Tesise Özel Çözümler İle Tüm Riskleri Erken Fark Edin

3.12.2021 Elektrik Dünyası Dergisi, Teknoloji, Yiğit Mungan, EEC, Tesise Özel Çözümler İle Tüm Riskleri Erken Fark Edin

"Yangın ihbar sistemimizin hem kendimize hem etrafımıza çok faydası oluyor"

Kaliteli uyku sunma hedefiyle 1974'te kurulan Yatsan, ülkenin en bilinen yatak markası haline geldi. İzmir'de toplam 60 bin m2lik açık alana kurulu 22 bin m2 kapalı alana sahip tesisinde vardiyalı 600 personeliyle 7/24 yatak üretimi gerçekleştiriyor. Yatsan İzmir Fabrikası Çevre Mühendisi ISG Uzmanı Yiğit Mungan ile yangın güvenliğini konuştuk. Mungan, yangın algılama sistemlerinin kurulumundaki izlenimlerini ve sistemle ilgili deneyimlerini paylaştı.

Yiğit Mungan tekstil alanında faaliyet gösterdikleri için hassas bir seçim süreci yürüttüklerini ve referans güveni ile ilerlediklerini anlattı. Mungan, “Çalışmaya başlamadan önce tereddüt ettiğimiz noktalar, kafamızda soru işaretleri vardı. Amacımız fabrikamızda olmayan bir sistemi hayata geçirmekti. Büyük bir sistem kurduğumuz için bu operasyonun işleyişi nasıl yapılacak şeklinde endişelerimiz vardı. İlgili firmalardan teklifler topladık, çeşitli aşamalardan geçtik ve alternatiflerimizi ikiye indirdik. Yönetimimizin Vestel'i tanıması sebebiyle ve onlardan da gelen pozitif geri dönüşler sonucunda EEC’de karar kıldık” dedi.

Kurulum aşamasında tesislerine özel mühendislik çalışmalarının faydalarını gördüklerinden bahseden Yiğit Mungan; “Proje başladığı andan itibaren kurulum ekiplerinin yaptığı çalışmalar, SIEMENS ve diğer ürünlerin profesyonelliği ve kalitesi içimizdeki endişeleri giderdi. Ortaya kaliteli bir sonuç çıktı. Şu anda yangın algılama sistemimiz gözümüz ve burnumuz gibi 7/24 bize hizmet veriyor” dedi.

Fabrika çevresindeki risklere karşı da güvende hissettiklerini söyleyen Yiğit Bey; “Xtralis OSID Açık Alan Duman Algılama dedektörlerimiz ve hava çekmeli dedektörlerimiz depolarımızda ana sistemle uyumlu bir şekilde çalışıyor. Fabrikamızın etrafındaki fazla sayıdaki tarlalarda yakılan anızlar, bizi bir iç yangından daha çok korkutan şeylerdir. Çünkü o tarla yangınının olası bir poyraz durumunda fabrikamıza sıçrama olasılığı çok yüksektir. Komşu fabrikalardan bu yüzden mal kayıpları yaşayanlar oldu. Komşumuzda çıkan bir yangından OSID dedektörlerimizin alarma geçmesiyle haberdar olduk. Başka bir sefer ise sevkiyat deposundaki hava çekmeli dedektörlerin erken algılama özelliği sayesinde sıçrama durumunu engelledik. Bu bizim için büyük bir avantaj. Yangın ihbar sistemimizin hem kendimize hem etrafımıza çok faydası oluyor” sözleriyle deneyimlerini aktardı.

Erken tespitin çok önemli olduğunu belirtip, “sistemin cevap verme hızını çok beğendik “ diyen Mungan cihazların verimini korumak için bakım sözleşmesi yaptıklarını da söyledi. Sistemin genişleyebilir özellikte olmasından memnun olduklarını aktaran Yiğit Mungan Ürünlerin özellikleri beklentilerimizi tam olarak karşılıyor. Cihazlar esnek olduğu için biz 1 istiyorsak bize 1 veriyor, ileride 5 istemeye kalksak cihaz onu da verebiliyor. Sonuçta bunlar sorunsuz bir şekilde, entegre olarak çalışan sistemler” dedi.

Yiğit Mungan, “EEC ile çalışırken hiçbir sıkıntınız olmayacağını söyleyebilirim. Hızlı, kolay, doğru ve güncel destek alabilmemiz bizim için en büyük faydadır” sözleriyle çözüm ortağı ile ilgili yorumlarını paylaştı.