Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajYılmaz MODA: ‘Hayal Gücümüzü ve Teknolojiyi Kullanarak Özellikli Led Aydınlatma Ürünleri Üretiyoruz’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2020-10-13 12:10:18


Geri Dön
Yılmaz MODA: ‘Hayal Gücümüzü ve Teknolojiyi Kullanarak Özellikli Led Aydınlatma Ürünleri Üretiyoruz’

1998 yılında elektrik taahhüt işleri yapmak üzere Kayseri’de  kurulan ardından 2007 yılında LED’li aydınlatma armatürleri üretmeye başlayan ve üretimini gerçekleştirdiği kaliteli LED’li aydınlatma armatürleri ile sektöründe söz sahibi olabilmek için emin adımlarla ilerleyen Star Elektrik’in yetkilisi Yılmaz MODA ile üretimlerini konuştuk.

 

Firmanız ticari faaliyetlerine ne zaman ve nasıl başladı? Faaliyet konunuz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Firmamız 1998 yılında elektrik taahhüt işleri yapmak üzere kuruldu. Daha sonra elektrik ve aydınlatma sektöründe yaşanan gelişmeler ve yenilikler nedeniyle 2007 yılında Led’li aydınlatma sektörüne girme kararı aldık bu kararla birlikte o yıl ufak çaplı da olsa bir imalata başladık. 2007 yılından bu yana da LED aydınlatma sistemleri, havalandırma otomasyon sistemleri ve elektrik taahhüt işleri konularında müşterilerimize hizmet veriyoruz.

 

Ürün yelpazenizde ne tür ürünler var ve bu ürünler daha çok nerelerde kullanılıyor?

Az öncede dediğim gibi Led’li aydınlatma ürünleri konusunda üretim yapıyoruz. Ağırlıklı olarak ta linear Led’li aydınlatma ürünleri üretiyoruz. Bu ürünlerin hem sıva altı montajı yapılanları hem de sıva üstü montajı yapılanları ürün yelpazemizde mevcut. Ayrıca dış mekan aydınlatmaları içinde Led wallwasher üretimi yapıyoruz. Bunun yanında üretimini yaptığımız ürünler arasında; Park bahçe aydınlatmasına yönelik aydınlatma ürünleri, sensörlü tavan aydınlatmaları ve kuyumcu aydınlatma ürünleri yeri alıyor. Kısacası iç ve dış mekanda kullanılan bütün Led’li aydınlatma ürünleri ürün yelpazemizde mevcut.

 

Ürettiğiniz ürünlerin özellikleri ve benzerlerinden farklı yanları neler?

Kaliteden ödün vermeden üretim yapmayı hedeflemiştik ve bu doğrultuda üretim yapmaya devam ediyoruz. Üretimini gerçekleştirdiğimiz ürünleri önce kendi evimizde rahatlıkla kalitesinden emin olarak kullanabilmemiz gerekli. Biz bu düşünceden hareketle ürün üretip müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz.

 

Peki ürünlerinizi ihraç ediyor musunuz?

Şu an yurtdışına ihracatımız yok ancak hedeflerimiz arasında yurtdışına ihracatta var. Sizde taktir edersiniz ki tüm dünyayı etkisi altına alan bir salgın hastalık var. Her ne kadar bu ortamda ihracat yapmak zor olsa da ihracat konusu gündemimizde yer almaya devam edecek.

 

Firmanızın kısa ve uzun vadedeki hedefleri ile ilgili neler söylemek istersiniz?

En büyük hedeflerimizden birisi; Üretim tesisimizi büyütmek ve var olan makinelerimizi yenileri ile değiştirerek üretim altyapımızı güçlendirmek. Kısa vadedeki hedefimiz bu. Uzun vadedeki hedefimiz ise daha kaliteli ve daha elit ürünler üretmek. İhtiyaçlara cevap verebilecek insanların rahat kullanabileceği ve montajını kolay sıradan olmayan ve daha özellikli ürünleri üretmek uzun vadede düşündüğümüz hedeflerimiz arasında ilk sırada yer alıyor.

 

Satışını yaptığınız ürünlerle ilgili bir sorun yaşandığında teknik destek veriyor musunuz?

Kalite ve müşteri memnuniyeti bizim için çok önemli bu nedenle satışını yaptığımız ürünlerle ilgili bir sorun yaşanırsa firma politikamız gereği tamiri yapılabilecek bir ürünse tamirini yapıyoruz bizden kaynaklı bir sorundan dolayı ürün çalışmıyorsa bu ürünü yenisi ile değiştiriyoruz. Onlardan kaynaklı bir sorun olsa bile yine de müşterilerimize destek veriyoruz. Bu konuda çok katı kurallarımız yok. Bu arada iç mekanda kullanılan ürünlerimize üç yıl dış mekanda kullanılan ürünlerimize ise iki yıl garanti veriyoruz.

 

Kısaca bize aydınlatma ülkemiz aydınlatma sektörü ile ilgili bir değerlendir ne yapar mısınız?

Aydınlatma sektörü gelişmeye açık bir sektör. Bu nedenle bizim gibi üreticilerin gelişen ve değişen teknolojileri yakından takip etmesi gerekiyor. Eğer çağın gereklerine uygun ürünler üretmek istiyorsak hayal gücümüzü ve gelişen teknolojilerle birleştirip yeni ürünler geliştirmeliyiz. Hayalimiz ne kadar güçlüyse aydınlatma sektöründeki varlığınızın da bir o kadar güçlü olacağına inanıyorum. Bu arada biz ülke olarak üretmeyi seviyoruz. Bizim insanımıza üretim yapma konusunda destek verilirse ülkemizin dünya aydınlatma pazarındaki yerini çok daha yükseklere taşıyabiliriz.

 

Son olarak sektörünüzle ilgili sorunları bizimle paylaşır mısınız?

Bizim en büyük sorunumuz daha doğrusu sektörün en büyük sorunu müşteriye kendini iyi anlatamaması. Çünkü müşteri ürüne ürünün kalitesinden çok fiyatına bakarak yaklaşıyor bu bence sektörün en büyük sorunu. Biz kendimizi müşteriye anlatabilirsek bu algının değişeceğine inanıyoruz. Müşteriler ucuz malın daha pahalı olduğu bilincinde değiller eğer bu bilinci kazanırlarsa sadece bizim sektörümüz değil tüm sektörler gelişmeye daha açık olacaklardır.

 

Yılmaz MODA

STAR ELEKTRİK