Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajAlex SEYİS: ‘2020 Yılında Hedeflerimizi Revize Ederek Daha Fazla İhracat Yapmaya Çalışacağız’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2020-01-24 16:39:18


Geri Dön
Alex SEYİS: ‘2020 Yılında Hedeflerimizi Revize Ederek Daha Fazla İhracat Yapmaya Çalışacağız’

38 yıllık yıllık iş tecrübemiz sonunda ise ARGESYS’i kuran geliştirdiği aydınlatma ürünleri ile ülkemiz aydınlatma sektöründe söz sahibi olmayı başaran Argesys’nin Yönetim Kurulu Başkanı Alex SEYİS ile geliştirdikleri ve üretimini gerçekleştirdikleri ürünleri ve sektörü konuştuk.

 

Kuruluş hikayenizi merak ediyoruz. Firmanız nasıl kuruldu? Büyümeyi nasıl sağladınız?

1980 yılında üç mühendis arkadaş ile iş hayatımıza başladık. Aslında okulda okuduğumuz dönemde firmamızın zeminini hazırlamıştık. O dönemde kurmuş olduğumuz firma ile 2017 yılına kadar önemli işleri başardık. 38 yıllık iş tecrübemiz sonunda ise ARGESYS’i kurduk. 1998 yılında ise Türkiye dâhil tüm dünyada LED’i aydınlatmada kullanan ilk kurum, firmamız oldu. LED’in Aydınlatmada olacağını dünyada hiç kimse ön görmemişti. İlk yaptığımız meşhur üçlü LED modüllerdir. 40 yıldır Aydınlatmanın içinde bulunuyoruz. ARGESYS firmasını da tamamen Ar-Ge yapmak düşüncesiyle kurmuştuk. Geldiğimiz noktada ise firmamız üretimde ve Ar-Ge’de ;  büyüyen ve gelişen, ülkeye katma değer oluşturan bir yapıya bürünmüştür.

 

2019 yılını firmanız açısından değerlendirip 2020 yılı ile ilgili beklentilerinizi öğrenebilir miyiz?

2019 yılında bir önceki sene planladığımız gibi %100 başarı ile tamamladık. Tek yanıldığımız ihracatımızın umduğumuzdan daha başarılı olmasıdır. 2020 yılında ise hedeflerimizi revize ederek daha fazla ihracat yapmaya çalışacağız.

 

Gelişen teknolojilere uyum sağlama, yenilik, verimlilik ve inovasyon başlıklarını nasıl yorumluyorsunuz? Firmanız bu konularda üzerine düşeni yapıyor mu?

Geçmiş 40 yılımızda her dönem Ar-Ge ve Ür-Ge ye önem vermiştik ve bunu her ortamda vurgulamaya devam ediyoruz.

 

Sektörü yakından bilen biri olarak bize sektörün gelişimi ile ilgili neler söylemek istersiniz? Sektörünüzle ilgili ülkemizin dünya pazarındaki yeri neresi öğrenebilir miyiz?

Son 2 yıldır her konuda olduğu gibi Türkiye Aydınlatma sektöründe de büyük bir adım atarak dünyadaki pazarını büyütmenin çabası içine girmiştir. Dolaylı olarak herkes gibi bizde bu pazardan pay almaya çalışıyoruz. Kaliteli ve ekonomik ürünlerle dünya pazarındaki yerimizi perçinleyebilir ve süreklilik kazandırabilirsek uluslararası aktörler olma yolunda büyük adımlar atmış oluruz.

 

Sektörünüzle ilgili yaşadığınız sorunlar neler ve bu sorunların çözümü noktasında önerileriniz nelerdir?

Sektörümüzde yaşadığımız öncelikli en büyük problem ithal ‘’Uzak Doğu’’ ürünlerle yerli üretim ürünler arasındaki birim fiyat ve kalite farkıdır. Bu durum bizim gibi birçok yerli üretici olan firmalara Türkiye piyasasında engel teşkil etmektedir. İhracat kanalında ise doğru ürünü doğru fiyata alabildikleri için ithal ürünlerle alakalı sorun yaşamamaktayız. Bir diğer konu ise sertifikasyondur. Üreticilerin uluslararası sertifikasyonlara hızlı ve ekonomik olarak erişmesi ve TSE’nin uluslararası tanınırlılığının artması gerekmektedir.

 

 Argesys Yönetim Kurulu Başkanı

Alex SEYİS

ARGESYS