Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajMurat KORUKÇUOĞLU: ‘Firmamızın En Büyük Özelliği Yeniliklere Açık Olmasıdır’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2021-02-10 14:56:28


Geri Dön
Murat KORUKÇUOĞLU: ‘Firmamızın En Büyük Özelliği Yeniliklere Açık Olmasıdır’

1994 yılında çatı bağlantı elamanları üreterek sektöre giren ardından farklı sektörlerde kullanılan bağlantı elemanlarının da üretimine başlayan ve konusunda sektörünün önde gelen firmalarından birisi olmayı başaran Sp Star Plastik’in Satış ve Pazarlama Sorumlusu Murat KORUKÇUOPLU ile Sp Star Plastik’i üretimlerini ve sektörü konuştuk.

 

Firmanız ticari faaliyetlerine ne zaman ve nasıl başladı? Faaliyet konunuz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

1994 yılında çatı bağlantı elamanları üreterek başladık. Firmamız birçok sektörde kullanılan bağlantı elemanları üretimine devam etmektedir.

 

Ürün yelpazenizde ne tür ürünler var ve bu ürünler daha çok nerelerde kullanılıyor?

Star Plastik sektöründe geniş ürün yelpazesine sahiptir. Mekanik bağlantılarda kullanılan tüm ürünleri bulunmaktadır. Bağlantı elamanları ve yalıtım dübelleri ile başta inşaat ve elektrik sektörleri olmak üzere hemen hemen tüm sektörlerde kullanılmaktadır.

 

Üretim tesisleriniz ve çalışanlarınızla ilgili neler söylemek istersiniz?

Üretim tesisimiz, sektörümüze baktığımız zaman ülkemiz ve yakın çevre ülkeler olmak üzere,  bölgedeki en büyük üretim gücüne sahip tesis olma özelliği taşımaktadır. Çalışan arkadaşlarımızın hepsi uzun süredir bizlerle birlikte. Biz burada bir aileyiz.

 

Firmanız Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarına bütçe ayırıyor mu? AR-GE çalışmalarınız ne durumda?

Firmamızın en büyük özelliği de yeniliklere açık olmasıdır. Bugün sektör tarafından kabul edilmiş başarısının arkasında yatan da bu inançla bütünleşmiş yatırımlar ve dinmek bilmeyen gelişme arzusudur. Yalnızca çok çalışmak ve istemek tabii ki hedeflenenler için yeterli olmayacaktır. Aynı  zamanda teknik ve çağdaş düşünce yönetimini benimseyerek gerekli AR-GE yatırımlarını da yapmak, başarının  bilimselliğini de ispat etmek gerekmektedir. Bünyemizde oluşturduğumuz laboratuvarlar  bilimsel çalışmanın  ispatlayıcısıdırlar.

 

İnovasyonu nasıl tanımlıyorsunuz. Firmanızın bu konudaki çalışmaları ne yönde öğrenebilir miyiz?

Kalite standartlarında istenilen tüm ürünlerimizin yeni pazarlar ve kullanıcılara ulaştırılmasını sürekli geliştirmek için, ürün yelpazelerimizin sunum şekillerini güncelleyerek yayılım ve müşteriye ulaşım şekillerini güncelliyoruz. Star Plastik’te üretim, satış ve gelişimin en önemli parçası inovasyondur.

 

İhracatınız var mı?  Varsa ağırlıklı olarak hangi ülkelere ediyorsunuz?

İhracatımız var. Sahip olduğumuz ETAQ belgeleri ile ürünlerimiz yurtdışında kabul görmektedir. Yakın bölge ülkelerinin birçoğu ile çalışıyoruz.

 

Firmanızın kısa ve uzun vadedeki hedefleriyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Firmamız kurulduğu günden bu güne kadar teknolojiyi yakından takip ederek, yeniliklere ve gelişime açık, kaliteli ve sürdürülebilir hizmet amaçlamıştır. Bundan sonraki sürecide aynı şekilde yürütmek bize düşen en büyük görevdir.

 

Firmanızın kalite politikası ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Kullandığımız teknoloji ve dünya değerlerine uyum, tüm sektörün içine sinmeli ve tek bir şüphe dahi bulunmamalıdır. Bu bilimsellik şartı, zaten kurumsallığımızın ifadesi olan  EN ISO 9001-2000 Kalite Yönetim Sistemi’ nin de bir gereğidir. Kurumumuzun hedeflediği standartların TÜV’ün şartlarıyla  örtüşmesi aslında hoş ve tatmin edici bir tesadüf olmuştur. Günlük 3.000.000 adet üretimimiz ve 650 çeşit ürün  portföyümüz dahilin de ISO belgesi almayacak olsaydık bile hedeflediğimiz kalite standartları arasında aynı kriterler yine  yer alacaktı.

 

Sektörünüzü yakından bilen biri olarak bize sektörünüzün gelişimi ile ilgili neler söylemek ister siniz? Sektörünüzle ilgili ülkemizin dünya pazarındaki yeri neresi öğrenebilir miyiz?

Hizmet verdiğimiz alanda Türkiye ve yakın bölge ülkelerinde çok büyük bir pazar payına sahibiz. Bununla birlikte her zaman teknolojiyi ve yenilikleri takip ederek pazar payımızı korumak ve üstüne koymak adına çalışmalarımız devam ediyor.

 

Son olarak kendi sektörünüzle ilgili yaşadığınız sorunlar neler ve bu sorunların çözümü noktasında önerileriniz nedir öğrenebilir miyiz?

Yaşadığımız en büyük problem, kalitelerinden ödün verilerek yapılan ürünlerin, gerçek ürün değerinin çok altında maliyetlere satılması sektörümüzün en büyük problemidir. Kullanılan bu kalitesiz ürünlerin uzun vadede daha büyük maliyetlere yol açtığını unutmayalım.

 

Sp Star Plastik Satış ve Pazarlama Sorumlusu

Murat KORUKÇUOPLU

SP STAR PLAST