Deneyim, Uzmanlık, Kalite ve Tasarım Anlayışının Duvarlardaki Yansıması: ACK LED Duvar Aplikleri

29.6.2022 Elektrik Dünyası Dergisi, Teknoloji, ACK Teknoloji, Deneyim, Uzmanlık, Kalite ve Tasarım Anlayışının Duvarlardaki Yansıması: ACK LED Duvar Aplikleri

Duvar apliği seçimi çeşitlilik anlamında ilk olarak kafaları karıştırsa ve seçimi zor olsa da, kullanılacak yerin konumu, kullanım amacı, istenen renk ısısı gibi faktörler dikkate alınırsa zorluk seviyesi oldukça aşağı inecektir. Öncelikle dikkate almanız gereken husus: Duvar aplikleri yardımcı aydınlatma unsurlarıdır. Genel aydınlatmaya destek olmak, belirli bir ambiyans sağlamak için kullanılırlar. Özel ve kısıtlı kullanımlarda enerji tasarrufu da sağlarlar. Örneğin bir salonda kitap okumak için bütün aydınlatmayı devreye sokmak yerine, yeterli bir ışık sağlayan duvar apliğiyle de işinizi rahatça görebilirsiniz. Duvar aplikleri iç mekan ve dış mekan kullanımlarına göre öncelikle ikiye ayrılırlar. Dış mekan kullanımına uygun aplikler su ve toza karşı yeterli bir izolasyon seviyesinde üretilirler. Bu da maliyetlerini artıran bir unsurdur. Sadece iç mekanlarda kullanılacak bir aplik için bu kadar yüksek izolasyon seviyeleri gerekmez.

İç mekan için üretilmiş bir apliği kesinlikle dış mekanda kullanamazsınız ama, dış mekan için üretilmiş bir apliği dilerseniz iç mekanda da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Apliğin kullanım amacının da iyi belirlenmesi gerekir. Örneğin özel bir iş için mi kullanılacak yoksa genel aydınlatmaya yardımcı bir unsur mu olacak, ya da özel bir ambiyans oluşturmak için mi kullanacaksınız. Çünkü kullanacağınız amaca göre renk ısısı, aydınlatma açısı gibi unsurlar da devreye girmektedir. Dış alanlarda bahçe, balkon ve sokak koridorlarının aydınlatmasında kullanılan aplikler, iç mekanlarda yatak başlarından, lavabolara, oturma odalarının duvarlarından koridorların aydınlatılmasına kadar pek çok alanda kullanılırlar. Örneğin yatak başlarında kullanılacak bir apliğin yanlara doğru biraz daha geniş bir açıyla ışık vermesi beklenirken, koridorlar gibi dar mekanlarda boyutlarının fazla büyük olmaması gibi unsurlar devreye girmektedir. Sırf dekorasyon amaçlı kullanımlarda ise dekorasyonu tasarlayan kişinin yeteneğine, tasarımdan beklentisine ve beğenisine göre pek çok unsur devreye girmektedir. Aydınlatma tasarımının genel tasarımla uyumu için kullanılan materyalin cinsi, rengi, ışık ısısı, aydınlatma açısı gibi unsurlar göz önünde bulundurulmalıdır.

Aydınlatma endüstrisinde oldukça butik bir tarza sahip olan duvar aplikleri pek çok unsur göz önüne alınarak üretildikleri için özel bir öneme sahiptirler. ACK LED Duvar aplikleri ister iç mekan, isterse dış mekan için üretilmişi olsun, kullanım amacına göre en verimli sonucu verecek şekilde tasarlanır, kaliteli çipler, komponentler kullanılarak üretilir. Uzun süreler boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılması için üretilen ACK LED duvar apliklerinin kalitesinin arkasında işinin uzmanı, deneyimli bir ekibin tasarım, ar-ge, üretim, kalite kontrol, test konularındaki titizlikleri vardır.