Fevzi Alkan: ‘İhracat Odaklı ve Global Pazarlarda Lider Olmayı Hedefleyen Bir Firmayız’

5.12.2022 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, Alkan Aydınlatma, Fevzi Alkan, Fevzi Alkan: ‘İhracat Odaklı ve Global Pazarlarda Lider Olmayı Hedefleyen Bir Firmayız’

Alkan Aydınlatmanın Satın Alma Ve Sosyal Medya Sorumlusu

1967 yılında Fevzi Alkan tarafından kurulan, aydınlatma armatürlerinin tasarımı, geliştirilmesi, üretimi ve dağıtımına hem ülkemizde hem de küresel ölçekte devam eden ve ürettiği ürünleri dünyanın üçte ikisine ihraç Alkan Aydınlatma'nın üçüncü kuşak yöneticisi, satın alma ve sosyal medya sorumlusu Fevzi Alkan ile üretimlerini sektörü konuştuk.

Kısaca firmanızı tanıyabilir miyiz?

Kurucumuz Fevzi Alkan tarafından ticari hayatına 1967 yılında başlayan firmamız, 100% yerli sermaye ile faaliyetini sürdürdüğü fabrikasında ALKAN markalı aydınlatma armatürlerinin tasarımı, geliştirilmesi, üretim ve dağıtımı faaliyetlerine hem ülkemizde hem de küresel ölçekte devam etmektedir. Günümüzde Afrika, Asya, Ortadoğu, Avrupa kıtalarında pek çok bölgeye ürünlerimizin ihracatını gerçekleşmekte olmanın verdiği güvenle, sürdürülebilir büyümeyi yeni kıtalar ve bölgelerde faaliyetlerimizi genişleterek sağlamak ve küresel ölçekte tanınmış, güvenilir ve aranan bir marka olmak gayesindeyiz. 

Firmanızın ürün yelpazesinden ve ürünlerinizin özelliklerinden bahseder misiniz?

Alkan Aydınlatma; konutların, endüstriyel tesislerin, ticari binaların ve yol/sokak ve benzeri dış mekanların aydınlatma ihtiyaçlarına çözümler sunmak ve taleplerini karşılamak için iç/dış mekân aydınlatma armatürlerini her türlü aydınlatma ortamına uygun alternatifle, en son teknolojiyi kullanarak 600’den fazla çeşide sahip ürün programıyla ve koşulsuz müşteri memnuniyeti ilkesiyle sunduğu hizmet seviyesiyle gerçekleştirmektedir. Alkan Aydınlatma’nın güçlü Ar-Ge altyapısı ve donanımlı laboratuvarları müşteri özel aydınlatma projelerine kısa sürede uygun çözümü tasarlayıp sunabilecek yapıdadır. 80,000 metre alana kurulu üretim, Ar-Ge, lojistik tesislerimiz, 150’den fazla kişiden oluşan en değerli sermayemiz insan kaynağımız, güvenilirliğimizi ve sürdürülebilirliğimizi destekleyen ISO9001 Kalite Güvence, ISO14001 Çevre yönetim ve OHSAS18001 İş Sağlığı ve Güvenlik Yönetim Sistemlerimiz TSE; TS-EN ve ENEC belgeli dünyada kabul görmüş ürünlerimizle geleceğe emin adımlarla ilerlemekteyiz.

Üretim tesisleriniz ve çalışanlarınızla ilgili neler söylemek istersiniz?

Alkan Asya üretim tesisleri pek çok teknolojik yeteneği bünyesinde bulunduran, esnek üretim kabiliyetine sahip, yetenekli ve tecrübeli bir ekiple faaliyetlerini sürdüren, aydınlatma armatürü üretimi alanında Türkiye’nin en önde gelen fabrikalarından birine sahip olmakla beraber, bu kabiliyetlerini her gecen gün artırmak ve daha etkin, üretken ve verimli olmayı sağlama yolunda ilerlemek üzere organize olmuştur. Bugün, dünya çevre politikalarına uygun güneş enerjisiyle çalışan doğa dostu, enerji verimliliği yüksek, üretim kapasitesi eskiye göre %100 artırılmış bir tesise sahibiz. Üretimimiz 20’den fazla çeşitten oluşan teknolojiye sahip makine ve üretim hatlarından oluşmaktadır. Türkiye ‘de henüz kimsenin sahip olmadığı LED tüp üretim hattımız, saatte 1000 adet ürün yapma kapasitesine sahip ürünün her aşamada gerekli kalitede üretilmesini sağlayacak yeteneğe sahiptir. Bir diğer teknolojik üstünlüğümüz LED Dizgi hattımız, Şimdiye kadar yapılmış en yüksek üretim hızına sahip makinelerden biri olup, saatte 50,000 LED çip dizme kapasitesine sahip 150 cm LED pcb dizebilecek kabiliyette ve tamamen insan eli değmeden mükemmel aydınlatma modülünü üretebiliyoruz. Tesislerimizde 15.000’den fazla hammadde ve malzeme, 15.000 çeşit üretim operasyonu ve 100’den fazla temin kaynağını entegre edip, üretim ve lojistik sisteminin karmaşıklığını belirli bir düzende tutarak, ürünlerimizin / hizmetlerimizin en iyi seviyede sunulmasını sağlamak üzere çalışıyoruz.

Firmanız Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarına bütçe ayırıyor mu? Ar-Ge çalışmalarınız ne durumda?

Öncelikle belirtmek gerekir ki, Ar-Ge yapamayan bir aydınlatma armatür üretim firması varlığını sürdüremez. Faaliyet Alanımızda hızlı bir dönüşüm sadece armatürde değil bunların arasındaki bağlantının akıllı sistemlerle sağlanmasından başlayıp ta, enerji verimliliği için geliştirilen otomasyon, seracılık üretiminde ürün yetiştirmeye yönelik ışık çözümleri, ve benzeri teknolojinin gelişimi, artan üretim kapasiteleri, uluslararası ticaretin artması gibi etkenlerin rekabet koşullarını çetin hale getirdiği günümüzde, Alkan Aydınlatma olarak bizde kendi farklarımızı yaratıp ortaya koymak için Ar-Ge alanında uzmanlaşmaya ve sürekli öğrenen ve kendini yenileyen bu organizasyonu sürdürme ana önceliğimiz.

Hali hazırda bağlantılı aydınlatma, biyodinamik aydınlatma ve sera aydınlatma armatürleriyle ilgili çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Ayrıca yurt dışı, yurt içi özel ve kamu kuruluşlarının taleplerine göre ve Ar-Ge, pazarlama, üretim birimleriyle ortak yenilikçi fikirler üzerine çalışmalarımız kesintisiz devam etmekte.

Ar-Ge harcamalarını kesin bir sınırla ayırmak oldukça zor.  Pazarın istekleri ve iş ortaklarımızla interaktif çalışmalarla, uygulanabilir olan her Ar-Ge yatırımını her an uygulamaya hazır dinamik bir süreci yönetiyoruz. Pazarlama ve Pazar araştırma sürecinden başlayıp, Satın alma, Satış üretim kalite birimlerinin de dahil olduğu oldukça karmaşık bir süreci bir oranla ifade edebilmek zor. Öğrenen ve kendini geliştiren yönetim sistemi felsefesi bu alanda sürekli çalışmamızı gerektiren bir süreç. Bu durumda projelerimizin sürekli ve art arda ve sürekli devam ettiğini söyleyebiliriz.

İnovasyonu nasıl tanımlıyorsunuz? Firmanızın bu konudaki çalışmaları ne yönde öğrenebilir miyiz?

İnovasyon mevcut teknolojinin bir üstüne çıkmak ve daha fazla fayda, etkinlik, kolaylık, kullanılabilirlik sağlamak olduğundan Alkan Ar-Ge deneyimli ve uzman ekibiyle LED aydınlatmanın tüm güncel araştırmalarını ve trendlerini izler ve araştırır. Alkan markası ile imal ettiğimiz ürünlerin tasarımı Ar-Ge departmanı tarafından büyük bir titizlik ile yürütülmektedir. Tasarımı yapılan ürünlerimizin prototip çalışmalarını; mekanik, optik, termal ve elektronik tasarım konusunda uzmanlaşmış ekibimiz ve kalite departmanımız tarafından ulusal/uluslararası kalite standartlarına uygunluğu kontrol edildikten sonra seri üretimi gerçekleşmektedir. ALKAN Ar-Ge, fuar, seminer, konferans ve AGİD çalışmalarına katılım sağlayarak sektördeki ihtiyaçları yakından takip eder ve sistemli bir yapısıyla her geçen gün Alkan ürün ailesine yeni ürünler kazandırma çalışmaları yapar. Bununla birlikte simülasyon, test ve doğrulama süreci, proje bazlı çalışmalarda ürünlerin yapılabilirliği, teknik şartnamelere yanıt, mevcut ürünlerde maliyet iyileştirme, iyi yönde teknik revize işlemleri ve diğer birimler ile ortak proje geliştirme yatarım fizibilite çalışmaları gibi konularda aktif çalışmalarımız bulunmaktadır.

Firmanızın dijitalleşmeye bakış açısı ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Yaşamın her alanına tesir eden dijitalleşme ve iletişim teknolojileri bizim de odağımızda ve yakın gelecekte aydınlatma pazarının 50% ye yakın hacmini oluşturacağı araştırma ve analizlerimize yönelik planlarımızı da hazırladık ve bu yolda ilerliyoruz.

İhracatınız var mı?  Varsa ağırlıklı olarak hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz?

İhracat odaklı ve global pazarlarda da lider olma amacında bir kuruluş olarak dünyanın üçte ikisine ihracat gerçekleştirmekteyiz. 2023 yılında Kuzey/Güney Amerika pazarlarına da genişleme planlarımızla birlikte Faaliyetimizin sürdürülebilirliğini ve risk yönetimini daha da kontrol altına alarak ideallerimize ulaşma yolundayız.

Firmanızın kısa ve uzun vadedeki hedefleriyle ilgili neler söylemek istersiniz? 2022 yılı sizin açınızdan nasıl geçti 2023 yılından beklentileriniz neler?

2021 yılına pandeminin yaralarını sarmak üzere hızla girmekle beraber üretim tesislerimizde yılın 2. çeyreğinde meydana gelen talihsiz yangın sebebiyle faaliyetlerimiz kısa bir süre duraksadı. Buna rağmen yaralarımızı hızla sardık ve kısa sürede tesislerimizi yeniden inşa ederek faaliyetimize kaldığı yerden devam ettik. 2022 yılı Alkan Aydınlatma için hem yatırım hem de üretim ve dağıtım faaliyetinin aynı anda sürdürüldü bir süreç olarak geçti. Yaşanan olumsuz şartlara rağmen 2022 yılının ilk 6 ayını pozitif sonuçlarla tamamladık. Yılın devamında faaliyetimizin artan ivmeyle devam etmesini beklemekteyiz.

2023 yılına gelecek olursak, küresel ısınma ve karbon ayak izinin azaltılmasına yönelik tüm dünyanın belirlemiş olduğu amaç ve hedefler ve bu hedeflere bizim ürünlerimizin de sağlayacağı oransal katkı, durgunluk beklenen dünya pazarlarında bizim alanımızı pozitif olarak ayrıştırmakta. Buna istinaden hızla üretim ve satış büyümesi yaşayacağımızı öngörüyor, yatırımlar ve organizasyonumuzu bu duruma göre sürdürüyoruz.

Firmanızın kalite politikası ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Misyonumuzun değişmez ilkesi kaliteden ödün vermeden, çevre dostu üretim teknolojileri ile çevre dostu enerji verimli ürünlerimizin kullanımını yaygınlaştırmaktır. Bunun temini için akredite firmalar tarafından denetlenmiş, onaylı kalite ve Çevre yönetim sistemlerine sahibiz ve hassasiyetler uyguluyoruz.

Sektörünüzü yakından bilen biri olarak bize sektörünüzün gelişimi ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Sektörünüzle ilgili ülkemizin dünya pazarındaki yeri neresi öğrenebilir miyiz?

Sektörümüzün en büyük ihtiyacı güvenilirliğin ve itibarın tesisidir. Bunun sağlanması için Devletimizin gerekli regülasyonları planlayıp hayata geçirmesini beklemekteyiz. Her şeyin başı kaliteli ve güvenilir Dünyada kabul görmüş ürünler üretilebildiğinin ve bu seviyenin kontrol altında tutulduğunun ispatıdır. Sadece şirketler bazında bunu temin etmek dünya taleplerini Türkiye’ye yönlendirmek için yetmez. Ülke olarak söz konusu güvenceyi ve itibarı sektörel bazda temin edebildiğimizde, dünyanın en önemli tedarik kaynağı olmamız çok hızlanacaktır.

Son olarak kendi sektörünüzle ilgili yaşadığınız sorunlar neler ve bu sorunların çözümü noktasında önerileriniz nedir öğrenebilir miyiz?

En büyük sorun kalite seviyesinin kontrol edilememesi gerek uzakdoğu gerekse iç pazarda kabul edilemez güvenlik, ekonomik fayda oranlarına sahip ürünlerin özellikle bilgisiz kullanıcıların kolayca kandırılmasına yol açıyor olmasıdır. Bazı kalite ve güvenlik koşullarının mecburi uygulamaya konmasının gerekli olduğu inancındayız.