Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajEbru Ata Tuncer: ‘Üretimimizin Yüzde 70’ini Dünyanın 130’dan Fazla Ülkesine İhraç Ediyoruz’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2020-09-21 16:49:00


Geri Dön
Ebru Ata Tuncer: ‘Üretimimizin Yüzde 70’ini Dünyanın 130’dan Fazla Ülkesine İhraç Ediyoruz’

 

Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu ve Türkiye’nin en çok ihracat gerçekleştiren şirketlerinden birisi olmayı başaran Teksan Jeneratör Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Ata Tuncer ile üretimlerini, ihracatlarını ve 2021 hedeflerini konuştuk.

 

Bize kısaca Teksan’dan bahseder misiniz?

Teksan olarak çeyrek asırdan fazla bir süredir enerji çözümleri sektöründe faaliyet gösteriyoruz. 1994 yılında 600 metrekarelik küçük bir atölyede başlayan yolculuğumuz İstanbul ve Kocaeli’deki fabrikalarımızda toplam 60 bin metrekareye yakın kapalı alanda, yıllık 15 bin adet üretim kapasitesi ile devam ediyor. Ayrıca 10 Bölge Müdürlüğümüz ve 20 bayimiz ile Türkiye’nin her yerine hizmet sağlıyoruz. Deneyimli ekibimizle yıllık 50 bini aşkın noktaya servis veriyoruz. Aynı zamanda Türkiye’nin en çok ihracat yapan firmalarından biriyiz, ürünlerimizi 130’dan fazla ülkeye ihraç ediyoruz.

Dizel, doğalgazlı ve biyogazlı jeneratör setlerimiz, yüzde 90 enerji verimliliği sağlayan kojenerasyon ve trijenerasyon sistemlerimiz, mobil aydınlatma kulelerimiz, Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan hibrit güç sistemlerimiz ve biyogaz çözümlerimiz ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 

Kaliteli üretim anlayışımız, projeye özel terzi işi çözümlerimiz, Ar-Ge çalışmalarımız ve sunduğumuz yeni teknolojiler, yüzde 100 müşteri memnuniyetini hedefleyen satış sonrası hizmetlerimiz ile sektörümüzde öncü bir rol üstleniyoruz. Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu ve Türkiye’nin en çok ihracat gerçekleştiren şirketlerinden biri konumunda bulunuyoruz. Ülkemizin ulusal Ar-Ge sıralamasında jeneratör sektörünü temsil ediyoruz. 

Yerli istihdamı artırmak ve Türkiye ekonomisine katma değer sağlamak en önemli amaçlarımız arasında yer alıyor. Bünyemizde yaklaşık 700 kişi çalışıyor.

 

AR-GE çalışmalarınız ne durumda?

Yerli üretime önem veren ve bu misyonla Ar-Ge’ye yatırım yaparak kendi teknolojisini geliştiren bir şirketiz. Ar-Ge ve inovasyon konusunda sektörümüzde gerçekleşen hemen her yenilik ve ilkte şirketimizin imzası var. Ar-Ge departmanımızı 2005 yılında kurduk ve 2017 yılında da Türkiye’nin Ar-Ge merkezleri arasında katıldık. Enerji verimliliğini temel alan kojenerasyon ve trijenerasyon teknolojisini geliştiren ilk yerli şirketiz. Hibrit jeneratör ve güç çözümlerini de yine Türkiye’de üreten ilk şirketiz. Dünyada da bu teknolojiye sahip az sayıdaki şirket arasında sayılıyoruz. Ayrıca son olarak geliştirdiğimiz yerli motorlu Ford ECOTORQ Serisi Jeneratörler de yerli üretim noktasında önemli bir adım.

 

Teksan olarak yenilenebilir enerji çalışmalarınız nasıl ilerliyor?

Sektörün geleceğinde yenilenebilir enerji çözümlerinin önemli bir yer tutacağını belirtmekte fayda var. Özellikle hayvansal ve organik atıklardan elde edilen biyogaz, ekonomik ve çevreci özellikleri ile olduğu kadar kırsal kalkınmaya doğrudan etki eden bir çözüm olarak da dikkat çekiyor. Biyogaza dönüştürülebilecek atık miktarı Avrupa’daki pek çok ülkeden fazla olan Türkiye’de potansiyeline nazaran çok az sayıda biyogaz tesisi bulunduğunu da üzülerek belirtmek isterim. Teksan olarak yenilenebilir enerji noktasında da öncü rol oynayarak önemli projeler için biyogaz çözümlerimizle hizmet veriyoruz. Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılıktan kurtulması için bu tarz projelere ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Bu doğrultuda ilerleyen dönemde endüstriyel tesisler için kojenerasyon ve biyogaz projelerine ağırlık vermeyi hedefliyoruz.

 

İhracat ve uluslararası alandaki faaliyetleriniz son yıllarda nasıl bir seyir izliyor?

Teksan olarak Türkiye’ye yatırım yapmaya devam ederken yurtdışındaki gücümüzü de artırıyoruz. Üretimimizin yüzde 70’ini Grönland’dan Yeni Zelanda’ya kadar çok geniş bir coğrafyada 130’dan fazla ülkeye ihraç ediyoruz. İlk yurtdışı satış ofisi ve depomuzu da 2019 yılının sonunda İngiltere’de açtık. Teksan UK, sektörle ilgili firmaları çatısı altında buluşturan AMPS’nin (The Association of Manufacturers and suppliers of Power Systems and ancillary equipment) Yönetim Kurulu Üyeleri arasına katılarak Türkiye’yi bu ülkede temsil etmeye başladı. Güçlü bir Türk markası olarak her geçen gün dünyada daha fazla tercih ediliyor olmaktan gurur duyuyoruz.

 

COVID-19 süreci Teksan’ı nasıl etkiledi?

İç pazar talebindeki durgunluğun devam etmesi nedeniyle 2020 yılına da ihracat ağırlıklı bir büyüme hedefi ile başlamıştık. Planlamalarımızı da bu doğrultuda yaptık. Ancak 2020 ile ilgili ekonomik öngörüler açısından koronavirüs salgını beklenmedik bir gelişme oldu. Global bir kriz yaşandığından tüm ülkelerin negatif etkilenmesi doğal… Salgının önümüzdeki aylardaki seyri, küresel ve ulusal ekonomiye etkileri, ihracat yaptığımız ülkelerdeki oluşacak durum gibi pek çok faktör 2020 yılının geri kalanındaki ekonomik görünümü şekillendirecektir.

Yılın ilk üç ayı firmamız açısından olumlu geçti. Nisan ve Mayıs aylarında pandeminin etkilerini yoğun olarak hissettik. Yılın ikinci yarısı ile birlikte yeniden bir hareket gözlemliyoruz. Tüm dünya için normalleşme sürecinin başlaması bir miktar hareketlenmeye işaret etse de pek çok sektör yılsonu hedeflerini revize etmiş durumda. Yılın son çeyreğinde daha anlamlı bir toparlanma beklenebilir ancak tüm tahminler 2020’nin kayıp bir yıl olacağı yönünde.

 

2021 yılı için beklentileriniz neler?

Pandemi ile ilgili yaşanacak gelişmeler belirleyici olacak ki bu açıdan pek çok farklı öngörü var. Krizlere kolay adapte olabilen bir ülke olduğumuz için başka ülkelere göre avantajlı olabiliriz. Ancak küresel ekonomi için 2021 yılının ikinci yarısından sonra pozitif bir görünümden bahsetmenin daha doğru bir öngörü olacağını söyleyebiliriz.

Firmamız açısından ise toparlanma Temmuz ayı ile başladı diyebiliriz. Yeni ürün geliştirme ve Ar-Ge’ye yönelik yatırımlarımız devam ediyor ve önümüzdeki süreçte de edecek. Mevcut pazarlarımızın yanında yeni pazarlarda yer almak da hedeflerimiz arasında önemli yer tutuyor. Potansiyelin yüksek olduğunu düşündüğümüz ülke pazarlarına yönelik büyüme stratejilerimiz devrede olacak. Yurtiçinde de inşaat başta olmak üzere sektörlerdeki canlanma bizim de satışlarımıza olumlu yönde yansıyacaktır. 

 

Teksan Jeneratör Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi 

Ebru Ata TUNCER

TEKSAN JENARATÖR