Nesnelerin İnterneti (IoT) İşletmenizi Nasıl Dönüştürebilir

20.5.2022 Elektrik Dünyası Dergisi, Makale, IoT, Nesnelerin İnterneti (IoT) İşletmenizi Nasıl Dönüştürebilir

Nesnelerin İnterneti (IoT) yalnızca bir aldatmaca değil; dünya genelinde 6 milyara yakın birbirine bağlı endüstriyel nesneye sahip bir gerçeklik. IoT'deki ana eğilimler nelerdir ve kablo müşterilerimiz bundan nasıl faydalanabilir?

IoT gündemde olan bir konu. Bunun sebebini anlamak da zor değil; IoT, maliyeti azaltır, üretkenliği artırır ve yeni iş modellerine olanak verir.

Microsoft ve Nexans Nesnelerin İnterneti (IoT) ve geleceği hakkında bir online seminer için işbirliği yaptı. İşte bazı önemli çıkarımlar:

Bulut, uçta hesaplama ve yapay zeka (AI) IoT'nin önünü açan teknolojilerdir.

Bulut, iş kurallarına dayanarak, hizmetlerinizi nerede yürüteceğinizi belirlemenize olanak tanır. Uçta hesaplama, bulutun bir uzantısıdır ve hizmetleri ürünlerinize mümkün olduğunca yakın bir şekilde dağıtmanızı mümkün hale getirir. Bu esnada AI, uyarıları tetiklemek ve iş süreçlerini başlatmak için verilerdeki kalıpları tanımlar. Bulut, uçta hesaplama ve yapay zeka, birlikte IoT'nin gücünü, hızını ve maliyet etkinliğini artırır.

Nexans'ınUltracker Akıllı Makaraları, IoT ile neler başarabileceğinizigösteriyor..

Akıllı Makaralar, kablo makaralarınızı gerçek zamanlı olarak izlemenize ve makaraların durumunu öğrenmenize olanak tanır. Hatta birinin makaraları çalmaya çalışıp çalışmadığını bile tespit edebilirsiniz. Yapay zeka ve uçta hesaplama sayesinde her makara, makarada tam olarak ne kadar kablo kaldığını "bilir". Nexans'ın tüm dünyada 100.000'den fazla kablo makarası mevcut ve hedefimiz hepsini IoT sensörleriyle donatmak.

Ultracker Akılllı Makalaralar, müşterilerimizeyılda 200.000 dolara kadar tasarruf ettiriyor.

Bu durum, kısa metraj yönetimi, daha az hırsızlık,daha hızlı makara iadeleri, ve iyileştirilmişçalışma sermayesi tahsisi ile elde ediliyor. Hepsi, IoT izleme sayesinde mümkün kılınıyor.

Kablolarımız da akıllı hale geliyor.

Nexans'ın Akıllı Kablolar çözümü, üretim sırasında kablolara yerleştirilmiş etiketler sayesinde müşterilerimizin bir telefon veya RFID (Radyo Frkansı ile Tanımlama) okuyucusu kullanarak kablo hakkındaki verilere erişmesini sağlar. Ürün sayfaları ve müdahale verilerinin tümü kabloda saklanır. Esas faydalardan biri, kabloyu inşaat veya madencilik sahasında kolayca tanımlayabilmektir. Akıllı Kablolar tamamen izlenebilir. 

Enerji verilmemiş kablolarınızı da IOT sayesinde güvence altına alabilirsiniz

Nexans ayrıca sabit ürünlerinizi de bağlar.

INFRABIRD buna bir örnektir. Bu, sokaktaki elektrik panoları gibi donanımlar için akıllı anahtarsız erişim ve denetim sağlayan bir IoT çözümüdür. Çözüm, telekom ve güç ağı müşterilerinin altyapılarını güvence altına almalarına, panoların durumunu ve müdahalelerin geçmişini izlemelerine olanak tanırken arıza durumunda daha hızlı çözüm oluşturma sayesinde hizmeti iyileştirir.

IoT platformumuz tüm bağlı ürünlerinizi bir araya getirir.

IoT platformumuz, panolar ve kablolar da dahil olmak üzere ürünleriniz hakkındaki verileri almanızı, bağlamanızı ve paylaşmanızı sağlar. Çözüm, birkaç yüz birimden binlerce birime kadar tamamen ölçeklenebilir. Ürünlerinizi dünyanın herhangi bir yerinden izleyebilirsiniz. Platformumuzu kendi bilgi sisteminizle bağlayarak yeni fikirler elde etmek için gerçek zamanlı IoT bilgilerini diğer iş verileriyle bağdaştırabilirsiniz.

Ekosistemler gelecektir.

Nexans, bağlı tüm ürünlerinizi ve IoT platformunuzu bir araya getirerek bir "dijital ikiz" oluşturan tam bir ekosistem oluşturuyor. Dijital ikiz çığır açan bir teknoloji çünkü ağınızın gelişimini modellemenizi, bakımı en uygun hale getirmenizi ve sorunları çıkmadan tahmin etmenizi sağlar. 

Gelecek olan başka hangi gelişmeler var?

Nexans, uzaktan yardım ve eğitimi desteklemek için Microsoft HoloLens akıllı gözlüklerini kullanarak "artırılmış gerçeklik" çözümlerini test ediyor . Ürün kurulumunu kolaylaştırıp küresel ağı daha emniyetli ve güvenli hale getirmek için bu teknolojileri kullanarak sonunda müşterilerimizin verilerinden daha fazla fayda sağlamalarına yardımcı oluyor.