Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajBurhanettin YILMAZ: ‘ Dünyanın 21 Ülkesine İhracatımız Var’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2020-09-21 14:48:50


Geri Dön
Burhanettin YILMAZ: ‘ Dünyanın 21 Ülkesine İhracatımız Var’

2017 yılında kurulan Dağıtım Trafo Merkezleri ve Anahtarlama Elemanları adı altında Metal Mahfazalı Modüler Hücreler, Beton Köşkler, Sac Köşkler ve Mobil İndirici Merkezlerinin imalat, pazarlama ve satış faaliyetlerini yürüten EVA Elektromekanik Kurucu Ortağı ve Proje Müdürü Burhanettin YILMAZ ile üretimlerini ve sektörü konuştuk.

 

Firmanız ticari faaliyetlerine ne zaman ve nasıl başladı? Faaliyet konunuz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Firmamız 2017 Nisan ayında EVA ELEKTROMEKANİK markası ile sektördeki 20 yıllık bilgi birikimini marka olma yolunda ilerletmek üzere adımını atmış ve bugünlere gelmiştir. Dağıtım Trafo Merkezleri ve Anahtarlama Elemanları adı altında Metal Mahfazalı Modüler Hücreler, Beton Köşkler, Sac Köşkler ve Mobil İndirici Merkezlerinin imalat, pazarlama ve satış faaliyetlerini yürütmekteyiz.

 

Ürün yelpazenizde ne tür ürünler var ve bu ürünler daha çok nerelerde kullanılıyor?

Ürün gamımızda, Metal Mahfazalı Modüler Hücreler, Monoblok Beton Köşk, Sac Köşk ve Mobil İndirici Trafo Merkezleri, OG ve AG Kapasitör bank grupları yer almaktadır.

 

Üretim tesisleriniz ve çalışanlarınızla ilgili neler söylemek istersiniz?

Üretim tesisimiz, Modüler Hücre ve AG Pano üretimi için 4.000 m² kapalı alan, Beton Köşk Dökümü ve stok amaçlı 4.000 m² kısmi kapalı alan, Mobil Trafo Merkezleri ve Sac Köşklerin kurulumunun yapıldığı 5.000 m² açık alan ve 1.000 m² depo ve mekanik atölyelere  sahip olup Ankara’nın sanayi bölgelerinden biri olan Kahramankazan’ da ülke sanayisine katkı sağlamak üzere konusunda uzman profesyonel alt yapıya sahip ekip ile sektörde yer almaktadır. Çalışanlarımızla kendimizi tıpkı bir aile olarak görüyoruz. Arkadaşlarımızın büyük bir bölümü kendi alanında tecrübeli yaptığı işe saygısı olan EVA Elektromekanik kalitesine ve adına leke düşürmeyecek düşünce yapısına sahip kişilerden oluşuyor. Aramıza yeni katılan arkadaşlarımızı da aynı zihniyeti aşılarak yetiştirmeye çalışıyoruz. Bilgimiz ve tecrübelerimiz onlarla paylaşıyoruz.

 

İnovasyonu nasıl tanımlıyorsunuz? Firmanızın bu konudaki çalışmaları ne yönde öğrenebilir miyiz?

İnovasyonu bizim sektör için uyarlayacak olursak teknolojinin yenilikleriyle çevre ve kullanım koşullarına uygun özellikle Metal Muhafazalı Hücrelerimizde ışıklı ve sesli uyarı sistemiyle ölümcül kazaların önüne geçebilecek operatör dostu olarak da tanımladığımız inovatif çözümler ile; son teknolojik gelişmelere paralel, müşterinin kullanımını kolaylaştıran ürünler ile pazarda yer almak istiyoruz.

 

İhracatınız var mı?  Varsa ağırlıklı olarak hangi ülkelere ediyorsunuz?

EVA Elektromekanik olarak kuruluşumuzdan bugüne 21 ülkenin enerjisinde beton köşklerimiz, sac köşklerimiz, modüler hücrelerimiz ve kapasitör bank gruplarımızla enerji zincirini halkasıyız, ihracat yaptığımız ülkeler Azerbaycan, Gürcistan, Ukrayna, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Bangladeş, Belarus, Filistin, Togo, Kongo, Mozambik, Benin, Moritanya, Arnavutluk, Hollanda, Katar, Suudi Arabistan, Nijerya, Gambia, Bosna Hersek.

 

Firmanızın kısa ve uzun vadedeki hedefleriyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Hedefimiz; sektörde kalitemizin güvenirliliğini ispatlamış tek marka olarak müşterilerimizin ve çalışanlarımızın beklentilerini en üst düzeyde karşılayan, inovasyonu takip eden, güvenilir, kaliteli ürünler ile yurtiçi ve yurtdışında tercih edilen bir marka olmak, bunun için ürünlerimize, bizimle bu yolda ilerleyen ekibimize ve müşterimizin memnuniyetine yatırım yapıyoruz.

 

Firmanızın kalite politikası ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Değişen pazar şartlarında müşteri istek ve beklentilerini gelişen ve değişen teknolojiyi de göz önüne alarak kalite ve karlılığın sürekli iyileştirerek, tek marka olup rakip firmalara üstünlük sağlamak istiyoruz.

 

Sektörünüzü yakından bilen biri olarak bize sektörünüzün gelişimi ile ilgili neler söylemek istersiniz? Sektörünüzle ilgili ülkemizin dünya pazarındaki yeri neresi öğrenebilir miyiz?

Ülkemizdeki bütün sektörler dünya ya açılmada büyük bir atak yapmış durumda EVA Elektromekanik olarak bizde kendi alanımızda bu konuya büyük önem vermekteyiz. Bu sebepten dolayı satış pazarlama bölümüzde çok iyi derecede İngilizce bilen kadromuz olmakla birlikte ana dilleri Fransızca, Arapça ve Rusça olan elektrik mühendisleri ve pazarlama konusunda uzman personeller barındırmaktayız. 3 yıl gibi kısa bir sürede 21 ülkeye sürekliliği olan ihracatımız oluştu ve hedefimizde yeni pazarlarda bulunuyor.  

 

Son olarak kendi sektörünüzle ilgili yaşadığınız sorunlar neler ve bu sorunların çözümü noktasında önerileriniz nedir öğrenebilir miyiz?

Bildiğiniz üzere Covid19 virüsü tüm dünya ekonomisini olumsuz etkiledi. Devletimiz bu konu da diğer ülkelere göre çok daha iyi tedbirler aldığını düşünüyorum. Kobiler içinde kısa çalışma ve vergi öteleme gibi adımlar biz sanayiciler için bir nefes oldu. Ancak üretimlerimizde kullandığımız bir çok ürünün bize girdisi döviz cinsinden fakat yurtiçi satışlarımızın ve açılan kamu kurum ve dağıtım şirketlerinin ihalelerin tamamı Türk Lirası cinsinden bildiğiniz üzere ihalelerin sonuçlanması, sipariş aşamaları ve üretim aşamaları zaman aldığı için döviz dalgalanmaları ve sıkı rekabet zaman zaman alınan işlerin zararla kapanmasına neden olabiliyor. Bu nedenden dolayı açılan teknokentler ve sanayicilere sağlanacak doğru destekler ile yurtdışına bağımlılığımızı azaltacak teknolojik ürünler üretmemiz ve yerli hammaddelerimizi kullanmamız bizi daha da güçlü bir ülke yapacaktır.

 

EVA Elektromekanik Kurucu Ortağı ve Proje Müdürü

Burhanettin YILMAZ 

EVA ELEKTROMEKANİK