Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
Röportajİsmail KARAKURT: ‘Ukrayna’nın Önden Gelen Elektrik Malzemesi Üreticilerinden Birisiyiz’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2021-02-12 17:07:24


Geri Dön
İsmail KARAKURT: ‘Ukrayna’nın Önden Gelen Elektrik Malzemesi Üreticilerinden Birisiyiz’

2008 yılında ithalat yaparak sektöre adımını atan ardından 2015 yılında Ukrayna’nın Kiev şehrinde aydınlatma ürünleri üretimine başlayan özellikle bu bölgede sektörünün önde gelen üreticilerinden birisi olmayı başaran Erka’nın kurucusu İsmail KARAKURT ile üretimlerini ve sektörü konuştuk.

 

Firmanız ticari faaliyetlerine ne zaman ve nasıl başladı? Faaliyet konunuz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

2008 yılında ithalatla işe başladık, ithalatta yakaladığımız başarıyı üretimde yakalayacağımıza inandığımız için 2015 yılında üretime başladık ve devam etmekteyiz.

 

Ürün yelpazenizde ne tür ürünler var ve bu ürünler daha çok nerelerde kullanılıyor?

Ürün yelpazemizde ağırlıklı olarak aydınlatma ürünleri fiş priz ve panolardan oluşmakta. Ürünlerimiz inşaat sektöründe kullanılmakta.

 

Üretim tesisleriniz ve çalışanlarınızla ilgili neler söylemek istersiniz?

Üretimi Ukrayna’nın Kiev kentinde kendimize ait enjeksiyon makinelerimiz ve kalıplarımızla yapmaktayız aynı zamanda başta Ukrayna olmak üzere dünyanın farklı ülkelerine satışımız ve ihracatımız mevcuttur.

 

Firmanız Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarına bütçe ayırıyor mu? AR-GE çalışmalarınız ne durumda?

Firmamız yeniklere açık ve teknolojiyi yakından takip eden bir firma olduğu için  her yıl düzenli olarak AR-GE ve ÜR-GE  çalışmaları  yapmakta  ve bunun için bütçeden pay ayırmaktadır.

 

İnovasyonu nasıl tanımlıyorsunuz. Firmanızın bu konudaki çalışmaları ne yönde öğrenebilir miyiz?

İnovasyonun bizim için birçok bileşeni ve tanımı var. Başlıca şunları söyleyebilirim; Geniş bir vizyona sahip olmak, değişime ve gelişime açık olmak, Tehditleri fırsata dönüştürmek. Risk almayı sürecin bir parçası olarak görmek, başarısızlıklardan fırsat yaratmak, müşteri değerini bilmek ve buna göre davranmak, sorgulama alışkanlığı geliştirmek, neyi nasıl daha iyi yapabiliriz farkındalığıyla hareket etmek, yüksek düzeyde yaratıcılığı destekleyen bir ortam oluşturmak. Bu düşüncelere sahip birisi olarak şirketimize ve çalışanlarımıza bunları empoze etmeye çalışıyorum

 

İhracatınız var mı?  Varsa ağırlıklı olarak hangi ülkelere ediyorsunuz?

Aralarında Moldova, Belarus ve Rusya’nın bulunduğu ülkelere ihracatımız var.

 

Firmanızın kısa ve uzun vadedeki hedefleriyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Kurumsal bir yapı içerisinde kalarak ihracatı artırmak ve üretim kapasitesi ile beraber her yıl düzenli olarak yeni ürünlerin üretilmesini ve geliştirilmesini hedefliyoruz.

 

Firmanızın kalite politikası ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Elektrik sektöründe üretilen ürünlerin kaliteli ve standartlara uygun olması gerekiyor. Özellikle bizim sektörümüzde kaliteden asla ödün verilmemeli. Maalesef bizim sektörümüzde üretilen ürün grupları kalitesiz olduğu taktirde çok sayıda felakete yol açabiliyor. Biz bu konuda çok duyarlıyız bu nedenle de ürünlerin kalitesini çok önemsiyoruz.

 

Sektörünüzü yakından bilen biri olarak bize sektörünüzün gelişimi ile ilgili neler söylemek ister siniz? Sektörünüzle ilgili ülkemizin dünya pazarındaki yeri neresi öğrenebilir miyiz?

Elektrik sektörü de aslında diğer sektörler gibi kendi alanında sürekli yenilenen ve gelişen bir sektör. Pazarda söz sahibi olmanın tek yolu sektörü çok iyi takip edip yeniliğe ve gelişime açık olup bu gelişime hızlı bir şekilde adapte olarak ilerlemektir. Ukrayna pazarı elektrik sektöründe yoluna gelişerek devam etmektedir. Ürün çeşitliliğiyle beraber üretim tesislerinin de kurulmaya başlamasıyla dünya pazarında söz hakkına sahip olmaya çalışmaktadır.

 

Erka’nın Kurucusu

İsmail KARAKURT

ERKA