Elektra Elektronik’ten DynamiX Aktif Harmonik Filtre İle Enerji Kalitesi Sorunlarına Yüksek Teknolojili Çözüm

8.10.2020 Elektrik Dünyası Dergisi, Teknoloji, Elektra Elektronik, Elektra Elektronik’ten DynamiX Aktif Harmonik Filtre İle Enerji Kalitesi Sorunlarına Yüksek Teknolojili Çözüm

Elektronik sanayisinin teknoloji öncüsü Elektra Elektronik, Türkiye’nin ilk ve tek yerli aktif harmonik filtresi DynamiX ile enerji kalitesinden kaynaklı iş kayıplarına ve üretim verimsizliklerine son veriyor

Üretim kapasitesi, çalışan sayısı ve ihracat oranı açısından Türkiye’de alçak gerilim trafo ve reaktör sektörünün lider firması konumunda olan Elektra Elektronik, Türkiye’nin ilk ve tek yerli aktif harmonik filtrelerini DynamiX markasıyla üretmeye başladı. Yüksek teknolojili bu ürün, endüstride ve ticari tesislerde elektriksel kirlilik anlamına gelen harmoniklerin ve yüksek nötr toprak gerilimi kaynaklı enerji kalitesi problemlerinin önüne geçiyor. İş kayıplarını ve üretim verimsizliklerini ortadan kaldırmayı hedefleyen Elektra Elektronik, DynamiX ile dünya çapında sektördeki en yüksek performansa sahip aktif harmonik filtreleri üreten şirketlerden biri olarak konumlanıyor.

Transformatör (trafo) üretimi ve enerji kalitesi alanında 40 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan Elektra Elektronik, yoğun Ar-Ge çalışmaları sonucunda piyasaya sunduğu Türkiye’de ilk ve tek yerli üretim aktif harmonik filtresini artık DynamiX markasıyla üretiyor. Mühendisliğini, tasarımını ve üretimini bünyesindeki uzman mühendis kadrosuyla gerçekleştirdiği bu ürünle, enerji kalitesi sorunları yaşayan firmalara yüksek katma değerli çözüm sunuyor. Elektra Elektronik, akredite test kuruluşlarında test edilip uluslararası standartlarda uygunluğu tescil edilen DynamiX aktif harmonik filtre ile Türk elektronik sanayisinin gerçek anlamda Ar-Ge gerçekleştiren sayılı firmaları arasında yer aldığını bir kez daha kanıtlamış oldu.

Eski analog işlemcili sistem teknolojisine göre daha dinamik yapıya sahip bir ürün olan DynamiX aktif harmonik filtre; daha yüksek hızlı, daha yüksek ve güncel teknolojisi ve içindeki işlemcisinden dolayı dinamik yapısı ile öne çıkıyor. DynamiX aktif harmonik filtre, elektrik sistemlerinin güvenli ve stabil olmasının öncelikli ihtiyaç olduğu demir çelik, denizcilik, sağlık, tekstil, otomotiv ve bankacılık gibi sektörlerde enerji kalitesi açısından kritik önem taşıyor. Ürün, elektriksel kirlilik anlamına gelen harmoniklerden kaynaklı arızaları engelleyerek tesisin durma noktasına gelmesini önlüyor ve kullanılan makinaların uzun ömürlü olmasını sağlıyor.

Sanayide üretim bandı durması sorunlarına çözüm

Sanayide ve hizmet sektöründe elektrik enerjisini verimli kullanmak için enerji iletim hatlarının ve şebekenin gereksiz yere yüklenmesine sebep olan ve kayıpları artıran reaktif gücü minimum seviyede tutmak gerekiyor. Elektra Elektronik’in yoğun Ar-Ge çalışmaları sonucunda ürettiği DynamiX aktif harmonik filtre, işletmeleri bu anlamda büyük bir yükten kurtarıyor. Sürekli olarak çekilen ve tüketilmeyip üretim tesisine geri gönderilen reaktif enerji sonucu kaybedilen milli kaynaklar işletmelere yüksek meblağlı reaktif güç cezası olarak geri dönüyor.  DynamiX aktif harmonik filtre ile bu cezaların önüne geçmeye imkan tanıyan Elektra Elektronik, bu sayede milli kaynakların israfını da önlüyor. İşletmelerdeki elektronik cihazların doğru ve tam randımanlı olarak çalışmasını sağlayarak cihazların ömrünü de uzatan DynamiX aktif harmonik filtre, bu sayede sanayide üretim bandının durması sonucu üretimin sekteye uğraması gibi büyük sorunların da önüne geçiyor.

Cihaz ısınmalarından kaynaklı yangın risklerini önlüyor

İşletmelerde reaktif güç şebekeden çekilirken akımın yükselmesi sonucu enerji kaybı ve ısınma yaşanıyor. Elektra Elektronik’in DynamiX aktif harmonik filtresi cihaz ısınmalarından kaynaklı yangın risklerini ve dolayısıyla can ve mal kayıplarını önlemeye katkıda bulunuyor. En güncel ekipmanlar ve en yeni teknolojiyle üretilen bu filtreler, muadillerine göre daha az enerji harcıyor. Aynı zamanda güç kalitesini iyileştirerek işletmelerdeki enerji kalitesinin sürdürülebilir ve sürekli olmasını sağlıyor. Modüler yapısıyla kolaylıkla kapasite artırımına gidilebilen ürün, sistemdeki akım dengesizliğini düzenleyerek nötr hattının akımını yok ediyor.

DynamiX aktif harmonik filtre, denizcilik sektöründeki akım ve gerilim kirliliklerini ortadan kaldırıyor

Değişken enerji yüklerinden yoğun olarak etkilenen birçok farklı alanda kullanılan ve akım ile gerilim kirliliklerini ortadan kaldırarak elektrik enerjisinin sürekli ve güvenli olarak arzına olanak sağlayan DynamiX aktif harmonik filtre, gösterdiği yüksek performans ile denizcilik sektöründe de sıklıkla tercih ediliyor. Gemi standartları gereği düşük olması gereken harmonikler, enerjisini jeneratörle sağlayan gemilerde yüksek gerilim yaratıyor. Bu yüksek gerilim sebebiyle gemi kablolarında titreme, tehlikeli seviyelere kadar ısınma ve gemi içi elektrik sisteminde rezonans gibi istenmeyen sonuçlar oluşabiliyor. Gemi içinde kablolarda erime, kısa devre sorunu ve yangın riskine de sebep olabilen bu yüksek akım yüklerinin temizlenmesi büyük önem taşıyor. Bu noktada devreye giren ürün, harmonik akım yüklerini düşürmek için yüksek filtreleme performansı sunuyor.

Gemilerde ve tersanelerde yüksek gerilimin oluşmasını engelleyen Elektra Elektronik DynamiX aktif harmonik filtre, pasif filtrelerden çok daha az yer kaplaması ve daha hafif olmasıyla dikkat çekiyor. Maliyeti düşük, performansı yüksek bir deneyim sunan bu filtreler, akım harmoniklerini düşürmenin en etkili yolu olarak denizcilik sektöründe de dünya genelinde sıklıkla tercih ediliyor.

Tekstil sektöründe imalatın devamlılığını sağlıyor

Tekstil sektöründe makinaların kart arızası verdiği tespit edilen durumlarda DynamiX aktif harmonik filtre kullanımı sonrası arızalar azalıyor, üretimin durması engelleniyor ve imalatın seri bir şekilde devamı sağlanıyor. Motor sürücülerin yoğun kullanıldığı tüm sanayilerde ihtiyaç duyulan ürün, şebekelerinde yoğun harmonik üreten cihazların yoğun olduğu tesislerde tercih ediliyor.

DynamiX’i 6 kıtada 60 ülkeye ihraç etmeyi hedefliyor

Türkiye’de sıklıkla tercih edilen DynamiX aktif harmonik filtreyi ilk olarak Almanya ve Polonya’ya ihraç etmeye başlayan Elektra Elektronik, bu ürünü reaktör ürün grubunda olduğu gibi ilerleyen dönemde 6 kıtada 60 ülkeye ihraç etmeyi hedefliyor.