Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajMelis AKTAY: ‘Panasonic Life Solutions Türkiye, Kullanıcıların Yaşam Alanlarının Kalitesinin Artırılmasına Yönelik Ürünler ve Çözümler üretmektedir’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2020-12-02 11:20:34


Geri Dön
Melis AKTAY: ‘Panasonic Life Solutions Türkiye, Kullanıcıların Yaşam Alanlarının Kalitesinin Artırılmasına Yönelik Ürünler ve Çözümler üretmektedir’

1918 yılında, Konosuke Matsushita tarafından kurulan ve 2018 yılı Mart ayında 100. yılını dolduran tüketici elektroniği ürünlerinden endüstriyel cihazlara kadar çok geniş bir yelpazede ürün, sistem ve çözümler geliştirerek, “Daha İyi Bir Yaşam, Daha İyi Bir Dünya” hedefi ile global ölçekte faaliyet gösteren Panasonic Life Solutions Türkiye Ürün Pazarlama Uzmanı Melis AKTAY ile Panasonic Türkiye’yi ve Panasonic’in geliştirdiği ürünleri konuştuk.

 

Öncelikle Panasonic'in dünyadaki ve Türkiye’deki faaliyet alanları hakkında bilgi verebilir misiniz?

1918 yılında, Konosuke Matsushita tarafından kurulan ve 2018 yılı Mart ayında 100. yılını dolduran Panasonic, tüketici elektroniği ürünlerinden endüstriyel cihazlara kadar çok geniş bir yelpazede ürün, sistem ve çözümler geliştirerek, “Daha İyi Bir Yaşam, Daha İyi Bir Dünya” hedefi ile global ölçekte faaliyet göstermektedir. 2018 yılında Interbrand tarafından açıklanan sonuçlara göre dünyanın en değerli 100 markası arasında gösterilen Panasonic’e bağlı 7 farklı şirket grubu bulunmaktadır. Biz ise faaliyetlerimizi Life Solutions şirketine bağlı olarak sürdürmekteyiz. Life Solutions Şirketi, elektrik tesisat ve konut malzemeleri başta olmak üzere; konutlar, ofisler, ticari tesisler ve akıllı şehirler dahil, her türlü yaşam tarzı için konforlu bir alan ve zenginleştirilmiş ürünler sunmaktadır. Mart 2019 rakamlarına göre, konsolide şirket sayısı yaklaşık 582, çalışan sayısı ise 272.000 olan Panasonic’in sektörümüze yönelik Türkiye faaliyetleri ise 2014 yılında, sektörünün lider ve Super Brand statüsüne sahip markası VİKO’ya gerçekleştirdiği yatırımla birlikte başlamıştır. Halen VİKO markasını da bünyesinde bulunduran Panasonic Life Solutions Türkiye; konfor, güvenlik ve enerji verimliliği sağlayan yenilikçi ürün ve çözümlerini dünya pazarlarına ulaştırmayı ve insan odaklı yaklaşımlarla daha iyi ve konforlu bir ‘yaşam’ sunmayı hedeflemektedir. Teknolojik dönüşümün gerektirdiği tüm entegrasyonların hayata geçirildiği endüstriyel tesislere sahip bulunan Panasonic Life Solutions Türkiye, kullanıcıların yaşam alanlarının kalitesinin artırılmasına yönelik ürünler ve çözümler üretmek ve yenilikçi ürünleri pazara sunmak için Ar-Ge, inovasyon ve tasarım çalışmalarını başarıyla yürütmektedir. Panasonic Life Solutions Türkiye’nin ürün gamı içerisinde; elektrik anahtar ve prizleri, grup prizler, aksesuarlar, alçak gerilim şalt ürünleri, sigorta kutuları, elektronik elektrik sayaçları, otomatik sayaç okuma sistemleri, akıllı ev ve bina otomasyon sistemleri, LED aydınlatma ürünleri, profesyonel el aletleri, güneş enerjisi panelleri ve yangın algılama sistemleri yer almaktadır.

 

Elektrik şebekelerinde oluşan ani ve yüksek gerilimlerin sebepleri nelerdir?

Ani aşırı gerilimler, birkaç mikrosaniye ile birkaç milisaniye arasında gözükebilen ve büyüklüğü 5-10 KV arasında değişebilen gerilimlerdir. Bu büyüklükteki gerilimler, elektronik cihazların tahammül sınırlarının 8-10 katına eşittir.

Ani aşırı gerilimler, şebeke kaynaklı veya atmosferik kaynaklı olabilmektedir. Atmosferik kaynaklı olan gerilimler “yıldırım darbeleri” olarak bilinmektedir. Geçici gerilim dalgalanmaları, gerilim düşmeleri, kısa kesilmeler, yavaş ve hızlı gerilim değişiklikleri ile harmonikler ise şebeke kaynaklı darbelere örnek gösterilebilir. Bunların dışında bir de elektriksel anahtarlama olayları vardır ki, ani aşırı gerilimlerin oluşmasında etkili bir role sahiptirler.

 

Elektrik şebekelerindeki yüksek gerilimlerin yaratabileceği tehlikelerden söz edebilir misiniz?

Bir gerilim darbesi, doğrudan bir yıldırım düşmesi yoluyla ya da dolaylı olarak evinize girebilir. Doğrudan yıldırım düşmesi, yıldırım darbesinin doğrudan bir binadan geçmesine denir ve genellikle büyük hasara ve yangınlara neden olur. Dolaylı yıldırım düşmesi, yıldırımın yakınlardaki toprağa veya doğrudan bir evin bağlı olduğu enerji hattına düşmesine denir. Bu olduğunda, bağlantılı herhangi bir cihaz veya elektronik cihaz kullanılmaz hale gelebilir. Bu da elektronik cihazların ve devrelerin yüksek yenileme maliyeti ve kişisel ya da profesyonel bağlantınızın bozulması demektir.

 

Bu tehlikelerden elektronik cihazlarımızı ve kendimizi nasıl koruyabiliriz? 

Bir binanın veya elektrik hava hatlarının yakınında gerçekleşen bir yıldırım çarpması, gerilimi aniden yükseltir. Birkaç mikrosaniye süren bu dalgalanma; evinizdeki birçok elektronik bileşeni kullanılmaz hale getirebilir. Bir parafudr, bu ani yükselişi, bağlantılı aletlerden birçoğunun dayanabileceği bir değere kadar indirebilir.

Geliştirdiğimiz VİKO Parafudrlar, kullanıldıkları yerde yüksek gerilimden kaynaklı oluşabilecek enerji kesintilerini önlüyor ve yüksek gerilimi şebeke için zarar vermeyecek düzeye indiriyor. Sistemlerin kesintiye uğramadan darbelere karşı korunmasını sağlıyor. Böylece TV, modem, haberleşme, sinyal ve data hatlarını koruyor. İletişimin kesintisiz sürmesi sağlanırken elektronik cihazların ömrü de uzuyor. Bu durum, aile bütçesine de katkı anlamına geliyor.

VİKO Parafudrlar, aynı zamanda yıldırım gibi gerilim darbelerine karşı elektronik cihazları ve sistemi korumaya alıyor. Ülkemizde son dönemde yaşanan iklim şartları göz önüne alındığında, her evde bu konuda da mutlaka tedbir alınması gerektiği açık… Öte yandan yapılan istatistiklere göre, elektrik şebekesinin sebep olduğu sorunlar, yıldırım kaynaklı problemlerden iki kat daha fazla. Bu yüzden parafudrlar sadece yıldırım ve zararlarına karşı koruma sağlamıyor, aynı zamanda şebekeden kaynaklanan ani ve aşırı gerilim iç dalgalanmalarına karşı da elektronik cihazları koruyor. Üstelik yaptığı görev ve korumaya aldığı cihazlar düşünüldüğünde VİKO Parafudrlar son derece ekonomik. Kullanacağınız C sınıfı ya da D sınıfı bir parafudr, evinizde bulunan tüm elektronik cihazları koruma altına alıyor.

 

 

Panasonic Life Solutions Türkiye Ürün Pazarlama Uzmanı

Melis AKTAY

Panasonic Life Solutions Türkiye