Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajOkan Uykan: ‘Türkiye’yi Üretim Üssü Haline Getirmeyi Hedefliyoruz’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2020-02-20 11:14:18


Geri Dön
Okan Uykan: ‘Türkiye’yi Üretim Üssü Haline Getirmeyi Hedefliyoruz’

Rüzgar türbinleri iç aksamı üretimi ve tedarik hizmetleri kapsamında 20 yıldan fazla global bir tecrübeye sahip olan Resolux Grup’un Türkiye Ülke Müdürü Okan Uykan ile Türkiye’de üretimle ilgili yaptıkları ve yapacakları yatıtımları konuştuk.

 

Öncelikle Resolux Türkiye’nin nasıl ve ne zaman kurulduğundan bahsedebilir misiniz? Danimarka ile joint venture kurma kararı nasıl alındı?

Resolux Türkiye; Bayramoğlu ve Resolux Grup ortak girişim yapısında kurulmuş olup bu girişim kararının alınması 2019 yılı başına kadar uzanmaktadır. Yapılan müzakereler sonucunda 2019 yılı Haziran ayı itibariyle ortak girişim yapısı resmiyet kazanmıştır. İlk adım; yetkili Ülke Müdürü ünvanıyla Okan Uykan olarak bu ortak girişimin yönetiminin profesyonel anlamda başına geçmemle oldu. Elektronik Yüksek Mühendisi olarak ve Yenilenebilir Enerjiler sektöründe yerel ve global anlamda bulunan 10 yıllık tecrübemle bu ortak girişime geçtiğimiz yıldan bugüne yoğun mesai harcayarak katkı sunmaktayım. Resolux Turkiye ekibi 2020 yılı itibariyle genisleyerek büyüyecektir. Orbaek, Danimarka  merkezli Resolux Grup rüzgar türbinleri iç aksamı üretimi ve tedarik hizmetleri kapsamında 20 yıldan fazla global bir tecrübeye sahiptir. Türkiye’nin 4. büyük şehri olan Bursa merkezli Bayramoğlu ise 60 yıllık bir imalat sanayii tecrübesine sahiptir. Ayrıca 2012 yılında rüzgar enerjisi sektörüne mekanik imalat yapmak suretiyle giriş yapmıştır. Bayramoğlu yine ortak girişim konusunda 2018 yılında ilk deneyimini rüzgar enerjisi sektöründe 40 yıldan fazla bir deneyime sahip Ispanyol BARGA Industrias ile yapmış olup rüzgar türbini iç aksamı mekanik üretimi konusunda global pazara hizmet vermektedir. Böylelikle, bu ortak girişim yapısı sayesinde bir taraftan Bayramoğlu ürün ve hizmet protföyünü genişletip tam entegre üretim ve tedarik üssü haline gelirken diğer taraftan Resolux Group ise üretim ve tedarik zincirine 9. bir ülkeyi eklemekte ve Türkiye’yi üretim üssü haline getirip daha rekabetçi hale gelmeyi hedeflemektedir. Resolux Group Danimarka ve Türkiye’nin yanı sıra Belçika, ABD, Çin,Güney Kore, Brezilya, Güney Afrika ve Hindistan’da resmi olarak varlığını sürdürmektedir.

 

Ortaklığınız kapsamında Türkiye rüzgar piyasasında hangi faaliyetlerde bulunmayı planlıyor ve hedefliyorsunuz?

Ortaklık kapsamında geçtiğimiz yıl Haziran ayından bugüne dek en çok mesai ve emek harcadığımız kısım yerelleştirme (lokalizasyon) olmuştur. Ve bu odak noktamız Resolux Türkiye’nin sürdürülebilir projesi olarak sürekli devam edecektir. Türkiye’de hizmet vermekte olan tüm O&M’ler ve kule imalatçıları müşteri grubumuz arasında olup müşterilerimize türbin içinde bulunan tüm elektromekanik kapsamın tedarik hizmetini sunmayı planlamaktayız. Bu hizmeti sağlarken Resolux Grup’un 20 yıldan fazladır edinmiş olduğu global know-how önemli bir kılavuz olacaktır. Bu vesileyle hedefimiz yalnızca iç pazara sağlanacak hizmet değil aynı zaman da ihracattır. Hizmetimizin temelinde global anlayışla sürdürdüğümüz tedarik zinciri yönetimine Türkiye’deki imalat sanayiinde derin lokalleşme çıpasını da ekleyerek büyümektir. Bu kapsamda Resolux Türkiye bünyesinde; mühendislik, tedarik, üretim, stok yönetimi, lojistik, ithalat, ihracat ve dağıtım hizmetlerinin tümü müşterilerimizin hizmetine sunulacaktır.

 

Rüzgar santrallerinde ihtiyaç duyulan hangi parçaları, nerede üreteceksiniz? Yıllık kapasiteniz ve üretim hedefiniz (miktar olarak) nedir? Üretime ne zaman başlamayı planlıyorsunuz?

Türbin içi aksam üretimi için odak noktamız arasında; kablo gruplama, aydınlatma ürünleri, çeşitli panolar, e-modül, asansör, paketleme (kitting), ürün değişim hizmetleri vardır. Uretim yeri olarak Bursa ve Izmir planlanmistir. Yıllık üretim tercih hedefimiz 2020 yılı sonuna kadar 200 tribünün iç aksam tedarik hizmetini sağlamaktır. Hedefimiz 2021 yılı için bu hedefin iki katıdır. Üretim planımızın tüm hazırlıkları 2020 Ocak ayı sona doğru üretime geçmeyi planlamaktayız.

 

Hedefiniz arasında sadece Türkiye iç piyasasına yönelik üretim yapmak mı var, yoksa bu hedeflerinizi çevre ülkelere de ihracat yapma yönünde genişletiyor musunuz?

Resolux Grup ve yerel ortağımız Bayramoğlu hizmet anlayışı her zaman global bir bakışa sahiptir. Ortak girişim yapısı da bu felsefe temelinde ortaya atılmıştır. Resolux Türkiye de bu yoldan ilerleyecek olup hem iç pazara hem de ihracata eş zamanlı olarak hizmet verebilmeyi hedeflemekteyiz. Bu kapsamda sadece çevre pazarlara değil tüm global pazara satış yapabilmeyi hedeflemekteyiz.

 

Türkiye’deki rüzgar enerjisi piyasasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Piyasanın geleceğini nasıl görüyorsunuz? Sizce Resolux’un Türkiye rüzgar piyasasına yatırım yapmayı seçmesinde etkili olan etmenler neler oldu?

Ortak girişimin temelinde Türkiye’nin rüzgar piyasasındaki gelişimi, potansiyeli ve özellikle coğrafi anlamda sağladığı büyük avantajlar bulunmaktadır. Türkiye rüzgar enerjisi piyasasında önemli O&M’lerin operasyonlarını yıllardır yürütüyor olması, yine global kule imalatçılarının ve kanat ureticilerinin yüksek kapasitelerde iç ve dış pazara üretim yapıyor olması ve YEKA-1 (1.000 MW) ve YEKA-2 (1.000 MW) projeleri yerli üretimin önemini ortaya koymaktadır. Türkiye’nin rüzgar enerjisi piyasasında 20 yılı geçkin bir global tecrübesi bulunmakta olup artık global pazarda söz sahibi konuma gelinmeye başlamıştır. Bu sebeple Resolux Group olarak Resolux Türkiye’yi Türkiye’de yine tecrübeli bir partner olan Bayramoğlu ortaklığında genişletmek doğal bir sonuç olarak ortaya çıkmış ve bu yatırımın yapılmasında itici güç olmuştur.

 

Ortaklığınız Türkiye’deki rüzgar enerjisi sektörüne nasıl bir katkı sağlayacak?

Global anlamda hemen her sektörde reel anlamda önemli bir krizin yaşandığı ve aynı zamanda finansal anlamda hemen her ülkede ciddi bir parasal sıkılaşmanın yaşandığı bu dönemde uzun vadede doğrudan yabancı yatırım anlamına gelen bu ortaklık sektörümüze örnek olacak ve heyecan getirecektir. Diğer taraftan yüksek teknoloji yatırımı statüsünde değerlendirilen rüzgar enerjisi yatırımları hem Bursa ilimiz hem de ülkemizin genelinde bu alanda üretimin ve yan sanayinin oluşmasına vesile olacaktır. Böylelikle katma değerli ürün üretimine altyapı sağlayacak bu ortaklık sayesinde orta ve uzun vadede cari açığa önemli bir pozitif katkı sağlayacaktır. Ayni zamanda istihdama onemli katkılar sunuyor olacagız. Bunyemizde bircok mühendis ve ara teknik eleman isthdami saglayacağız.

 

Resolux Grup’un Türkiye Ülke Müdürü

Okan UYKAN

www.resolux.dk