Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajAlişan ÇİÇEK: ‘Kablo Üretimimizin Yüzde 40’ını İhraç Ediyoruz’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2020-10-13 12:23:57


Geri Dön
Alişan ÇİÇEK: ‘Kablo Üretimimizin Yüzde 40’ını İhraç Ediyoruz’

1995 yılında faaliyetlerine başlayan ve alçak gerilim kabloları üretimi konusunda dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Göldağı Kablo’nun Genel Müdürü Alişan ÇİÇEK ile üretimlerini ve sektörü konuştuk.

 

Firmanız ticari faaliyetlerine ne zaman ve nasıl başladı ? Faaliyet konunuz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Göldağı Kablo 1995 yılında İstanbul Sarıyer’de faaliyete başlamıştır. 2008 yılında Ergene Tekirdağ’a taşınarak çalışmasına devam etmiştir. Faaliyet konumuz her türlü alçak gerilim kabloları üretimidir.

 

Ürün yelpazenizde ne tür ürünler var ve bu ürünler daha çok nerelerde kullanılıyor?

Alçak gerilim kablo gamında PVC, HFFR,  XLPE kabloların bütün türlerini üretiyoruz. Üretimini gerçekleştirdiğimiz kablolar yaşamamızın her alanında kullanılmaktadır.(Ev inşaatında, fabrika inşaatında, okul inşaatında, hastane inşaatında vs.)

 

Üretim tesisleriniz ve çalışanlarınızla ilgili neler söylersiniz?

Üretim tesislerimiz bakır tesisi ve kablo tesisi olarak farklı iki yapılanma şeklinde devam etmektedir. Bakır tesisimizde bakırı ergitmeden başlayarak ince tel haline getirebildiğimiz bir üretim prosesimiz var. Bakır tesisinden çıkan bakırlar kablo tesisinde kablo olarak üretilmekte ve piyasaya arz edilmektedir. Tesislerimizde yetişmiş, tecrübeli ve konusunda uzman çalışanlarımız mevcuttur. Çalışanlar konusunda da firma olarak kendimizi  çok şanslı hissediyoruz.

 

Firmanız Ar-ge ve Ür-ge çalışmalarına bütçe ayırıyor mu ? Ar-Ge çalışmalarınız ne durumda?

Kablolar daha çok standart değerlere göre üretilmektedir. Bu nedenle Ar-Ge’yi daha çok çok verimlilik artışı, mevcut sistemin iyileştirilmesi ve gelişen ve değişen teknolojileri takip ederek firmamıza dahil etmek şeklinde gerçekleştirmekteyiz.  Üretimde kaliteyi benimseyen bir görüşe sahibiz çünkü ürettiğimiz kablolar toplu yaşamın olduğu mekanlarda kullanılıyor. İnsan sağlığı bizim için önemli olduğu içinde kabloda kaliteden ve standartlardan asla vazgeçmiyoruz ve kaliteli üretmek içinde var gücümüzle çalışıyoruz.

 

İhracatınız var mı? Varsa ağırlıklı olarak hangi ülkelere ediyorsunuz?

Üretimini gerçekleştirdiğimiz kabloların % 35-40’nı ihraç ediyoruz. İhracatımızı ağırlıklı olarak aralarında Ortadoğu,  Afrika  Ülkeleri  ve Türki Cumhuriyetlerin de bulunduğu çok sayıda ülkeye yapıyoruz

 

Firmanızın kısa ve uzun vadedeki hedefleriyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Sizde takdir edersiniz ki dünyada olduğu gibi ülkemizde dünyayı saran ve etkisi altına alan corona virüsü nedeniyle ekonomik anlamda zor günler geçirmektedir. Biz Göldağı Kablo olarak kısa vadede özellikle pandemi döneminde öncelikle mevcut şartlarımızı korumak ve geliştirmek için çaba gösteriyoruz. Uzun vadede ise Türkiye’de ve dünyada kablo üretimi yapan firmalar arasında sayılı markalar içinde yer almayı hedefliyoruz. Bu konuda emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz. Üretimini gerçekleştirdiğimiz kablolarla ilgili hem ülkemizdeki müşterilerimizden hemde yabancı müşterilerinizden olumlu tepkiler alıyoruz buda bizim doğru adımlar attığımızın en büyük göstergesi.

 

Kalite politikanız ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Kalite politikamızı;  Kalite sistemimizi sürekli geliştirmek, rekabet gücümüzü sürekli geliştirmek, sektörde pazar payımızı arttırmak, müşteri memnuniyetini sağlamak, işimizi müşteri  gözüyle görmek ve değerlendirmek olarak görüyoruz. Az öncede dediğim gibi insan sağlığı ve ürünlerimizin kullanıldığı yapıların güvenliği bizim için önemli bu nedenle standartlara uygun ürünler üretiyoruz. Kaliteden hiçbir şekilde ödün vermiyoruz. Kalitemizden dolayı bizimle uzun yıllardan bu yana çalışan çok sayıda müşterimiz var.

 

Sektörünüzü yakından bilen biri olarak bize sektörünüzün gelişimi ile ilgili neler söylemek istersiniz? Sektörünüzle ilgili ülkemizin dünya pazarındaki yeri neresi öğrenebilir miyiz?

Türkiye kablo ve tel endüstrisi teknolojisiyle, kalitesiyle ve kapasitesiyle dünya pazarında eş değer gelişmiş ülkelerle ciddi anlamda rekabet etmektedir. Türkiye kablo üretimi teknolojisinde de  uluslararası  standartlara ulaşmıştır. Türkiye’de kablo üretimi % 95’i sektörde ön planda olan, dış rekabete açık, teknik bilgi ve teçhizatı yeterli görülen 15 firma tarafından gerçekleştirilmektedir. Türkiye kablo üretimi konusunda ciddi adımlar atmayı başarmış ve bu konuda dünyanın önemli üreticileri arasında yerini almıştır. Bizde Göldağı Kablo olarak Türkiye’nin bu başarısında etkili olduğumuza inanıyoruz.

 

Son olarak kendi sektörünüzle ilgili yaşadığınız sorunlar neler ve sorunların çözümü noktasında önerileriniz nedir öğrenebilir miyiz?

Sektörel olarak yaşadığımız sorunlar arasında; Yoğun rekabet, arzın talepten fazla olması, ulusal ve uluslararası güçlü rakiplerle rekabet etmek yer alıyor. Maalesef günümüzde özellikle iç piyasada  satıştan çok tahsilat daha büyük önen taşır hale geldi. Ekonomide yaşanan olumsuz gelişmeler kur dalgalanmalarına neden oluyor ve bu durumda da sektörü olumsuz etkiliyor. Girdiler döviz üzerinden olduğundan, önden tahsilat yapamadığınızda zarar etme olasılığınız yüksek. Sektör olarak çok düşük kar marjıyla çalışılmaktadır. Bu durumda üreticileri olumsuz yönde etkilemektedir.

 

Göldağı Kablo Genel Müdürü

Alişan ÇİÇEK

GÖLDAĞI KABLO