarm santralinden farklı bir lokasyona uygulanarak sistem ile iletişime dahil edilebilmektedir. Acil durum anında ahize kaldırılarak hiçbir tuşlama gerektirmeden daha önce merkez olarak belirlenen numara otomatik olarak aranmaktadır.

Portatif İtfaiyeci Saha Telefonu ile acil bir durumda, mahalde yer alan İtfaiyeci Saha Telefon Soketi’ne takılarak herhangi bir tuşlamaya gerek kalmadan otomatik olarak merkez aranabilmekte, hızlı haberleşme sağlanabilmektedir.

İleri teknoloji kullanılarak üretilen 32 kullanıcı kapasiteli Maxlogic İtfaiyeci Telefon Kontrol Sistemi can ve mal güvenliğinin sağlanmasında tercih edildiği için gurur duymaktayız.