Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajAhmet BİRSON: ‘Aylık 500.000’den Fazla Akıllı Elektrik ve Su Sayacı Üretim Kapasitemiz Var’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2020-04-20 12:58:36


Geri Dön
Ahmet BİRSON: ‘Aylık 500.000’den Fazla Akıllı Elektrik ve Su Sayacı Üretim Kapasitemiz Var’

Firmanız ticari faaliyetlerine ne zaman ve nasıl başladı? Faaliyet konunuz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

LUNA, 1991 yılında İzmir’de elektrik enerjisi ölçümü için elektronik devreler, ürünler tasarlayan ve üreten bir şirket olarak kurulmuştur.

 

Ürün yelpazenizde ne tür ürünler var ve bu ürünler daha çok nerelerde kullanılıyor?

Şu anda LUNA, Türkiye pazarında ve yurtdışı pazarında yüksek kaliteli ve yüksek teknolojili akıllı Elektrik ve Su sayacı sağlayan Türkiye’nin en büyük akıllı şebeke tedarikçilerinden biridir. LUNA, ayrıca aylık bir dönemde 500.000’den fazla Akıllı Elektrik ve Su sayacı sağlayan üretim kapasitesine sahiptir.

LUNA akıllı elektrik sayaçları, mekanik ve akıllı su sayaçları, akıllı ağ teknolojileri, TV prizleri ve dimmerler, ısı sayaçları, iç ve dış aydınlatma ürünleri ile kapsamlı bir üretim alanına sahiptir ve Türkiye’de 2016 yılında bu kapsamlı çalışma alanı ile LUNA, %90’dan fazla pazar payına ulaşmıştır.
 

Üretim tesisleriniz ve çalışanlarınızla ilgili neler söylemek istersiniz?

2020 yılı itibariyle yeni eklenen fabrikamızla beraber toplamda 2 üretim tesisimiz bulunmaktadır. Dinamik bir çalışma ortamı olan LUNA tesislerimizde çalışanlarımız tüm güçleri, dinamizmleri ve innovatif bakış açılarıyla sisteme uyumlu bir şekilde çalışmaya devam etmektedirler.  

 

Firmanız Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarına bütçe ayırıyor mu? AR-GE çalışmalarınız ne durumda?

İzmir AOSB 10001 SK. NO: 9 da yerleşik olan firmamız Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylı AR-GE Merkezidir. LUNA Ar-Ge Merkezi, Elektronik Ar-Ge, Yazılım Ar-Ge, Mekanik Ar-Ge ve Su Sayacı Ar-Ge departmanlarından oluşmaktadır.  AR-GE Merkezimizde yeni ürün tasarımları, teknolojik yazılımlar, Yeni buluşlar yapılmakta olup Türkiye’deki Elektrik Dağıtım şirketleri ve Merkezi Belediyeler ile ortak AR-GE çalışmaları yapılıp ürün haline getirilmektedir.  Bu ürünler EPDK(Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) nezdinde en iyi tasarım ödüllerini almış olup dağıtım şirketlerinde özelikle kayıp kaçağa yönelik projelerinde ihale edilip Ar-Ge projesinden ürüne dönüşmüş ve yaklaşık 1.500.000 abone kayıp kaçak projesinde kullanılmıştır. 

AR-GE Merkezimiz;

Ölçü aletleri sektörü (Isı Sayacı, Su Sayacı ve Elektrik Sayacı), Aydınlatma, Uzaktan Sayaç Okuma Sistemleri, Bilişim ve Tüketici Elektroniği (TV ve Uydu Prizleri) Sektörlerinde hizmet vermektedir.

 

İnovasyonu nasıl tanımlıyorsunuz. Firmanızın bu konudaki çalışmaları ne yönde öğrenebilir miyiz?

İnovasyon, bir ürünün, hizmetin veya sürecin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi için yeni yöntemlerin uygulanması olarak ifade edilebilir. Süreçlerin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi adına planlama önemli bir yer arz etmektedir.  İyi bir planlama yapabilmek için de her zaman doğru verilere ihtiyaç vardır. Verileri daha doğru almak ve yorumlamak için ilk önce verinin DOĞRU ölçülmesi daha sonra ölçülen değerlerin saklanarak doğru raporlanması, bu süreç için ise güncel İnovatif ve Teknolojik gelişmelerin takip edilmesi gerekmektedir. 

LUNA, üstlendiği misyon sebebiyle sektördeki ve dünyadaki yenilikleri daima yakında takip ederek ölçme metodolojisi ile gelişmeleri ürünlerimize entegre ederek her zaman daha iyisi için çalışmaktadır. LUNA’nın dinamik ve inovatif yapısının en büyük göstergesi aldığı patentlerdir.

 

İhracatınız var mı?  Varsa ağırlıklı olarak hangi ülkelere ediyorsunuz?

Şu an itibariyle Avrupa, Arabistan yarımadası, Afrika, Güney Amerika ve Asya kıtalarına ihracatlarımız vardır.

 

Firmanızın kısa ve uzun vadedeki hedefleriyle ilgili neler söylemek istersiniz?

LUNA, kısa vadedeki hedefi, yurt dışı fuar katılımları ve bugüne kadar yarattığı network sayesinde daha çok ülkeye ulaşarak yurt içi pazarında sahip olduğu marka bilinirliğini yurt dışında da arttırmak ve pazar payını arttırmak.

Orta ve uzun vadedeki hedeflerimizden birisi özellikle akıllı şebeke sistemlerinde sunacağımız çözümlerle dünya markası haline gelmek. Akıllı şebekeleri kısaca açmak gerekirse Ayşe Teyzenin evinde kullandığı ütünün ne kadar tüketim yaptığını bunu açık unutup unutmadığını, unuttuysa eğer uzaktan enerjisinin kesilmesi, Aynı zamanda Ayşe Teyzenin kullanmış olduğu muslukta kaçak var ise Ayşe teyzeyi uyararak kaçak ve sızıntıları önlemek. Elektrik sayaçları üzerinden Su ve Doğal gaz sayaçlarının uzaktan okunarak tüm enerjilerin tek bir yerden ölçülmesini sağlamak.

 

Firmanızın kalite politikası ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Ürünlerimizde, sağladığımız sistem çözümlerimizde ve satış sonrası hizmetlerimizde sunduğumuz kalite LUNA’nın önceliklerinden birisidir. Sunduğumuz bu yüksek kalite sayesinde oluşturduğumuz güvenilirlik ve sahip olduğumuz iş ahlakımız, bizi müşterilerimizin ilk tercihi haline getirmiştir. Bundan sonra da kaliteden ödün vermeyen çalışma anlayışımızla müşterilerimiz için hem değer yaratan bir şirket olmaya hem de rekabetçilerimiz içerisinde en iyisi olmaya devam etmek; LUNA olarak yürüttüğümüz en önemli politikadır. 

 

Sektörünüzü yakından bilen biri olarak bize sektörünüzün gelişimi ile ilgili neler söylemek ister siniz? Sektörünüzle ilgili ülkemizin dünya pazarındaki yeri neresi öğrenebilir miyiz?

Enerji sektörü her geçen yıl daha öneme binmekle beraber enerjinin maliyetleri de artmaktadır. Özellikle enerji maliyetlerinin artması ile kaçak kullanım gibi olumsuz durumları ortadan kaldırmak için sürekli Ar-Ge çalışmaları tarafımızdan yapılmaktadır.  Ülkemiz, enerji sektörüne ciddi yatırımlar yaparak; yapılan yatırımların kaliteli enerji olması için yeni teknolojik alt yapılara yönelmiş durumdadır. Çoğu gelişmiş diye tabir edilen ülkeler ile yarışır ve örnek alınmaya başlanılmıştır.

 

Son olarak kendi sektörünüzle ilgili yaşadığınız sorunlar neler ve bu sorunların çözümü noktasında önerileriniz nedir öğrenebilir miyiz?

Sektörümüzde en büyük sıkıntı yerli üreticilere yeteri kadar gü-ven duyulmaması ve bu güven sağlanana kadar geçen sürenin zaman kaybı olduğunu düşünüyoruz. Bu sorunlar çözümünün ise Tür-kiye’deki yerli üreticiye güvenmek, üreticiyi desteklemek ve cesaretlendirmek ile olacağı kanaatindeyiz.

 

Luna Akıllı Sayaçlar

Ahmet BİRSON

www.lunatr.com