Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajHalil ERDEN: ‘Üretimini Gerçekleştirdiğimiz Akıllı Anahtar ve Priz ile Akıllı Ev Sistemleri Konusunda Dünya Markası Olmayı Hedefliyoruz’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2020-09-21 14:39:21


Geri Dön
Halil ERDEN: ‘Üretimini Gerçekleştirdiğimiz Akıllı Anahtar ve Priz ile Akıllı Ev Sistemleri Konusunda Dünya Markası Olmayı Hedefliyoruz’

Elektrik ve Aydınlatma sektörüne yeni ürünler kazandırmak, ülke ekonomisine katkı sağlamak amacıyla teknolojik gelişmelerin ışığında Mayıs 2018 yılında ticari faaliyetlerine başlayan Ertuğ Yazılım Elektrik’in Genel Müdürü Halil ERDEN ile üretimlerini ve  sektörü konuştuk.

 

Firmanız ticari faaliyetlerine ne zaman ve nasıl başladı? Faaliyet konunuz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Değişen dünya bir çok şeyin görülmesine sebep olmuştur. Siz elinizdekilerle yani sizin olanlarla güçlüsünüzdür. Başkaları tarafından size verilenler sizi asla güçlü yapmaz çünkü ihtiyaç halinde ya vermezler ya da değerinden çok yüksek bedeller ödemek zorunda kalırsınız. Tüm bu gerçekler ile kazandığımız bilgi, beceri ve tecrübelerimizi sunmak, sektöre yeni ürünler kazandırmak, ülke ekonomisine katkı sağlamak, teknolojik gelişmelerin ışığında Mayıs 2018 de ticari faaliyetlerimize başladık. 

 

Ürün yelpazesinde ne tür ürünler var ve bu ürünler daha çok nerelerde kullanılıyor?

Ürün gruplarımız temeli anahtar ve priz üzerine. Tüm arge çalışmamız Akıllı Anahtar ve Priz üretimi. Müşterilerimizin beğenisine sunduğumuz Akıllı Anahtar ve Priz ürünlerimiz ile hepimizin evi artık akıllı prizlerle yönetilecek. Yaşadığınız evinizi akıllı yani kontrol edebilir ve yönetebilir yapmak istiyorsanız. Piyasada bulabileceğiniz akıllı ev modülleri ve tadilatı ile size çok ciddi bir masraf ayrıca evinizde ciddi bir tadilat molozları bırakacaktır.Bizim ürünlerimiz ile piyasada var olan akıllı ev modüllerinden daha çok özellik elde ederek,siz evinizde ne kadar alan kontrolüne ihtiyacınız varsa o kadar masraf yapıyorsunuz. Yani mutfaktaki gaz kaçağı olma ihtimalini kontrol etmek için sadece mutfağınızdaki anahtar veya prizlerinizden birini söküp yerine bizim ERTUĞ markalı Tuğra serisi bir ürün taktığınızda size gaz kaçağından daha fazla bilgi verecektir. Tuğra Serisi Akıllı Anahtar ve Prizlerimizin genel özelliklerinden bahsedersek, Hareket sensörlü, Sıcaklık Sensörlü, Gaz Sensörlü, Hava Kalitesi Sensörlü, Deprem Sensörlü, Kumanda Kontrol özellikleri ile mobil uygulama üzerinden istediğiniz gibi programlama yapabilme imkanları sunulmaktadır. Ayrıca diğer ürün modüllerimiz Akıllı Anahtar Prizler ile kendi aralarında haberleşerek sizin programınız doğrultusunda çalışmaktadır. Nedir bu diğer ürün modülleri derseniz; Kombi Kontrol Modülü, Su dağıtım Kollektör Modülü, Perde Kontrol Modülü ve Kapı/Panjur Kontrol Modülleri ile yaşam alanlarınızdaki tüm ihtiyaçlarınıza akıllı çözümler sunulmaktadır. Tüm bu teknik ve teknolojik ürün grupları yanı sıra standart anahtar priz modelleri de mevcuttur.   

 

Üretim tesisleriniz ve çalışanlarınızla ilgili neler söylemek istersiniz?

Mevcut süreç boyunca ürün geliştirmek üzere kurguladığımız tesislerimiz farklı lokasyonlardan oluşan toplam 2000 metrekarelik kapalı alana sahiptir. Önümüzdeki süreçte ise üretim tesislerimizin tek lokasyona toplanması ve teknik bir yapıya kavuşturularak minimum elleçleme otomasyonu ile %100 kontrollü bir şekilde seri üretim tesisine kavuşacağız.

Gerek mevcut personelimiz gerek çözüm ortağımız olan personellerimiz, konusunda uzman, tecrübeli ve donanımlı kişilerden oluşmaktadır. 

 

Firmanız Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarına bütçe ayırıyor mu? AR-GE çalışmalarınız ne durumda?

ERTUĞ firması olarak Ar-Ge çalışmalarımız bizim en öncelikli konumuzdur. Bu sebeple Ar-Ge ve Ür-Ge faaliyetlerine imkanlar dahilinde bütçe ayrılmakta olup kamu kaynaklarından da mümkün olduğunca yararlanılmaktadır. 

 

İnovasyonu nasıl tanımlıyorsunuz? Firmanızın bu konudaki çalışmaları ne yönde öğrenebilir miyiz?

İnovasyon, var olan üründe birkaç değişiklik yapıp, görselinde değişikliğe giderek tekrar piyasaya sunmak değildir. Yaptım oldu, değildir, denedim olmadı da değildir. Bize göre gerçek İnovasyon, hayalleri somutlaştırmak, olmayanı oldurmaktır. Taş üstüne taş koymaktır, katma değer oluşturmaktır. İnsanların bir sorununu ortadan kaldırmak, işlerini kolaylaştırmaktır. İnovasyon ile Ar-Ge ayrılmaz bir bütün olduğunda ortaya çıkan ürün gerçek anlamda değer kazanır.   

 

İhracatınız var mı?  Varsa ağırlıklı olarak hangi ülkelere?

Mevcut durumda öncelikli hedefimiz yurt içi pazarda bayilik çalışmalarımızı tamamlamak. Eş zamanlı olarak Rusya, İran, Irak, Azerbaycan gibi ülkeler için ön görüşmeler yapılmıştır. Şuan için görüşme beklenen yurt dışı müşterileri de olduğu göz önüne alınarak en kısa sürede ülke sayıları artarak sonuçlanacaktır.

 

Firmanızın kısa ve uzun vadedeki hedefleriyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Kısa vadede markamızın müşterilerimizce ve milletimizce sahiplenilmesidir. Uzun vade de ise uluslararası alanda Türk markası olarak yerimizi almaktır. Burada dikkat ederseniz rakamsal bir hedeften bahsetmiyoruz. Yüksek cirolara ulaşmak, çok kar etmek falan değil bizim hedefimiz, sektörde yerli ve milli imkanlar ile ürettiğimiz katma değeri yüksek ürünler sunmak. Bu anlamda dışa olan bağımlılığı, çok daha fazla özellikli, yüksek kaliteli ürünlerimiz ile ülke ekonomisine katkı sağlamaktır.   

 

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Sektöre patenti bize ait olan, yerli ve milli imkanlar ile dünyada bir ilk olan sıva altı Akıllı Anahtar ve Priz ile Akıllı Ev Sistemleri sunuyoruz. Bu yeni ürün grubumuzla sektöre giriş yapan ERTUĞ devam eden Ar-Ge faaliyetleri ile önümüzdeki süreçte çok daha farklı ürünleri siz değerli bayi ve müşterilerimizin kullanımına sunacaktır. Ve diyoruz ki “Siz Sadece İzleyin!..”  

 

Ertuğ Yazılım Elektrik’in Genel Müdürü 

Halil ERDEN

ERTUĞ