Tozlu Ortamlar İçin Kablo Giriş Sistemleri

4.3.2022 Elektrik Dünyası Dergisi, Teknoloji, İcoTek, Tozlu Ortamlar İçin Kablo Giriş Sistemleri

Güvenli, sızdırmaz, çok amaçlı ve hızlı monte edilebilen!

Kir Ve Tozdan Oluşan Makina Duruşları

Endüstriyel ortamlarda kullanılan panolar kir ve toza karşı korumalı olmalıdır. Pano içinde toplanan kirler elektrik iletkenliği ve soğutmayı engellediğinden, kısa devreler ve aşırı ısınmalara yol açabilir. Bu durum ise arızalara ve makinenin düzensiz çalışmasına veya durmasına neden olmaktadır. Özellikle pano tabanları kir oluşumu için çok müsaittir. Pano içine monte edilen aletler ısındığından dolayı sıcak hava yukarı doğru hareket eder, oluşan baca etkisinden ince tozlar içeri girer ve istenmeyen yerleri tozlandırır. Güvenli koruma sağlayan kablo giriş sistemleri ise, işlemlerinizin arızasız çalışmasında önemli rol oynar.

Kablo giriş sistemleri üzerine yoğunlaşan, yenilikçi ve lider konumdaki firmamız icotek, geniş kapsamlı ürün yelpazesi ile çapı 115 mm’ye varan tüm kablo ve hortumların geçişlerinde kullanıcı dostu çözümler sunmaktadır. Pano tabanlarındaki toz geçirmeyen taban sacları ve modül plakaları da ürün programında önemli bir yer tutmaktadır.

İcotek’in sunduğu çözümlerinin en önemli özelliklerinin başında, sistemlerin montaj kolaylığı, kompakt ve yer tasarrufu sağlayan formları ve çok amaçlı kullanımlar gelmektedir. Kablo girişlerin standart boşaltmalara uygun olması için ayrıca özen gösterilmiştir. Uluslararası bir çok farklı onaylara sahip, Avrupa Demiryolları EN 45545-2, Ecolab ve ATEX sertifikaları ile icotek sistemleri farklı ve birçok sektörlerde kullanıcılarına uygun çözümler sunmaktadır.

Soketli Kablolara Kablo Giriş Çerçevesi – Çok Yönlü Ve Kolay Montaj

Patentli KEL kablo giriş çerçeveleri ile 2-34 mm çapındaki soketli kablolar çerçeveye geçirilir ve IP65 / Nema 4X`e varan sızdırmazlık sağlanır. Sistemler ayrılabilecek şekilde tasarlanmıştır, böylelikle kabloların fişi veya soketlerin kesilmesine ve tekrar lehimlemesine gerek kalmaz ve üretici garantileri etkilenmez.

KEL-sistemlerinin en önemli özelliği ayrılabilir kablo insertleridir, bunlar kabloların etrafına geçirilir ve çerçeveye monte edilir. Çerçevedeki çift taraflı raylar insertlerin geçmesini ve montajını kolaylaştırır. Ayrıca iki tane insert üst üste takılabilir. Vidalanan çerçeveye yüksek baskı uygulanarak sızdırmazlık sağlanır ve DIN EN 50262/62444 normlarına uygun gerilme azaltılır. Çoklu insert ve genişletmelerin kullanımında, yoğunluk artırılır ve bir çerçeveden 120 adet kabloya kadar geçiş sağlanabilir.

Soketsiz Kablo Girişleri ve IP68`e Varan Koruma

KEL-DPU, KEL-DPZ ve KEL-DP kablo giriş plaka modelleri ile 1,5 – 22mm çap arası kablo, hortum, boru vs., geçirilir. Bu sistemlerin en büyük artısı yüksek yoğunluğudur, standart olarak sunulan çözüm ve uygulamalardaki alanlara kıyasla çok daha küçük bir alanda aynı sayıda kablo geçişi sağlanır.

Kablo giriş plakaların içi sağlam poliamit ve dışındaki zarı ise elastomer malzemelerinden yapılmıştır. Oldukça ince yapısı ve düz yüzeyi sayesinde kir birikimini engeller. Bir diğer kullanıcı avantajı ise kolay donanımıdır. Zar sivri çizim ile delinir ve kablolar geçirilir – bu kadar! Geçirilen kablolar IP68/NEMA 4X`e kadar koruma sağlar ve aynı zamanda gerilme azaltılır. Panolara veya kutulara montajı vida ile yapılır veya aletsiz geçirilir.

Buna ek olarak, Kablo giriş plakaları çok esnektir. Birkaç model ile tüm farklı kombineler ve kablo çaplarının kullanımı mümkündür. Bunun sağlanmasındaki temel etken ise, plakadaki deliklerden farklı çaplardaki kabloların geçebilmesidir.

Enerji ve ana hat kabloları için de icotek uygun çözümler sunmaktadır. 115 mm çapına kadar olan kablolar, hızlı ve kolay monte edilir ve IP54 ile koruması sağlanır.

Pano Tabanına Toz Geçirmez Kablo Girişleri – Güvenliği ve Verimi Artırır

İcotek pano taban sac modelleri KDR-ESR ve KDR2 ile pano kirlenme sorununu çözer ve güvenli kablo girişlerini sağlar. 2 ile 65mm çap arası kablolar geçirilir ve IP54 ile korunur. Tüm taban giriş sistemlerinde kullanıcının saca ekstra bir işlem yapmasına gerek kalmaması için önem verilmiştir. Sistemler montaja hazır şekilde sevk edilir. Bir diğer kullanıcı avantajı ise montaj ve donanımı pano içinden yapıldığından dolayı tüm taban alanı kullanabilir. Sonradan eklemeler veya bakımlar kablolar sökülmeden çalışır vaziyette takılabilir.

Modüller ve çok yönlü Rittal TS8 modellerine uygun KDR-BMP pano taban sacı sabitleme delikleri ve modül saclarına uygun boşaltmaları ile birlikte sevk edilir. Modül sacları ise farklı kablo giriş sistemlerinin montajına uygun hazırlanmıştır. 2 ile 115mm çap arası soketli veya soketsiz kablolar güvenli, hızlı ve sızdırmaz olarak panoya geçirilir.

Modül saclarında bulunan geniş ürün yelpazemiz, kullanıcılarımızın uygun çözüm bulmasını kolaylaştırmaktadır. Modül sacları sadece tabanda değil, tavan ve ara duvardaki kablo girişlerinde de kullanılır.