Erdal Reçber: ‘Dünya Standartlarında Aydınlatma Ürünleri Üretiyoruz’

1.11.2022 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, Erdal Reçber: ‘Dünya Standartlarında Aydınlatma Ürünleri Üretiyoruz’, Zerpa Aydınlatma

Zerpa Aydınlatma’nın kurucularından Erdal Reçber

Park, bahçe ve sokak aydınlatması ürünleri üretimi konusunda sektörünün önde gelen üreticilerinden birisi olmayı başaran Zerpa Aydınlatma’nın kurucularından Erdal Reçber ile Zerpa Aydınlatma'yı, üretimlerini ve sektörü konuştuk.

Kısaca firmanızı tanıyabilir miyiz?

Firmamız park, bahçe ve sokak aydınlatması imalatı yapmakta olup, ürünleri gerek yurt içinde gerek yurt dışı pazarında kaliteden ödün vermeksizin satış ve pazarlama ağında önemli bir yere sahiptir.

Firmanızın ürün yelpazesinden ve ürünlerinizin özelliklerinden bahseder misiniz?

Firmamızın ürün yelpazesi oldukça geniş ve isteğe bağlı özel tasarım aydınlatma ürünleri de dahil olmak üzere birçok çeşide sahibiz. Ürünlerimiz dış ve iç ortamda en yüksek zorlu şartlara uygun olup, bu durum testler sonucunda alınan belgeler ile kanıtlanmıştır.

Üretim tesisleriniz ve çalışanlarınızla ilgili neler söylemek istersiniz?

Üretim tesislerimizde önce iş güvenliğine önem verilmekle birlikte, iş arkadaşlarımızın en uygun ortamda çalışabilmeleri için gerekli bütün şartlar sağlanmaktadır. Firmamız işçiye verilen önemin her şeyden üstün olduğu fikrinde ilerlemektedir.

Firmanız Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarına bütçe ayırıyor mu? AR-GE çalışmalarınız ne durumda?

Ar-Ge çalışmalarına büyük ölçüde bütçe ayırmaktayız, Ar-Ge firmanın gelecekte daha iyi şartlarda hizmet verebilmesi ve ürünlerin bulunduğu dönemde en iyisi, olmasını sağlar. Ür-Ge konusunda çok önemli adımlar atıyoruz. Bunlar firmamızı pazarda çok iyi yerlere taşımakla birlikte kalite standartlarını da yükseltmiştir.

İnovasyonu nasıl tanımlıyorsunuz. Firmanızın bu konudaki çalışmaları ne yönde öğrenebilir miyiz?

İnovasyonu yenilik olarak tanımlıyoruz, bu konudaki yeniliklerimize örnek verecek olursak; global enerji krizinden dolayı ürünlerimizde solar enerji kullanmaya başladık. Güneş paneli ile ürünlerimizi elektrik enerjisine gerek duymadan her ortamda kullanılmasını sağlama konusunda önemli adımlar attık.

Firmanızın dijitalleşmeye bakış açısı ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Günümüzün dünyasına dijitalleşme her firmada olduğu gibi bizde de önemli bir yere sahiptir. Teknolojiyi kullanmak işlerimizi önemli oranda kolaylaştırıp daha profesyonelce ilerlememize olanak sağlıyor. Dijitalleşen dünyada yer alarak geleceğe ışık tutabileceğimizi düşünmekteyiz.

İhracatınız var mı?  Varsa ağırlıklı olarak hangi ülkelere ediyorsunuz?

İhracatımız gün geçtikçe artmakta ve ihracat yaptığımız ülkelere yenileri eklenmektedir. Balkan ülkeleri başta olmak üzere; Avrupa, Orta Asya ve Afrika ülkelerine ciddi anlamda ihracat yapmaktayız.

Firmanızın kısa ve uzun vadedeki hedefleriyle ilgili neler söylemek istersiniz? 2022 yılı sizin açınızdan nasıl geçti 2023 yılından beklentileriniz neler?

İhracatımızın artması ile 2022 yılı bizim için verimli bir zaman dilimi oldu. Gelecek yıllarımızın öncelikle sağlıklı ve birlik içerisinde bir yaşam, sonrasında ise sektör açısından herkesin başarılı bir şekilde büyümesini ummaktayız. Firmamız geniş ürün yelpazesine sahiptir. Yeni modellerin tasarlanması hali hazırda olan modellerin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi ile aydınlatma sektöründe önemli bir yere sahibiz.  Markamız ile dünya standartlarında ürünler üretmekteyiz. Yapmaya da devam edeceğiz. Bu konuda başarılı olacağımızı siz iş ortaklarımızın göstermiş olduğu ilgiden dolayı bilmekteyiz.        

Firmanızın kalite politikası ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Ürünlerimize yenilik katarak sürekliliği sağlamaktayız. IP standartlarında ürün ortaya koymaktayız. CE ve ISO 9001 firma ve ürün kalite standartlarına sahibiz. Kaliteden ödün vermememiz bu sektörde tercih edilen firma olmamızı sağlamaktadır.

Son olarak kendi sektörünüzle ilgili yaşadığınız sorunlar neler ve bu sorunların çözümü noktasında önerileriniz nedir öğrenebilir miyiz?

Sizde taktir edersiniz ki dünya pandemiden dolayı sıkıntılı bir dönemden geçti ve hala etkileri devam etmektedir. İnsanların yatırımlarına daha çekimser şekilde yaklaşmaktadır. Hükümet tarafından yerli üretime destek verilmesi Türkiye’deki firmaların kendini geliştirmesine olanak sağlar.