Emperyalizmin 5. Kol Hevesi

7.1.2021

Emperyalizm şer cephesini güçlü kılmak için çırpınıyor. Kuyruklarını birbirine bağlayarak kontrol ettiği terör örgütlerini, Türkiye’ye karşı diri, canlı tutabilmek için büyük gayret içinde. PKK ve FETÖ dayanışmasını yeni bağlantılarla sürdürmeyi, kirli-karanlık ajandasını gözden geçirmeyi ihmal etmiyor.

Suriye’nin kuzeyinde terör devletçiğini kurabilmek için yeni dönemde, yeni yöntemleri devreye sokacağını görmek gerekiyor. Bunun için PKK-HDP yapısını kullanacağı açık.

Bu noktada; Gayri Nizami Harp (GNH) tekniklerini geliştirmeyi, çağın gerekleriyle uyumlu kılmayı hedefliyor.

Soğuk Savaş döneminde aktif kullandığı, GNH’yi şimdi yeniden harekete geçirmeye hazırlanıyor. Bu kapsamda; örtülü operasyonlar, sabotajlar, suikastlar, iç karmaşa planları, kaos oluşturma, siber saldırılar, darbeler gibi hedefe koydukları ülkeyi içerden çökertmenin planları ve uygulamaları yer alıyor. Bunun için de yeri geldiğinde terör örgütlerinin kullanılması esas olacak. Daha doğrusu terör örgütleriyle maskeli balolar tertiplenecek, danslar edilecek. Bazen terör örgütlerine karşı çatışma görüntüsü verilecek, bazen biri diğerine karşı kullanılacak ama her zaman tüm terör örgütleri kontrol edilecek. Bu kapsamda bitmesi gereken varsa bitirilecek. Yenilerinin üretilmesi gerekiyorsa ya doğrudan üretilecek ya da üretilmesi için teşvik edici ortam hazırlanacak.

Unutmayınız ki, hep söyleyip, yazdığımız gibi; hiçbir terör örgütü devlet desteği olmadan yaşayamaz. Terör örgütlerinin ihtiyacı olan, insan, para ve silah devletlerin denetimindedir ve bunların sınır aşma kabiliyetleri ancak devletlerin iradeleriyle mümkündür.

Emperyalizmin gözden geçirdiği karanlık ve kirli ajandasında önemli yer tutacak olan yeni GNH, aynı zamanda psikolojik harbi de içermektedir. Bu kapsamda; kitleleri kontrol edebilmek, iletişim ağlarını denetleyebilmek, algıları oluşturmak ve yönetmek ve böylece hedef ülkenin veya yapının iç bünyesini ele geçirmek hedeflenecektir. Bu hedef doğrultusunda özelikle sosyal medyanın ve tüm medyanın çok etkin kullanılması esastır. Buna göre, yanlış bilgilendirme, değersizleştirme ve duyarsızlaştırma çabası kapsamında; gerçekleri ters yüz etme, algıları gerçeğin önüne koyabilme, değerleri zayıflatma, tarihi, milli, manevi bağları etkisizleştirme, emperyalizme karşı mücadelede duyarsızlaştırma çabaları sıralanabilir. Yani emperyalizmin 5. kol hevesi devrededir.

Tüm bu hedefler için sıkça vurguladığımız gibi yeni plastik suratlara ihtiyaç duyulacağı açıktır. Nitekim FETÖ’den boşalan alanı, yeni unsurlarla doldurmak istenmektedir.

Emperyalizm için hedef ülkenin iç cephesi, dış cephesinden daha önemlidir. Asıl iç cephede onu yalnızlaştırmak ister. Bunun içinde; iç cephesini dağınık kılmak, içeride devşirdikleriyle sürekli gerilim ortamı oluşturmak esastır. Hedefe koyduğu kişi ve kurumları psikolojik olarak zayıflatmak, itibarsızlaştırmak ve gücünü kırmak yani savaşı savaşmadan kazanmak hedeflenir.

Türkiye’nin emperyalist bir kuşatma altına alınmak istediğini görmeyen, görmek istemeyen daha kötüsü göstermek istemeyenler emperyalizmin ilgi duyduklarıdır. Onlarla yakın ilgilenmek ister.

Ve emperyalizm;

-Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de haklarını koruma kararlılığını; saldırgan tutum olarak göstermek ister. Bunun için; “ne işimiz var Libya’da” diyenlere ilgi duyar.

-Türkiye’nin FETÖ’ye karşı mücadelesini, hukuk ihlalleri, adaletsizlikler olarak göstermek ister. Bunun için; 15 Temmuz’a “kontrollü darbe”, 16 Temmuz’da alınan olağanüstü hal kararına “asıl darbe budur ve 1 milyon mağduru vardır” diyenlere ilgi duyar.

-Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde PKK/PYD-YPG eliyle kurulmak istenen garnizon devletçiğe karşı mücadeleyi, Kürtlere karşı savaş olarak göstermek ister. Bunun için; “PYD bize mi saldıracak. Sınırımızda PYD’nin olmasından rahatsız olmayız. Afrin’e girmeyin” sözlerine ilgi duyar.

-Türkiye ihtiyaç duyduğu S-400 hava savunma sistemini, üretime dayalı milli savunma stratejisiyle uyumlu kılmak için tercih etmesini, çok da ihtiyaç değilken sırf Rusya’nın gönlü olsun diye almış gibi göstermek ister. Bunun için; “S-400 niye alındı. Bize biri mi saldıracak” diyenlere ilgi duyar.

-Fransız Le Monde Gazetesi’nin; “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin 100 yıl önce yaptığını yapıyor, emperyalizmle mücadele ediyor” dediği gibi Erdoğan’ın kararlı mücadelesini, “diktatör” karalamasıyla zayıflatmak, itibarsızlaştırmak ister. Bunun için; “bu diktatörlük heveslisine, bu Franco özentisi diktatör bozuntusuna, milletimiz ilk sandıkta geldiği sandığı gösterip, geldiği gibi gönderecek” diyenlere de çok ilgi duyar. Yani emperyalizm işine bakar. İlgi duyduklarıyla iş tutar.  

 

Kaynak; https://www.aksam.com.tr/yazarlar/prof-dr-yasar-hacisalihoglu /emperyalizmin-5-kol-hevesi/haber-1135330