Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajCemil MURAT: ‘2023 Yılında 50’nin Üzerinde Ülkeye İhracat Yapmayı Hedefliyoruz’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2021-02-12 16:58:16


Geri Dön
Cemil MURAT: ‘2023 Yılında 50’nin Üzerinde Ülkeye İhracat Yapmayı Hedefliyoruz’

1978 yılında 25 metrekarelik bir alanda faaliyetlerine başlayan bugün ise 8000 metrekare kapalı alanda üretime devam eden ve kendi üretim konusunda sektörünün önde gelen firmalarından birisi olmayı başaran NE-AD Elektrik’in Genel Müdürü Cemil MURAT ile üretimlerini ve sektörü konuştuk.

 

Firmanız ticari faaliyetlerine ne zaman ve nasıl başladı? Faaliyet konunuz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Firmamız faaliyetine 1978 yılında 25 metrekare bir alanda başlamıştır. Başlangıçta sadece üretim odaklı faaliyeti olan firmamız sonraki yıllarda kendi satış pazarlama faaliyetine de başlamıştır. İlk olarak aksesuar diye tanımladığımız topraklı fişler, trifaze fişler ve bunların prizlerinin üretimi yapılmıştır. Sonraki yıllarda piyasanın ihtiyaçları doğrultusunda grup priz üretimi, anahtar-priz üretimi yapılmıştır. Kurucularımızın yönlendirmesi ile firmamızın ana faaliyet konusu kurulduğu ilk günden beri üretmek olmuştur.

 

Ürün yelpazenizde ne tür ürünler var ve bu ürünler daha çok nerelerde kullanılıyor?

NE-AD Elektrik olarak konutlar, hastaneler, okullar, şantiyeler, fabrikalar, ofisler gibi birçok yaşam ve çalışma alanlarına uygun ürünler ve çözümler sunmaktayız. Ürettiğimiz ürünler arasında sıva altı ve sıva üstü anahtar prizler, grup prizler, modüler sistem prizler ve soketler, aksesuarlar, kombinasyon kutuları, endüstriyel fiş-prizler, alüminyum grup prizler ve donatılabilir priz blokları bulunmaktadır.

 

Üretim tesisleriniz ve çalışanlarınızla ilgili neler söylemek istersiniz? 

Üretim faaliyetimizi İstanbul Beylikdüzü’nde yer alan 8.000 metrekare kapalı alan fabrikamızda gerçekleştirmekteyiz. Fabrikamızda sürekli gelişim modeli uygulayarak teknolojik alt yapımızı daha ileri seviyelere çıkartıyoruz. Üretimimizi Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) sistemi ile planlayarak süreçleri en etkin bir şekilde yönetiyoruz. Şu anda 150 kişilik ekibimizle birlikte yurt içi ve yurt dışı piyasaların taleplerine ürünler ve çözümler üretiyoruz. Ekibimizi sürekli dinleyerek sorunlarımıza çözümler üretiyor, daha iyisini nasıl yapabiliriz diye beyin fırtınaları gerçekleştiriyoruz. Ortak aklın gücüne olan inancımızı daha da pekiştirerek başarı adımlarımıza yenilerini eklemek için çabalıyoruz.

 

Firmanız Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarına bütçe ayırıyor mu? AR-GE çalışmalarınız ne durumda?

Bize göre AR-GE ve ÜR-GE konusu üretim faaliyeti yapıp uzun vadeli hedefleri olan firmalar için olmazsa olmaz bir konudur. Biz de uzun vadeli hedefler ile yoluna devam eden bir firma olarak AR-GE ve ÜR-GE faaliyetlerimizi son derece önemli buluyoruz. Ürettiğimiz ürünleri sürekli yeni ihtiyaç ve teknolojilere göre uyarlayarak güncelliyoruz. Ne zaman elektrik ustaları ile ürünlerimiz ile ilgili fikir alışverişinde bulunduğumuzda inanılmaz heyecanlanıyoruz ve değerli görüşlerini dinleyip kendimizi geliştirmekten keyif alıyoruz. Yeni ihtiyaçlara yönelik olarak da AR-GE ekibimizin önderliğinde ürünler ve çözümler üreterek zamanı, trendleri ve teknolojiyi sıkı takip ediyoruz. AR-GE bölümümüze ayırdığımız bütçeyi her yıl daha da güçlendirmeyi hedeflemekteyiz.

 

Firmanızın kalite politikası ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Kalite konusu da tıpkı AR-GE konusu gibi bizim için olmazsa olmaz bir konudur. Bu konuda Toplam Kalite Yönetimi ilkelerini benimseyerek ayakları yere sağlam basan politikalar geliştirmekteyiz. Kalite asla bir tesadüf değil, daima akıllı bir gayretin sonucudur sözüne inanarak azimle bu konuda kendimizi geliştiriyoruz.

 

İhracatınız var mı? Varsa ağırlıklı olarak hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz?

İhracat tabi ki yapmaktayız. Satışlarımızın %55 ini ihracat yaptığımız ülkelerden gerçekleştirmekteyiz. Bu oranı bu seviyelerde tutmayı hedeflemekteyiz. 2020 yılında ürünlerimiz 29 ülkede yerini almıştır. İhracat birimi olarak hedefimiz daha fazla ülkede ürünlerimizin satışını gerçekleştirmektir. 2023 yılında +50 ülkeye ihracat yapmayı hedeflemekteyiz. Başlıca Rusya, Irak, Yunanistan, Almanya, Macaristan, Libya, Ukrayna, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Mısır, İsrail gibi farklı bölgelere farklı ürün ve çözümlerle hizmet etmekteyiz. Kısa vadede Afrika’da ihracat yaptığımız ülkelerin sayısını arttırmak hedeflerimiz arasındadır.

 

Sektörünüzü yakından bilen biri olarak bize sektörünüzün gelişimi ile ilgili neler söylemek istersiniz? Sektörünüzle ilgili ülkemizin dünya pazarındaki yeri neresi öğrenebilir miyiz?

Elektrik malzemeleri sektörünün sürekli gelişmekte olan bir sektör olduğunu düşünmekteyiz. Sektörümüzün temeli elektrik enerjisi olduğu için ve bu enerjinin kullanımı her daim var olacağı için buna paralel olarak da sektörümüz devamlı gelişme kaydetmek zorundadır. Sektörü ülkemiz adına temsil eden firmalarımız özellikle son yıllarda dünyadaki yerini pekiştirmiştir. Kablo ve aydınlatma alt sektörlerinde kaydedilen gelişmeler bizi de sektörümüz ve ülkemiz adına memnun etmektedir. Önümüzdeki yıllarda da alternatif enerji üretimi konularında yaşanacak gelişmelere paralel olarak ülkemizde yer alan sektörümüz firmalarının ürün ve çözümler üreteceğine inanıyoruz. Bizde firmamız olarak bu konuları yakından takip etmeye devam etmekteyiz.

 

Son olarak kendi sektörünüzle ilgili yaşadığınız sorunlar neler ve bu sorunların çözümü noktasında önerileriniz nedir öğrenebilir miyiz?

Sektörümüzle ilgili yaşadığımız sorunlar elbette vardır. Olmasını da çok normal karşılıyoruz. Bize göre yaşadığımız en önemli sorun üreticilerin hak ettiği değeri alamamasıdır. Üretici olan firmalarımız yüksek rekabet ortamından dolayı arz yönetimini dengede tutamakta ve fazla üretim gerçekleştirmektedir. Bu durumdan dolayı da tavizler verilerek üretilen ürünler değerinin altında satılmaktadır. Sektörümüzün gerçekleşen verilerinin derlenip üretici firmalar tarafından paylaşılması gerekmektedir. Ayrıca sektörümüzün sorunlarını konuşabileceği ve çözüm yolları üretebileceği bir platforma ihtiyacı olduğunu düşünmekteyiz.

Son olarak bizlere bu fırsatı verdiğiniz için sektörümüzün değerli bir yayın organı olarak sizlere teşekkür ederiz.

 

NE-AD Elektrik Genel Müdürü

Cemil MURAT

NE-AD