Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajBatuhan OKTAY: ‘Akıllı Ev Teknolojileri Konusunda Yatırım Yapıyoruz’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2020-04-20 13:36:41


Geri Dön
Batuhan OKTAY: ‘Akıllı Ev Teknolojileri Konusunda Yatırım Yapıyoruz’

1990 yılında sesli diafon üretimine başlayan daha sonra ürün yelpazesine görüntülü konuşma sistemlerini de ekleyen NTS Görüntülü Diafonları’nın Yetkilisi Batuhan OKTAY ile üretimlerini, Ar-Ge’lerini ve sektörü konuştuk.     

 

Firmanız ticari faaliyetlerine ne zaman ve nasıl başladı? Faaliyet konunuz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Firmamız 1990 yılında sesli diafon üretimine başladı. 2005 yılında görüntülü diafon üretimi ile ürün gamını tamamlamış oldu. İhtiyaçların değişimi ile birlikte dijitalleşme zorunluluğu ortaya çıktı. 2010 yılında AR-GE ye yatırım yapılarak görüntülü ve sesli sistemlerin teknolojik seviyeleri yükseltildi. Sistemler çağın gereksinimi olan tüm ihtiyaçları karşılar duruma getirildi. 2018 yılında akıllı ev sistemleri Ar&Ge’sine başlanıldı ve proje bitme aşamasına yaklaştı.

 

Ürün yelpazenizde ne tür ürünler var ve bu ürünler daha çok nerelerde kullanılıyor?

Görüntülü ve sesli diafon sistemleri ana üretimimizi oluşturmaktadır. Görüntülü diafonlar dairelerin kapı ve güvenlik ile görüntülü ve sesli, kapıcı ile sesli haberleşmesini sağlıyor.

 

Üretim tesisleriniz ve çalışanlarınızla ilgili neler söylemek istersiniz?

Konya Merkez Büsan Organize Bölgesinde 1500 metrekare alanda üretim yapmaktayız. Teknolojinin tüm imkanları kullanılarak kaliteden hiçbir ödün verilmeden en uygun maliyet ve verimlilik ön planda tutuyoruz. Tüm çalışanlar kaliteli üretim ve müşteri memnuniyetinin firma kültürünün bir parçası olduğunu bilir ve ona göre eğitimlerini alırlar. Her şikayet bizim için bir armağandır yaklaşımı içinde hizmet veriliyor.

 

Firmanız Ar-Ge ve Ar-Ge çalışmalarına bütçe ayırıyor mu? AR-GE çalışmalarınız ne durumda?

2010 yılında AR-GE birimimiz oluşturduk. O günden bu yana kesintisiz devam etmektedir. Teknoloji kullanılarak tüm tasarımlar ve yazılımlar kendi bünyemizde yapılmaktadır. Akıllı ev teknolojileri ile güçlü bir yatırım projemiz bitmek üzeredir.

 

İnovasyonu nasıl tanımlıyorsunuz. Firmanızın bu konudaki çalışmaları ne yönde öğrenebilir miyiz?

İnovasyon geçmişin birikimi ile oluşan ustalık ile geleceği oluşturmak için yenilikçi yaklaşımların birleşmesi ile sürdürülebilir karlı bir büyüme diyebiliriz. Sürekliliği olan bilim ve teknolojinin tüm imkanları kullanılmaktadır.

 

Firmanızın kısa ve uzun vadedeki hedefleriyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Firmamız 30 yıldır üretim yapmaktadır. Bugünlerde korona virüsü ile dünya ve bizim ülkemizde etkilenmektedir. Kısa vadeli hedef mevcut pozisyonu korumak. Başladığımız projeleri tamamlamak. Gelecekten umutluyuz açıkçası. Türkiye pazarında pazar hacmimizi artırmak adına yeni ürünler tasarlayarak, reklam, tanıtım ve pazarlamaya önem veriyoruz. İhracata yönelik çalışmalarımız ile ürünlerimizi yurtdışına satmayı hedeflemekteyiz.

 

Firmanızın kalite politikası ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Her şikayet bizim için bir armağandır sloganı ile farklı bir kalite yaklaşımımız bulunmaktadır. Üretimde güncel teknoloji standartlarını kullanarak üretim yapmaktayız. Otomatik dizgi makinaları ile üretimden sonra optik kontrol cihazları ile sıfır hataya yakın sonuçlar almaktayız. Bu sayede satmış olduğumuz ürünlerde geri dönüş seviyesini mümkün olduğunca düşürmüş bulunmaktayız. Satış sonrası teknik servis hizmeti ile müşterilerin memnuniyetini en üst seviyede sağlanmaktayız. TSE-HYB ile ISO:9001 kalite belgemiz bulunmaktadır.  Ayrıca ISO 9001 kalite belgesi anlayışı içinde çalışmalar devam etmektedir.

 

Sektörünüzü yakından bilen biri olarak bize sektörünüzün gelişimi ile ilgili neler söylemek ister siniz? Sektörünüzle ilgili ülkemizin dünya pazarındaki yeri neresi öğrenebilir miyiz?

Sektör ihtiyaçların ve teknolojinin değişmesi ve gelişmesi ile sürekli değişim ve dönüşüm içindedir 1990’lı yıllarda sadece bir zil sesinin çıkması yeterli iken, son zamanlarda akıllı ev talepleri oluşmaktadır. Akıllı ev yönetimi görüntülü diafonlar ile entegre tek modül halini almış durumda. Alarm dedektörleri ile evinizi oluşabilecek yangın, su basması, gaz kaçağı ve hırsız girmesi gibi olumsuz durumlardan korurken, konfor paketiyle aydınlatmalarınızı, perde ve panjurunuzu, evinizin elektriğini kontrol edebiliyorsunuz. Uzaktan erişim ile alarm yönetimi, panjur yönetimi, aydınlatmanın yönetimi ve daha birçok senaryonun yapılması mümkün hale geldi. 

 

NTS Görüntülü Diafonları

Batuhan OKTAY

www.nts.com.tr