Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajCüneyt KULAKLI: ’Uskuna Mühendislik Yıldırım Sayaçlarını MEE Dubai Fuarında Sergiledi‘
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2020-04-20 14:09:05


Geri Dön
Cüneyt KULAKLI: ’Uskuna Mühendislik Yıldırım Sayaçlarını MEE Dubai Fuarında Sergiledi‘

Uskuna Mühendislik Genel Müdür Yardımcısı Cüneyt Kulaklı ile birlikteyiz. Cüneyt Bey hoşgeldiniz. Öncelikle bizimle bu görüşmeyi yaptığınız için teşekkür ederiz. Fuar ile başlayalım, Middle East Energy 2020 fuarındayız ve siz daha önceki yıllarda da bu fuara katıldınız. Fuar sizin için nasıl geçiyor?

Teşekkür ederim. Hepimizin bildiği üzere son zamanlarda tüm dünyada etkili olan COVID-19 virüsü sebebiyle, Middle East Energy 2020 fuarı, geçtiğimiz senelere oranla katılım sayısında azalma ile gözümüze çarpıyor. Umarım bir an önce bu olumsuz hadisenin üstesinden geliriz.

Fuarda beklediğimiz katılımcı yoğunluğunu göremesek de özellikle Etiyopya, Pakistan, Bangladeş ve Çin’den gelen firmalarla gayet olumlu görüşmeler yaptık. Bu görüşmelerden sonra yeni anlaşmalar ve distributörlük sözleşmeleri yapabileceğimize inanıyoruz.

Ayrıca Dubai Başkonsolosumuz Sayın Mustafa İlker KILIÇ standımızı ziyaret ederek, bizimle bilgi alışverişinde bulundular. Sayın Başkonsolomuza da bize desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.  

 

2019 senesi Uskuna Mühendislik için nasıl geçti?

Diğer tüm modellerimiz gibi tamamı yerli ve milli üretim olan, tasarımı, teknolojisi tarafımıza ait Jeflash® Yıldırım Sayacını AR-GE laboratuvarımızda geliştirerek ürün gamımıza ekledik.

Dünyanın sayılı yüksek gerilim laboratuvarlarından biri olan ITE’de (İspanya) yapılan yeni testler, paratonerlerimizin kalitesini ve güvenilirliğini tekrar tescil etmiş bulunmaktadır. Ayrıca yeni Flash X modelimizi de, bu testlerden sonra müşterilerimizin beğenisine sunmanın mutluluğu içerisindeyiz.

Bununla birlikte bu yıl içerisinde hem paratonerlerimizi hem de yıldırım sayacımızı test edebilen bir test cihazı geliştirdik.

2019 yılında yurt dışı satış ağımıza Tayland’ı ekledik.

 

Yeni ürününüz Yıldırım Sayacı hakkında bilgi verebilir misiniz?

2 tip yıldırım sayacımız bulunmaktadır, Dijital ve analog olmak üzere. Analog sayacımız 10ms ölçüm aralığında yıldırım verisini yakalamaktadır.

Uskuna Mühendislik olarak proje, taahhüt, test ölçüm ve kontrol hizmetlerinde edinmiş olduğumuz tecrübe, bilgi ve birikim ile geliştirmiş olduğumuz kompakt dizayn sayesinde yüksek bir montaj kolaylığını da sağlamış bulunmaktayız.  

AR-GE birimimizin geliştirmiş olduğu, manyetik alan tetiklemesi ile çalışan yıldırım sayacımız yaptığımız testler sonrasında yüzde yüz güvenilir olduğunu kanıtlamıştır. Yıldırım sayacımızın özgün dizaynı sayesinde, iniş iletkeni ile fiziksel bir bağlantısı olmadığı için, yıldırımın yüksek akım etkisine mazur kalmamaktadır ve bu sayede uzun yıllarca bakım gerektirmeden işlevini sürdürmektedir. Montaj ve kurulumu çok basittir. Yıldırım yalıtkan kablo, bakır, çelik, alüminyum iniş iletkenlerinin tamamı ile yüzde yüz performans ile çalışmaktadır. IP65 izolasyon seviyesindedir.

 Dijital yıldırım sayacımızı ise müşterilerimizin istekleri doğrultusunda, uygun opsiyonlar ile özel olarak da üretebilmekteyiz. Dizayn ve çalışma prensibi olarak Analog sayacımız ile aynı özellikleri taşımaktadır.

 

Bu özel opsiyonlar nelerdir acaba?

Dijital sayacımızı genel olarak wi-fi, lan bağlantısı ile kontrol edilebilecek şekilde üretmekteyiz. Ayrıca müşteri isteklerine göre bluetooth, hücresel veri, RS232, RS485 gibi bağlantıları da destekleyecek şekilde ve eğer istenirse kendi sistem skadalarına veri aktarabilecek opsiyonlarımız ile özel üretim yapmaktayız. Bu opsiyonları, kendi taahhüt işlerimizde karşılaştığımız problemlere çözüm olarak geliştirdik ve müşterilerimizin hizmetine sunduk.

 

Bahsettiğiniz taahhüt işleri ile ilgili detaylı bilgi verebilir misiniz?

Şirketimiz;  aslında kuruluşundan itibaren İzmir odaklı olmasına rağmen ülke çapında elektrik mühendisliği, proje, taahhüt, test, ölçüm ve kontrol işlerinde hizmet vermektedir. Uzman mühendis kadromuz ve teknik ekibimizle Yüksek Gerilim İşletme, bakım ve danışmanlık Sorumluluğu hizmetleri, proje, ENH ve trafo merkezi yapımı ve devreye alınması, fabrika tesisatı ile ticari bina tesisatları başta olmak üzere, Elektrik mühendisliğinin dalı olan bütün işleri yapmaktayız. Bununla beraber ölçüm ve değerlendirme kısmında müşterilerimizin talepleri doğrultusunda Ekipnet ve Elektrik Mühendisleri Odasından yetkilendirilmiş olarak artık akım anahtarı fonksiyon testtleri, termal kamera ölçümleri, harmonik ölçüm, PAT CE testi, topraklama testi, iç tesisat kontrolü ve projelendirilmesi başta olmak üzere tüm kontrol ve testleri yapmaktayız. İzmir ve çevresinde başlayant taahhüt serüvenimiz kaliteli ve dürüst hizmet anlayışımız ile tüm Türkiye’den gelen taleplere cevap vermeye çalışıyoruz. 

 

Uskuna Mühendislik

Cüneyt KULAKLI

www.uskunamuhendislik.com.tr