Covid Sonrası Dönemde Daha Da Önem Verilmesi Gereken Bir Konu: Ticari Binalarda Güvenlik

2.6.2021 Elektrik Dünyası Dergisi, Teknik, Eaton, Yılmaz Özcan, Covid Sonrası Dönemde Daha Da Önem Verilmesi Gereken Bir Konu: Ticari Binalarda Güvenlik

Eaton, ticari binalarda normal ziyaretçi trafiğine dönülmeden önce güvenlik sorununu çözmenin önemini vurgulamaktadır.

Yüz yüze aktivitelere tam olarak ne zaman yeniden başlayacağız? Bu soru, COVID-19 pandemisinin başlamasından bir yıl sonra vatandaşların ve işletmelerin her gün sorduğu sorulardan biridir.

Pandemi, artık günlük yaşamlarında karşılaştıkları çeşitli risklerin her zamankinden daha fazla farkında olan vatandaşların güvenlik algısını da değiştirdi. Dünya Ekonomik Forumu Küresel Riskler Raporu 2021'e göre, önümüzdeki yıllarda en olası tehditler arasında yeni salgınlar, kitle imha silahları ve terörist saldırılar yer alıyor. Hepsinin ortak bir yanı var. Kendimizi alışveriş merkezi, stadyum veya ofis gibi halka açık bir alanda bulursak, bu alanların yöneticilerinin güvenliği sağlamak, kapasiteyi sınırlandırmak ve hatta devam ettirmek için güvenli bir şekilde alandan hızlı bir şekilde çıkmayı sağlayacak veya bulaşmayı en aza indirgemek için insanlar arasında mesafe sağlayacak ayrıntılı ve optimum bir acil durum planına sahip olması gerekir..

Toplu Tahliye, Acil Durum Planlamasının Temeli

Yukarıda açıklanan gelişen risk ortamı bağlamında, ticari binalar için tahliye planlarının geliştirilmesi, sürdürülmesi ve sürekli olarak gözden geçirilmesi, doğası ne olursa olsun herhangi bir acil durumda güvenliği sağlamak için gereklidir. Her durumda en uygun tahliye prosedürünü ve acil durum aydınlatma sistemlerini belirlemek için, binanın risk profili ve mevcut güvenlik altyapısı gibi hususlar dahil olmak üzere kapsamlı bir risk değerlendirmesi yaparak işe başlamak ve düzenli olarak gözden geçirmek önemlidir.

Eaton Elektrik Türkiye Ülke Müdürü Yılmaz Özcan "Acil aydınlatma sistemleri, gözden geçirilmeleri gerekli bir husus olarak algılanmadığında, bakım eksikliği veya düzenlemelerdeki değişiklikler nedeniyle kolayca eski hale gelebilir. Şu anda, birçok ticari bina pandemiye bağlı kısıtlamalar nedeniyle hala tam kapasitede değilken, tesislerimizin herhangi bir tehdide karşı hazır olup olmadığını değerlendirmek ve gerekirse uygun önlemleri almak için karar vermek ve yenilemek için eşsiz bir fırsat, " şeklinde paylaştı.

En uygun seçeneği seçerken, riskler arttıkça piyasada daha gelişmiş güvenlik çözümlerinin de ortaya çıktığı dikkate alınmalıdır. Bu, Eaton'ın, statik olanların aksine, acil durum sırasındaki koşullara bağlı olarak insanları en hızlı ve en güvenli şekilde en uygun çıkış yoluna yönlendirebilen adaptif tahliye sistemleri için geçerlidir. Örneğin, yangınlar, terör eylemleri veya doğal afetler gibi olayları düşünürsek, olay ilerledikçe tehlikenin rotası değişebilir ve bu sistem, ziyaretçileri güvenli alanlara yönlendirmek için tehlikenin o anki durumuna göre senaryoyu uyarlayarak güvenli yönlendirmeyi sağlar.

Eaton için ticari binalardaki güvenlik yaklaşımını değiştirmek ve kısa vadeli çözümlerden sağlam bir uzun vadeli stratejiye geçmek çok önemlidir. Yeterli teknolojiye ve acil durum planına sahip olmayan bazı işletmeler, yalnızca çok önemli bir unsur olan insanların güvenliğini riske atmakla kalmamakta, aynı zamanda mülk sahiplerinin de ciddi yasal, operasyonel ve itibarları ile ilgili olumsuz sonuçlarla karşılaşmalarına neden olabilmektedir.