Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajGökçe ERDOĞAN: ‘Airled Hayal Ettiğiniz Her Yerde Olabilir’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2020-08-07 10:51:48


Geri Dön
Gökçe ERDOĞAN: ‘Airled Hayal Ettiğiniz Her Yerde Olabilir’

AIRLED nasıl doğdu ve kısaca firmanızdan bahseder misiniz?

AIRLED gerçek bir hikâyeden esinlenilerek hayat bulmuş bir ürün. Bizim kurucumuz Hasan Bey; AVM, site ve akıllı bina sistemleri ile ilgileniyor. Bir sitede çalışmalarını sürdürürken, çalışanlardan birinin peyzaj çalışmaları yaptığını görüyor fakat 220 V’luk tehlikeli bir değerle yapıldığını görünce, çalışanların yanına gidip yaptıkları işin hayati bir risk taşıdığını ve 220 V ile çalışmalarının doğru olmadığını söylüyor. Daha sonra site yönetimine bu çalışmanın site sakinleri için de tehlikeli olduğunu söyleyip, bu uygulamanın durdurulmasını sağlıyor. Daha sonrasında ise alternatif olarak 12 V ve 24 V’la çalışıldığında bu riskin ortadan kalkacağını kalkacağını öngörmüş. Sonuç olarak AIRLED ortaya çıkmış oluyor.

AIRLED’den bahsedecek olursak, rakiplerinden çok üstün özelliklere sahip. Bunlardan en önemlileri: 12 ve 24 volt değerlerinde çalışmasından ötürü çarpma riskinin olmaması, ayrıca 80 m ve tek parça yapıya sahip olması, kimyasallardan etkilenmemesi ve deniz, havuz gibi suyla teması olan ortamlarda, kapalı-açık otoparklarda ve en önemlisi binaların iç ve dış yüzeylerinde sorunsuz şekilde çalışabilmesi.

 

Ürün yelpazenizden kısaca bahseder misiniz?

Biz aslında şöyle söylüyoruz, AIRLED hayal ettiğiniz her yerde olabilir. Yani bir çocuk odasındaki dekorasyondan binaların iç ve dış yüzeyine kadar birçok yerde kullanılabiliyor. AIRLED, üstün özellikleri sayesinde her türlü ortama uyum sağlayabiliyor. AIRLED esnek bir yapıya sahip, herhangi bir yanma veya yangına yol açma durumu söz konusu değil. Yani iş sağlığı ve güvenliği açısından da tam. Elimizdeki 22 adet ürünün dışında proje bazlı ürünler de üretiyoruz, yani ürün yelpazemiz oldukça geniş diyebiliriz.

 

Üretim tesislerinizden ve çalışanlarınızdan bahseder misiniz?

İki ayrı imalat hanemiz var, birisi aynı zamanda idari binamız diğerinde ise silikon profillerimizin üretimi sağlanıyor çünkü üretimleri ve altyapılarının daha farklı ihtiyaçları olduğu için konum olarak ayrı yerlerdeler.

 

Ar-Ge’ye bakış açınız ne yönde ve bu konudaki faaliyetleriniz neler?

Ar-Ge çalışmalarımız hep vardı ve hep de devam edecek. Şu anda elimizde olan 22 adet ürünün dışında stadyumlarda ve benzin istasyonlarında kullanılacak yeni ürünler üzerine çalışmalarımız devam ediyor, AIRLED çatısı altında, bunlara yoğunlaşmış durumdayız. İlk olmak ve olmayan bir şeyi vermek farklılaşmaktır zaten, dolayısıyla bu farkındalığı her zaman öne çıkarmayı hedefliyoruz ve Ar-Ge’ye olabildiğince önem vermeye çalışıyoruz ve bizim için bu vazgeçilmez bir unsur.

 

AIRLED olarak inovasyona yaklaşımınız ne yönde?

Yeni bir şeyler ortaya koymazsanız piyasada tutunma olasılığınız azalıyor, al-sat temelinde çalışan firmalar genelde birbirinin benzeri ürünler satıyorlar. Bizim kurucumuz Hasan Bey, genelde hep şunu söyler “Farklı ol, fark yarat, kıskandır”. Biz de firmamızın kendi bünyesinde hep farklı olmayı hedefliyoruz, fark yaratmayı istiyoruz bu çerçevede. Gerçekten farklı olmak, yeni bir şeyler ortaya koymak ve hayata katkı sağlamak çok önemli, dolayısıyla biz inovasyona firma olarak çok önem veriyoruz. Buna paralel olarak da çalışmalarımız en iyi şekilde devam edecek.

 

İhracat faaliyetleriniz ne durumda ve hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz?

Genelde bayilerimizin yurtdışından göndermiş olduğu çalışmalara ağırlık veriyoruz ama biz Ar-Ge çalışmaları haricinde yurtiçinde çok ciddi yol kat ettik, belirli bir tanınırlığa sahibiz. Bizim amacımız yurtdışından gelen sorunlara, projelere yanıt verebilmek ve uluslararası bir firma olmak, bunla alakalı da şu anda bayilerimizin göndermiş olduğu bazı projelere en iyi şekilde cevap vermeye çalışıyoruz. Yakın bir zamanda, ülkemizde ve sektörümüzde önemli bir konuma sahip olan bir firma ile 6 ülkede faaliyet göstermek üzere bir distribütörlük sözleşmesine imza atmak üzereyiz fakat henüz tamamlanmadı. Bunu da yakın zamanda duyuracağız.

 

Uzun ve kısa dönemdeki hedefleriniz neler?

Türkiye’de bir marka oluşturmak, yerli ve milli olmak; bunlar bize son derece haz veren mutluluk veren olaylar. Biz de bunu sürdürmeliyiz, bunun için elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Yurtdışın da yurtiçinde sağladığımız saygınlığı ve tanınırlığı elde etmek hedefimiz. Ürünümüz gerçekten çok kaliteli ve çok olumlu dönüşler alıyoruz.

 

Patent ve kalite çalışmalarınız ne yönde?

Ürünümüze ait 3 adet patent mevcut aynı zamanda marka ve logomuz tescilli durumda. Bizi diğer LED firmalarından ayıran bir sloganımız bile mevcut: “LED değil AIRLED!”, bunu da tescilletirdik. Kalite kısmında ise en önemli hedefimiz ise “en iyisini hedefleyerek üretmek”.

 

Korona virüs dönemindeki faaliyetleriniz ne durumdaydı, bu süreçten nasıl etkilendiniz?

Öncelikle COVID-19 yüzünden hayatını kaybedenlere baş sağlığı dileyerek başlamak istiyorum. Umarım en kısa sürede ülkemiz ve tüm dünya bu süreci atlatır. Biz bu dönemde insanların evden de olsa bazı şeyleri başarabildiğini gördük. İnşallah bu virüsü tam olarak atlattıktan sonra ülkece çok daha fazla üretmeye çok daha fazla çalışmaya özen göstererek bu açığı kapatırız. Biz de AIRLED olarak bunun altyapısını oluşturuyoruz ve bu süreçte elimizden gelenin en iyisini yapmayı hedefliyoruz. Bunların dışında her firma gibi bizim de aldığımız bazı tedbirler var, sosyal mesafeyi korumak ve maske takmak gibi. Buradan da herkese “Maske takmayı ihmal etmemelerini rica ediyorum”. Bu süreci el birliği ile atlatacağız, herkesin üstüne düşeni yapmasını istirham ediyoruz. Bu süreçte fiziksel olarak ulaşamadığımızdan ötürü yoğun bir telefon trafiği içerisindeydik, buradan da ne kadar önemli bir firma olduğunuzu tekrar fark ettik. Bu dönemden dersler aldık. Şu an yasakların da bitmesiyle tedbirler çerçevesinde çalışmalarımız sürüyor.

 

AIRLED