Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajSami KIRAÇ: ‘Yıllık 3000 Ton Olan Üretim Kapasitemizi 2021 Yılında 5000 Tona Çıkarmayı Hedefliyoruz’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2020-02-20 11:55:41


Geri Dön
Sami KIRAÇ: ‘Yıllık 3000 Ton Olan Üretim Kapasitemizi 2021 Yılında 5000 Tona Çıkarmayı Hedefliyoruz’

42 yıllık tecrübesi ile cıvata ve somun üretiminde Türkiye’nin önde gelen firmalarından birisi olmayı başaran Sami Kıraç Cıvata’nın kurucusu ve yetkilisi Sami KIRAÇ ile yeni taşındıkları 4000 metrekarelik fabrikalarında Sami Kıraç Cıvata’yı, üretimlerini ve sektörü konuştuk.

 

Kısaca firmanızı tanıyabilir miyiz?

1976 yılında bu sektörde çalışmaya başladım. Ortağımla birlikte 2014 yılına kadar birlikte çalışmaya devam ettik. 2014 yılında Sami Kıraç Cıvata pazarlama şirketini kurdum ve ardından 2015 yılında üretime başladık. 2016 yılında yeni makine yatırımları yaparak üretim kapasitemizi artırdık. İşten kazandığımızı işe yatırarak büyümemizi sürdürdük. 2019 yılının Kasım ayına İkitelli’de üretim yapmaya devam ettik. 2019 yılının Kasım ayında da Hadımköy’deki 4000 metrekarelik yeni fabrikamıza taşındık. Sami Kıraç Cıvata DIN 934, DIN 936, DIN 6923 normlarında somunlar üretmektedir. Yıllık 3000 ton üretim kapasitesine sahibiz. Bağlantı elemanları hemen hemen her sektörde kullanılmakta ama bizim ağırlıklı olarak çalıştığımız sektörler arasında; Otomotiv, Beyaz Eşya, İnşaat, Mobilya ve Elektrik sektörleri yer alıyor. Üretimimizin yüzde 30’luk kısmını özel ürünler, yüzde 70’lik kısmını da standart ürünler oluşturuyor. Şu firmamız bünyesinde 40 kişi çalışıyor ancak önümüzdeki yıl bu sayıyı 100’e çıkararak istihdama katkıda bulunmayı hedefliyoruz. 2021 yılında ise yıllık 3000 ton olan üretim kapasitemizi 5000 tona çıkarmayı planlıyoruz. Sami Kıraç Pazarlama diye bir firmamız daha var bu firmamızın da iş hacminin yüzde 40’ını kendi üretimlerimiz oluşturmaktadır.

 

2019 yılınız nasıl geçti. 2020 yılından beklentileriniz neler?

2018 yılının 9. ayından itibaren işlerimizde çok fazla düşüş yaşandı ve bağlantı elamanları sektörü ciddi anlamda kan kaybetti. 2019 yılında da mevcut durumumuzu koruduk. Yeni fabrikamızla birlikte 2020 yılı ile birlikte büyümemizi sürdürmeyi hedefliyoruz.

 

Toplam üretiminizin ne kadarını ihraç ediyorsunuz?

Üretimimizin yüzde 25’lik kısmını ihraç ediyoruz. Bu oranı artırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hedefimiz ihracat oranımızı yüzde 60’a çıkarmak. Geçtiğimiz yıl Mart ayında Almanya’da yapılan Fastener Fair Stuttgart fuarına katıldık. Fuarda standımızı çok sayıda sektörle ilgili kişi ziyaret etti. İlk kez yurtdışında bir fuara katıldık ve bu fuar bizim açımızdan çok verimli geçti. Gerek yurtiçi gerekse yurtdışı fuarlara imkanlar el verdikçe katılmak istiyoruz.

 

Müşteriler Sami Kıraç Cıvata’yı neden tercih etmeliler?

Hızlı sevkiyat, ürünlerimizin kalitesi ve sektördeki 40 yıllık tecrübe Sami Kıraç Cıvata’nın tercih edilme nedenleri arasında yer almaktadır. Yeni ürünler geliştiriyoruz bu yeni ürünlerle birlikte yurtdışında daha etkin olmayı hedefliyoruz.

 

Kısaca okuyucularımıza sektörle ilgili bir değerlendirme yapar mısınız?

Ülkemiz bağlantı elemanları sektörü güçlü bir sektör. Birçok firma ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durumdan dolayı zorluklar yaşamış olabilir ama bu zorluklar aşılamayacak zorluklar değil. Sadece Sami Kıraç Cıvata’nın yoluna devam edebilmesi önemli değil. Önemli olan bir bütün olarak ülkemiz bağlantı elemanları sektörünü dünyanın tedarikçi ülkeleri arasına sokabilmektir. Bunu da yaptığımız kaliteli ve standartlara uygun  üretimlerle başarıyoruz. Bizde bu konuda sektörümüz için üzerimize düşeni yapmaya ve sektörümüze katkı sağlamaya devam edeceğiz.

 

Sami Kıraç Cıvata’nın Kurucusu

Sami KIRAÇ

www.samikiraccivata.com