Hastane Aydınlatmasında Dikkat Edilecek Hususlar

14.9.2021 Elektrik Dünyası Dergisi, Makale, Pelsan Aydınlatma, Hastane Aydınlatmasında Dikkat Edilecek Hususlar

Hastaneler gün veya haftadan bağımsız olarak 7/24 her zaman aydınlatmaya ihtiyaç duyar. Bu yüzden hastane aydınlatma, personelin çalışma koşulları ve hasta güvenliğinin yüksek seviyede kalması için güvenilir ve iyi tasarlanmış olmalıdır. Aydınlatma; sağlık personeli ve hastaların yüksek verimliliğini, hijyenini, güvenliğini ve refahını sağlayacak şekilde düzenlenmelidir.

Neden mi ?

Çünkü hastane personeli yüksek stresli koşullarda çalışır. Bu yüzden hastalar için yaşam veya ölüm anlamına gelebilecek titiz görevleri yerine getirmeleri için uygun aydınlatma gereklidir. Yine aynı şekilde doktorlar da hastanın vücudunu doğru görmezse, ölümcül hatalar meydana gelebilir. Yani hastane aydınlatması sadece genel konforu değil, aynı zamanda insanların sağlığını ve refahını da etkiler.

Aydınlatma aynı zamanda hastaların iyileşme sürecinde de önemli bir rol oynar. Uygun aydınlatma uykuyu iyileştirir, depresyonu azaltır ve vücudun sirkadiyen ritmini dengeler. Hasta odaları, araştırma tesisleri, koridorlar, bekleme odaları, laboratuvarlar ve lobiler… Bunların hepsinin amaçlarına en uygun şekilde aydınlatılması gerekir. Aydınlatma, hastanelerin halihazırda yaygın olan güç tüketiminin önemli bir bölümünü oluşturduğundan, hastane aydınlatmasında enerji verimliliği de dikkate alınmalıdır.

Yüksek Kaliteli Hastane Aydınlatma Özellikleri

Hastane aydınlatması, hastane yönetiminin önemli bir parçasıdır. Sağlık ve tedavinin gerçekleştirilmesinde, hastaların rehabilitasyonunda, doktor ile hastalar arasındaki ilişkide, hastane operasyon yönetimi ve maliyet kontrolünde önemli bir rol oynamaktadır. Bununla birlikte, hastane inşaatı ve fiili operasyon sırasında, hastane aydınlatmasına yeterince dikkat edilmez. Çünkü hastane aydınlatma üzerine yapılan akademik araştırmalar oldukça azdır ve aydınlatma endüstrisinde hastane aydınlatmasının gereksinimlerini anlayacak çok az şirket bulunur. Bu yüzden profesyonel aydınlatma ekipmanı seçimi genellikle eksik yapılır.

Bu eksikliklerin neler olduğunu gözden geçirmeniz için aşağıda sizin için hastane aydınlatmasının nasıl olması gerektiği konusunu ele aldık.

1•Enerji Verimliliği

Seçilen aydınlatma teknolojisi ve aydınlatma kontrolü hastanenin maliyet yapısında önemli bir rol oynamaktadır. Hastanelerde birçok aydınlatma noktası olduğu için armatürler için enerji tasarruflu LED teknolojisinin seçilmesi önerilir. Akıllı aydınlatma kontrolü, armatürlerin yalnızca gerektiğinde yanmasını sağlar.

2•Yüksek Işık Seviyeleri

Hastane personeli, kontroller ve araştırmalar için verimli aydınlatmaya ihtiyaç duyar. Yüksek aydınlatma seviyeleri, hastane ortamlarında doğrudan hasta güvenliğini ve kaliteliyi artırır.

3•Konfor

Bekleme odalarındaki rahat aydınlatma tasarımları, hastaların stres seviyesini düşürür ve tedaviye başlamak için rahatlatıcı bir atmosfer yaratır. Araştırmalar, iyi tasarlanmış aydınlatmanın korku ve endişeyi gidermeye yardımcı olduğunu göstermektedir.

4•Parlamayan Aydınlatma

Sağlık tesislerinde aydınlatmanın parlak olmaması gerekir. Tıbbi tesislerde, hastalar genellikle hasta odalarında yatarken ve taşıma sırasında koridorlarda çok zaman harcadıkları için tavana bakarlar. Parlamayan aydınlatma, ortamın hastalar için güvenli ve hoş olmasını sağlar.

Aydınlatmanın parlak olmasının doğurduğu sonuçlar gibi aydınlatmadaki titreşimler (flicker) de bazı sorunlara yol açabilir. Agresifleşme ve yorgunluk gibi problemlere yol açan flicker etkisinin bu yüzden minimize edilmesi gerekir. Özellikle ameliyathane aydınlatmasında flicker-free aydınlatma armatürlerinin kullanılması hastanelerde kesinlikle olması gereken bir özelliktir.

5•Refah Seviyesi

Hastane ortamlarında değişen renk sıcaklığı ve ışık yoğunluğu ile sirkadiyen aydınlatma kullanılması olumlu sonuçlar doğurmuştur. İnsan merkezli aydınlatma, vardiyalı çalışanların yanı sıra hastaların refahını da destekleme potansiyeline sahiptir.

Tüm Hastaneler İçin Güvenilir Aydınlatma Çözümleri

Hastane aydınlatma tasarımında genellikle çeşitli aydınlatma çözümleri kullanılır ve her alanda iyi çalışan bir kombinasyon sağlanması gerekir. İyi aydınlatmanın yardımıyla hastaneler, çalışanlarının yanı sıra hastalarının sağlığını ve refahını da teşvik eder.

Pelsan Aydınlatma çözümleri, hastanelerin enerji verimliliğini yeni bir seviyeye çıkarır, aynı zamanda çalışanların ve hastaların konforunu arttırır.