Hacı Coşkun: ‘Proje Ağırlıklı Çalışan Bir Firmayız’

30.8.2022 Elektrik Dünyası Dergisi, Röportaj, İkon Aydınlatma, Hacı Çoşkun, Hacı Coşkun: ‘Proje Ağırlıklı Çalışan Bir Firmayız’

İkon Aydınlatma'nın Koordinatörü Hacı Coşkun

Gerçekleştirdiği endüstriyel aydınlatma-spor saha aydınlatmaları-akıllı sokak aydınlatmaları ile dış cephe RGB-DMX aydınlatma projeleri ile sektörünün önde gelen firmalarından birisi olmayı başaran İkon Aydınlatma'nın Koordinatörü (Makine Mühendisi) Hacı Coşkun İle gerçekleştirdikleri projeleri ve sektörü konuştuk.

Kısaca İkon Aydınlatma'yı tanıyabilir miyiz?

İkon Aydınlatma ve Mühendislik firmasının kuruluşunu 2013 yılında gerçekleştirdik. Şu anda 3200 m2 kare kapalı alanda, güçlü mühendis kadromuz ve makine altyapımızla üretime devam ediyoruz. Kuruluş ilkemiz olan “insana ve doğaya saygı” ile etik değerlerimizden taviz vermeden sektördeki yerimizi aldık. Mühendislik bilgimizi mimari ve estetik tasarımlarla bütünleştirerek aydınlatma sektöründe yenilikçi adımlarla ilerlemekteyiz. Bütünsel bir yaklaşımla aydınlatma alanında, proje-tasarım-üretim-uygulama olarak her sürece dahil olarak hizmet vermekteyiz.

Aydınlatma sektöründe yenilikçi adımlarla hayata geçirdiği projelerini müşterileriyle buluşturan İkon Aydınlatma; ürün tasarım, üretim ve uygulama alanlarında nasıl bir fark yaratarak tercih edilirliğini sağlıyor?

İkon Aydınlatma ve Mühendislik firması olarak en önemli özelliğimiz tüm çalışmalarımızda mühendislik kimliğimizi öne çıkarmaktayız. Ürün tasarımlarımızda ve projelerimizde tasarım-proje-üretim ve uygulama süreçlerinin tümünde mühendislik titizliğiyle çalışmalar yapmak firma ana prensibimizi oluşturmaktadır. Türkiye’de aydınlatma sektörünün yenilikçi yüzü olan İkon Aydınlatma ve Mühendislik, kaliteli ürünleri ve proje desteği ile ülkenin önde gelen firmaları arasında yer almakta ve aydınlatma sektöründe lider olma vizyonuyla hareket etmektedir. Projeye özel tasarım ve ürün üretimi ile müşteri beklentilerinden fazlasını sunmayı hedeflemektedir.

İkon Aydınlatma’nın ürün gamından bahseder misiniz? Müşteri portföyünüzü kimler oluşturuyor?

Firmamızın ürün yelpazesinde iç ve dış mekan aydınlatmalarına yönelik ürünler yer almaktadır. Ayrıca aydınlatma otomasyonu konusunda da müşterilerimizin taleplerini karşılamaktayız. Proje ağırlıklı çalışan bir firma olmamız nedeniyle, müşteri portföyümüzü daha çok inşaat firmaları, taahhüt/elektrik taahhüt firmaları, Avm-Otel-Ticari Alan ve Lüks Konut Proje sahipleri ve kısmi olarak nihai tüketiciler oluşturmaktadır.

Çok sayıda otel ve AVM aydınlatma projesinde imzanız bulunuyor, önümüzdeki döneme dair yurt içi ve yurt dışında yeni projelerinizden söz eder misiniz?

Son dönem projelerimizde yeni ürün gamımız ile birlikte; endüstriyel aydınlatma-spor saha aydınlatmaları-akıllı sokak aydınlatmaları ile dış cephe RGB-DMX aydınlatma projelerimiz daha öne çıkmaktadır. Ayrıca bu dönem yurtdışı projelerimizde çok hızlı bir artış göstermektedir.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Firmamız yeni fabrika süreciyle birlikte, hem üretim teknolojisinde güncel gelişmeleri daha çok kullanmakta, hem de İKONEL Ar-Ge firmamız ile tüm ürünlerimizi daha teknolojik/yazılım üzerinden kontrol etmeyi amaçlayan bir sürece evrilmektedir. Ayrıca tüm projelerimizde mimari tasarım gücümüzü de kullanarak görsel anlamda müşterilerimize daha estetik ve mekan ile uyumlu proje destekleri vermekteyiz.