Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajKenan ŞAHİN & Uğur ŞAHİN: ‘İşine Odaklanmış Sektörü Yakından Bilen Bir Ekibe Sahibiz’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2021-02-10 15:10:02


Geri Dön
Kenan ŞAHİN & Uğur ŞAHİN: ‘İşine Odaklanmış Sektörü Yakından Bilen Bir Ekibe Sahibiz’

10 yıl önce elektrik sektöründeki faaliyetlerine başlayan, Türel Kablo markası ile zayıf akım kabloları üreten aynı zamanda sektörün önde gelen üreticilerinden Altın Kablo’nun da bayiliğini yapan ve konusunda sektörünün önde gelen firmalarından birisi olmayı başaran Türel Kablo’nun kurucusu Kenan ŞAHİN ile üretimlerini ve sektörü konuştuk.

 

Türel Kablo ticari faaliyetlerine ne zaman başladı?

Türel Kablo’yu 10 yıl önce kardeşimle birlikte kurduk. İlk kurulduğumuzda üretimini gerçekleştirdiğimiz kabloları ve bayisi olduğumuz firmaların ürünlerini İstanbul içindeki küçük firmalara, nalburlara ve küçük çaptaki elektrik malzemesi satışı yapan firmalara pazarlıyorduk. Sonrasında biz bu işi biraz daha büyütmeye karar verdik. Zaten daha önce çalıştığım bir firmadan dolayı Anadolu’da tanıdığım çok sayıda firma ve sektörden insanlar vardı. Bu bizim Anadolu’ya açılmamızda etkili oldu. Zamanla ekibimizde güçlendi ve hem İstanbul’da hemde Anadolu’da Türel Kablo olarak bilinen ve tanınan bir firma olmayı başardık. Piyasada Türel Kablo’nun hatırı sayılır bir yeri var. Kendi sektörümüzün önde gelen firmalarından birisi olduğumuzu çok rahatlıkla söyleyebilirim. Sektörde gösterdiğimiz başarıyı da birlik ve beraberliğimize borçluyuz. Müşterilerimizin de bizden herhangi bir şikayeti olmadığını düşünüyorum. Genelde kaliteli ürünleri iyi fiyata alıp iyi fiyata satmayı kendimize hedef edindik

 

Bildiğim kadarıyla Türel Kablo hem üretim yapan hemde sektörün önde gelen üreticilerinin bayiliğini yapan bir firma buradan hareketle bize hem üretiminizden hemde bayiliklerinizden bahseder misiniz?

Üretimini yaptığımız ürünler arasında; Zayıf akım kabloları, koaksiyel kablolar yer alıyor. Bu bahsettiğim kablo çeşitlerinden de ağırlıklı olarak; Telefon Kabloları, Kamera Kabloları, Asansör Kabloları, Cat 5, Cat 6  kabloları ve zil tellerinin üretimini gerçekleştiriyoruz. Üretimimizin yanı sıra enerji kablolarının satışını yapıyoruz. Bu konuda Altın Kablo’nun İstanbul bayisiyiz. Hem bizim ürettiğimiz kabloların hemde Altın Kablo’nun üretimini gerçekleştirdiği enerji kablolarının satışını Anadolu’da ve İstanbul’da gerçekleştiriyoruz.  Ayrıca üretimimizin dışında uzun yıllardır sektörün önde gelen elektrik malzemeleri üreticilerinin ürünlerinin satışını da yapıyoruz. Özellikle Viko ürünlerinin satışı konusunda iddialıyız ve bu konuda çok ciddi cirolar yapıyoruz.

 

Peki pazarlama ve satışı ne şekilde yapıyorsunuz ve hangi bölgelere ağırlık veriyorsunuz?

Biz genelde müşterilerle yüz yüze görüşerek satış yapmayı tercih ediyoruz. Hemen hemen Türkiye’nin her bölgesinde çalıştığımız firmalar var. Her ay düzenli olarak bu firmaları ziyaret ediyoruz, ürünlerle ilgili gelişmeleri ürünlerin güncel fiyat bilgilerini onlarla paylaşıyoruz. Piyasa ilgili gelişmeleri konuşuyoruz, eğer ürün yelpazemize yeni ürünler girdiyse bu ürünlerle ilgili bilgileri onlarla paylaşıyoruz. İkili ilişkileri çok önemsiyoruz bu nedenle de firmalarla her ay düzenli bir şekilde yüz yüze görüşmenin bu ikili ilişkilere çok faydası olduğunu düşünüyoruz. Ticaretin süreklilik gerektirdiğinin farkındayız.

 

Peki hem üretici hemde bayilikleri olan bir firma olmanızın avantajları ve dezavantajları neler?

Biz yıllardır hem üretici kimliğimizi hemde elektrik malzemesi satıcısı kimliğimizi birlikte yürütüyoruz. Bu zamana kadar bu durumun firmamızı olumsuz olarak etkilediğini görmedik.  İşine odaklanmış sektörü yakından bilen bir ekibe sahibiz. Bu ekip sayesinde hem üretim kısmında hemde satış kısmında yolumuza sorunsuz devam ediyoruz. Ekibimize güveniyoruz. Zaten iş yeri ortamımızda bir aile ortamından farksız ve bu durum şirketimizin başarılı olmasında en büyük etken.

 

Ülkemizde ticaret yapmanın zorlukları neler?

Az öncede bahsettiğim gibi üretimini gerçekleştirdiğimiz ürün kablo. Piyasada bu ürüne olan talep oldukça fazla ve ürünü pazarlama konusunda çok fazla sorunla karşılaşmıyoruz. Üretim yaparken kaliteden asla ödün vermiyoruz. Ancak sektörde çok sayıda kablo üreticisi olan firmanın ucuz malzeme kullanarak ürünlerin kalitesinden ödün verdiğini görüyoruz ve bu durum fiyatlara yansıyor. Fiyatlarda yaşanan bu dengesizlik te haksız rekabete yol açıyor. Biz piyasada ürünümüzün kalitesi ve ticari ahlakımızla ön planda olmaya özen gösteriyoruz. Haksız rekabetin karşısında bu şekilde direnmeye çalışıyoruz. Ayrıca sadece satış yaptığımız zaman değil satış sonrasında da müşterilerimizin yanında olmaya devam ediyoruz.

 

Peki Türel Kablo’nun orta ve uzun vade hedefleri ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Özellikle zayıf akım kabloları üretimi konusunda yeni yatırımlar yaparak bu konuda kendimizi daha da geliştirmeyi düşünüyoruz. Ülkemizin birçok yerinde ürünlerimiz satılıyor ancak Doğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesi’nde bazı illerde etkinliğimiz yok denecek kadar az kısa ve orta vadede bu bahsettiğim bölgelerle ilgili çalışmalarımıza başlayacağız ve Türel Kablo kalitesini bu bölgelerdeki tüketicilerle buluşturacağız. Bu arada firmamız sadece elektrik ve kablo alanında yatırım yapan bir firma değil aynı zamanda tarımla ilgili yatırımlarımız var özellikle zeytin üretimi ve satışı konusunda çok ciddi yol aldık.

 

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Biz yolumuza dürüst ticaret ilkesini benimseyerek çıktık. Bugüne kadar bu ilkenin dışına hiç çıkmadık. Ürün kalitesinden asla ödün vermeden yolumuza devam ettik. Bu ilkeler doğrultusunda yürüdüğümüz içinde hep kazanan olduk. Son olarak bize kedimizi anlatma fırsatı verdiğiniz için size çok teşekkür ediyorum.

 

Türel Kablo'nun Kurucuları

Kenan ŞAHİN & Uğur ŞAHİN

TÜREL KABLO