Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajLevent DENİZCİGİL: ‘Hedefimiz Türkiye'de ve Dünya'da Tercih Edilen Bir Marka Olmak’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2020-06-01 16:09:24


Geri Dön
Levent DENİZCİGİL: ‘Hedefimiz Türkiye'de ve Dünya'da Tercih Edilen Bir Marka Olmak’

Firmanız ticari faaliyetlerine ne zaman ve nasıl başladı? Faaliyet konunuz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Alimar 1956 yılında, tarım makinaları ve yedek parçaları satışı ile ticari faaliyetine başladı. Sonrasında inşaat makinaları ve jeneratör satışı faaliyet alanına eklendi. 2013 yılı başında da jeneratör imalatına başladı.

Ürün yelpazenizde ne tür ürünler var ve bu ürünler daha çok nerelerde kullanılıyor? Dünya lideri motor ve alternatör imalatçıları ile iş birliği yaparak, 3-3500 kVA güç aralığında jeneratör üretimi yapıyoruz. Alimar Jeneratörler; şebekenin olmadığı zor saha şartlarından, enerjinin çok kritik olduğu Hastane, Telekom, AVM’lere kadar birçok geniş uygulamada kalitesi, güvenirliği ve müşteri odaklı satış sonrası servisi ile müşterilerin öncelikli tercihidir.

 

Üretim tesisleriniz ve çalışanlarınızla ilgili neler söylemek istersiniz?

Alimar 30’u aşkın mühendis kadrosu ve 45000 m2 alana kurulu modern üretim tesisi ile ülke ekonomisine katma değer sağlayan ürünler üretmektedir.

 

Firmanız Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarına bütçe ayırıyor mu? AR-GE çalışmalarınız ne durumda?

Alimar Jeneratör; 11 kişiden oluşan mühendis kadrosu ile Ür-Ge çalışmalarına devam etmektedir. Yapılan Ür-Ge çalışmaları ile katma değeri artıran, çevreye duyarlı, kullanım kolaylığı sağlayan ürünler geliştirilmektedir

 

İnovasyonu nasıl tanımlıyorsunuz. Firmanızın bu konudaki çalışmaları ne yönde öğrenebilir miyiz?

Jeneratörlerde özellikle kumanda sistemlerinde çevreye duyarlı, kullanıcı dostu inovatif çözümler ile; son teknolojik gelişmelere paralel, müşterinin kullanımını kolaylaştıran ürünler sunulmaktadır.

 

İhracatınız var mı?  Varsa ağırlıklı olarak hangi ülkelere ediyorsunuz?

Tüm dünyada yaşanan global krizin firmamız üzerindeki etkilerini yurt içi ve ihracat pazarlarına yapılan dengeli satışlar ile azaltıyoruz. İhracatımız 41 ülkeye ulaşmıştır, Kuzey Afrika, Doğu Avrupa, Orta Doğu ülkeleri en iyi müşterilerimiz.

 

Firmanızın kısa ve uzun vadedeki hedefleriyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Hedefimiz; müşterilerimizin ve çalışanlarımızın beklentilerini en üst düzeyde karşılayan, teknolojik yenilikleri takip eden, güvenilir ve üstün kaliteli ürünler ile Türkiye ve Dünya’da tercih edilen bir marka olmak. Bunun için markamıza, çalışanımıza, ürünlerimize ve müşterimizin memnuniyetine yatırım yapıyoruz. Pazarda “güven” kelimesi ile anılan Alimar markasının; değerlerinden vazgeçmeden, sektörde dünya lideri markalardan biri olması için çalışıyoruz.

 

Firmanızın kalite politikası ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini her zaman en doğru ve en kaliteli şekilde karşılamayı amaçlıyoruz. Müşterilerimizin tatmin seviyesini en üst düzeye çıkarmak ve tüm bunları en yüksek verimlilikle gerçekleştirebilmek; mevcut durumumuzu korumakla yetinmeyip her noktada sürekli iyileşmeyi hedeflemek, temel felsefemizdir.

 

Sektörünüzü yakından bilen biri olarak bize sektörünüzün gelişimi ile ilgili neler söylemek istersiniz? Sektörünüzle ilgili ülkemizin dünya pazarındaki yeri neresi öğrenebilir miyiz?

Daha öncesinde yoğun elektrik kesintilerinde çözüm olarak sunulan jeneratör sistemleri; günümüzde kesintisiz enerjiye duyulan ihtiyaç sebebi ile önemini daha da artırmıştır. Kesintisiz enerji; evlerimizden hastanelerimize, her noktada çok önemlidir. Bu durum sektörün gelişimini zorunlu kılmaktadır. Türkiye; lojistik avantajı, rekabetçi yapısı ve müşteri odaklı çözümleri ile jeneratör sektöründe ilk sıralarda yer almaktadır.

 

Son olarak kendi sektörünüzle ilgili yaşadığınız sorunlar neler ve bu sorunların çözümü noktasında önerileriniz nedir öğrenebilir miyiz?

Sektörde başta avantaj sağlayan ve rekabet ortamı oluşturan Uzak Doğu menşeili komponentlerin; hem devlette hem de özel sektörde yeterli ihtiyaç şartlarının oluşturulamamasıyla birlikte, kalite ve fayda eğrisi doğru oluşturulamamıştır. Bu durum; inovasyona, çalışanına ve müşteri memnuniyetine yatırım yapan Alimar Jeneratör gibi firmaları haksız rekabet koşulları ile karşı karşıya getirmektedir. 

 

Alimar Jeneratör Uluslararası Satış Direktörü

Levent DENİZCİGİL

ALİMAR JENERATÖR