iGuzzini'den Zihinleri Özgürleştiren Bir Aydınlatma Sistemi: Libera

4.9.2023 Elektrik Dünyası Dergisi, Teknoloji, Tepta Aydınlatma, iGuzzini'den Zihinleri Özgürleştiren Bir Aydınlatma Sistemi: Libera

iGuzzini’nin en yeni sistemi Libera, farklı kompozisyonlar oluşturarak kişiselleştirme konusunda sağladığı özgürlük sayesinde doğrusal ışık kavramının ötesine geçiyor. Libera, minyatür optikleri, akıllı teknolojileri, zarif detayları ve özel malzemeleri ile her türlü uygulama ortamı için ideal bir armatür sistemi.

Katalan tasarımcı, Artec Studio'nun kurucusu Maurici GinesLibera sistemi tasarlarken kavramsal ve bütünsel düşüncelerden yola çıkıyor. Libera sisteminin bedeni ve ruhu, biçimsel kimlik fikrinden alışılmadık bir şekilde sıyrılarak, istenilen şeye dönüştürülebilen özgürlüğü yaşatıyor.

Farklı kompozisyonlar oluşturmak için kullanılabilen ışık kaynakları, mafsallar ve profiller gibi modüler bileşenlerden oluşuyor. Şık ışık çubukları dekoratif pirinç mafsallarla birbirine bağlanıyor. Mafsallar üç düzlemde 360° dönebiliyor ve Libera'nın her türlü bağlama veya alana uyum sağlamasına olanak tanıyor. Tek bir sürücü ile 15 metrelik bir Libera çalıştırılabiliyor.

Libera ile farklı kompozisyonlar yapılabiliyor. Bu kompozisyonlar ile mekanla farklı şekillerde etkileşime giren hibrit grafikler kurgulanabileceği gibi bağımsız olarak kendi başına durabilen tek bir ışık hattı da oluşturulabiliyor.

Işığının olağanüstü kalitesi, mükemmel alan algısı, yüksek görsel konfor ve yüksek aydınlatma verimliliği ve her ihtiyaca cevap verebiliyor olması Libera'yı benzersiz kılıyor. Sadece 15 mm ölçülerinde çok yüksek performanslı, açıkken işlevsel olarak görevini getiren ve kapalıyken kristal parlaklığında estetik bir rol oynayan iki renkli optik teknolojisi Opti Diamond'ın entegre edilebildiği Libera sistem, ofisler, laboratuvarlar, hastaneler gibi çalışma alanları için de ideal bir çözüm olarak sunuluyor.

Libera’nın bir arada olmak, ayrıcalıklı ve zarif bir nesnenin uyumlu değerlerini oluşturmak için tasarlanan her bir parçası, her ortamda kullanıcının kişiliğini özgürce ifade etmesini sağlıyor.

Libera sistemin farklı uzunluk; siyah, beyaz, antrasit ve mavi renk alternatiflerine sahip profilleri, optiği dekoratif ve işlevsel bir unsura dönüştürmek, mekan algısını değiştirmek için görünür veya gizli olarak kullanılabiliyor.

Libera sisteme entegre edilebilen sensörler ve BLE-Dali arayüzü sayesinde bir Bluetooth cihazı ve sesli komutla ile kolayca kontrol edilebilen değişken, uyarlanabilir bir aydınlatma sağlıyor. Bu akıllı teknolojiler, %56 enerji tasarrufu sağlayarak teknolojiyi refah ve sürdürülebilir hale getiriyor.

Türkiye'de 1991 yılından bu yana TEPTA tarafından temsil edilen iGuzzini'nin tüm ürün çeşitlerine websitesinden erişilebiliyor