Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajHakan ÜNSAL: ‘SENS Markamızla Bayilik Verme Süreci Başladı’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2020-02-20 10:55:52


Geri Dön
Hakan ÜNSAL: ‘SENS Markamızla Bayilik Verme Süreci Başladı’

AVP Yangın ve Güvenlik Teknolojileri’nin Genel Müdürü Hakan ÜNSAL SENS markasının bayilik verme süreci ile ilgili dergimize açıklamalarda bulundu.

 

Merhaba Hakan Bey, gördüğüm kadarıyla yoğun bir tempo içindesiniz. Bir önceki konuşmamızda bayilik süreçleriniz hakkında konuşmuştunuz. Sens Bayileri için yapmış olduğunuz alt yapı yatırımları ve destek programı gibi konular vardı yanlış hatırlamıyorsam. Şimdi ne durumdasınız, yol alabildiniz mi, süreç istediğiniz gibi gelişiyor mu? İsterseniz biraz bunlardan bahsedelim.

Türkiye’de bayimiz olan ve olacak olan tüm şirketler için çok özel bir şey yaptığımızı düşünüyoruz. Bunu sizinle biraz paylaşmıştım. Çok özet olarak söylemem gerekirse kendi CRM alt yapımızı bayilerimize ücretsiz olarak açıyoruz. Böylece bayimiz olan şirketler direkt olarak sistemimize bağlanıp kendi satın almalarını yapabiliyor ve müşterilerine verecekleri teklifleri de bizim sistemimiz üzerinden hazırlayabiliyorlar. Hatta isterlerse bunu cep telefonlarından bile yapabiliyorlar. Yani bayimiz müşterisinin yanındayken cep telefonundan fiyat ve ürün kontrolü yapabilir, müşteri teklifini hazırlayabilir ve orada hemen müşterisine mail olarak vermiş olduğu teklifi gönderebilir. Bu şu anda yangın güvenlik işleri yapan hemen hemen hiçbir firmanın sunmadığı bir özellik.

 

Anlıyorum evet bu bence de önemli bir konu. Fakat yine de sonuç olarak bu bir alt yapı yatırımı dediğiniz gibi yani müşterileriniz bundan daha fazlasını beklemezler mi? Bundan öteye bir şey yok mu?

Tabi ki var zaten en temel konulardan bir tanesi de burada devreye giriyor. Uzun bir çalışma yaptık hemen hemen tüm şehirlerde gerek yangın ikaz sistemi satan, gerek yangın söndürme sistemi satan gerekse de güvenlik kameraları satan kalbur üstü hemen hemen tüm firmaları sistemimize kayıt ettik ve etmeye de devam ediyoruz. Sonuç olarak Türkiye bir pazar ve bu pazarda yangın güvenlik sistemi almak isteyen birçok taahhüt işi yapan elektrikçi, taahhüt firmaları, alt bayi niteliğinde firmalar, ara toptancılar, müteahhitler, taşeronlar, şirketler var. Tüm bunlara ulaşmak sadece bir bölgeye bakıyor olsanız bile çok zor. Peki bunu sizin için birileri yapsa ve size gitmeniz gereken müşterileri bulup, randevuyu sizin için alsa ve siz de sizin için ön araştırması yapılmış, randevusu alınmış yere gidip bu satış için görüşme yapsanız kötü mü olur? Hangi satış yapan kişi bunu istemez?

İşte SENS bayilerine biz bu hizmeti ücretsiz olarak veriyoruz. Merkezimizde bulunan ve bu konuda uzman arkadaşlarımız bizim bölge bayilerimiz için bu randevuları alıyor ve bunu sistem üzerinden bayilerimize aktarıyor. Bayimiz sadece sisteme bağlanıp gideceği randevuları sistemden çekip potansiyel müşteri adaylarına ulaşıyor. Böylece o yeni müşteri bulmak için harcayacağı zamanı kazanıyor ve çok daha yüksek bir satış rakamına ulaşabileceği müşteri bilgisi kendisine her gün düzenli aktarılıyor. Üstelik o müşteriye gittiğinde çat kapı gitmemiş oluyor, onun adına önceden randevusu alınmış, müşteri konu hakkında bilgilendirilmiş ve bayimizin adı o müşteriye verilmiş oluyor. Sonrası sadece artık bayimize kalmış. Biz onun için tüm hazırlıkları yapıyoruz. Tabiri caizse ona sadece golü atmak düşüyor. Ben inanıyorum ki bundan haberdar olan herkes SENS bayisi olmak isteyecektir. Zaten olmak isteyenler olanlara sorsalar yeter, bizim hiç bunu anlatmamıza gerek yok aslında.  

 

Doğru anladığımı teyit için tekrar sorayım. Yani siz Türkiye’deki tüm bu konuyla ilgili yerleri sisteminize kayıt ettiniz ve direkt olarak arayıp veya ziyaret edip satış yapacaksınız öyle mi?

Tüm konuyla ilgili herkesi kayıt ettik dersek bu çok doğru olmaz, fakat çoğunu kayıt altına aldığımızı düşünüyorum. Ayrıca hala buna devam ediyoruz, çünkü her gün yeni inşaatlar yapılıyor, yeni firmalar çıkıyor, bazı firmalar kapanıyor, şekil değiştiriyor, yani bu yaşayan bir organizma ve devamlı olarak güncellenmesi gereken bir sistem. Biz de buna göre yatırımımızı yaptık ve bu konuya yatırıma devam da edeceğiz. Yalnız cümleyi düzelteyim, bir satışı yapmıyoruz. Biz randevuları alıp satışı yapma konusunu bayilerimize bırakıyoruz. Onlar hem kendi ulaştıkları müşterilere satış yapabilirler hem de bizim onlara bulduğumuz müşterilere gidebilirler ama her gün dükkanlarını açtıklarında onlar için gidilmesi gereken müşterilerinin hazır olduğu bir ortam sunuyoruz. Önemli nokta burası.

Ayrıca biliyorsunuz günümüzde bilgi en önemli şey. Ancak bu bilgili doğru işlemek daha da önemli. Ham bir bilgi bir işe yaramıyor onu kullanılabilir hale getirmek başka bir şey. Biz sadece konuyla ilgili firmaları bulmakla kalmıyoruz, onları sınıflandırıyoruz, gruplandırıyoruz, potansiyellerine bakıyoruz, potansiyeli olup da kullanmayanlara da böylece destek oluyor ve onları da pazarın içinde daha çok sokuyoruz.

Bakın tüm bunlar çok iddialı cümleler ve bu cümleleri bilerek kullanıyorum. Çünkü günümüzde ve çok değil on yıllık bir süre içinde bu bilgileri işleyemeyen günü takip etmeyen firmalar ayakta kalamayacaklar. Hele belirli bir ciroyu yapan büyük bir firmaysanız hiç şansınız yok. Tüm bu işi yapanların da böyle bir yatırım yapacak durumları yok. Bundan dolayı onlar için bu yatırımı yapan bir şirketin bayisi olmak veya oraya eklemlenmek çok önemli.

 

Çok güzel şeyler söylüyorsunuz. Farklı bir şeyler yaptığınız kesin. Peki tüm bunlar sadece yazılıma veya bilgisayara diyeyim yatırım yapmakla mı oluyor?

Zekice bir soru. Tabi ki değil. Sonuç olarak bunları değerlendirecek ve kullanacak olanlar insanlar. Alt yapı demek sadece masaya sandalyeye bilgisayara veya yazılıma değil doğal olarak. Özellikle de insana yapılan yatırım da var. Fotoğrafta gördüğünüz ekip bizim merkez noktasındaki ekibimiz. Satışın desteği konusunda dört kişilik bir destek ekibi görüyorsunuz o dört kişi elimizdeki materyaller ve yazılım desteği ile on katı iş görme yeteneğine sahip oluyorlar. Masasının başında her gün yüzlerce kişiye ulaşan bir sistemin gücüyle oturan çalışma arkadaşım bilgisi, görgüsü ve tecrübesi ile standart bir çalışandan çok daha fazlasıyla bayilerimize hizmet edecektir. Bunu bayimiz olacak yerler kullanmayı bilmeliler. Bunu anlamak çok önemli.  

 

Güzel bir konuşma oldu bize başka söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Günümüzdeki en önemli şey bilgi ve “Big Data” dediğimiz bu büyük ve ham bilgiyi işleyen şirketler ayakta kalacaklar. Bu dönüşümü sağlayamayan şirketler on yıl sonra yoklar. Herkes buna göre önlem almalı. Satış yapan firmalar da bu yatırımları yapan firmalarla çalışmalı. Son söyleyeceklerim bunlar. Bu konuda daha fazla detaya sahip olmak isteyen herkese bir telefon kadar yakınız. 0850 473 10 73 no’lu telefondan bir randevu alarak bize gelmeleri yeterli. Dilimiz döndüğünce herkesle elimizdekileri paylaşırız. 

 

AVP Yangın ve Güvenlik Teknolojileri Genel Müdürü

Hakan ÜNSAL

www.avp.com.tr