Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajAdnan DURAK: ‘Ülkemiz Aydınlatma Konusunda Avrupa  Ülkeleri İçin Fırsat ve Cazibe Noktası Olmuştur’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2019-09-27 14:44:37


Geri Dön
Adnan DURAK: ‘Ülkemiz Aydınlatma Konusunda Avrupa Ülkeleri İçin Fırsat ve Cazibe Noktası Olmuştur’

1993 yılında kurulan ve kurulduğu gün beri aydınlatma ve elektrik sektöründe gösterdiği başarılı çalışmaları ile sektörünün önde gelen firmalarından birisi olmayı başaran Best Elektrik’in kurucusu Adnan Durak ile ürün yelpazelerini ileriye dönük hedeflerini ve sektörü konuştuk.

 

Firmanız ticari faaliyetlerine ne zaman ve nasıl başladı? Faaliyet konunuz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Best Elektrik çatısı altında 1993 yılında yeni bir başlangıç yaptık. Farklı firmalarda edindiğimiz birikimlerimizi ve deneyimlerimizi genç kadromuzun enerjisi ile paydaşlarımıza sunmaya devam ediyoruz. Elektrik ve Aydınlatma malzemeleri toptancılığı yapan firmamız Türkiye genelinde yaygın satış ve müşteri ağına sahiptir.

Best elektrik ilerleyen zaman içerisinde çeşitli ürünlerin ithalatını yapmaya başlamıştır. Bu ürünler pano sarf malzemeleri olan kablo bağı, kablo pabucu vs gibi ürünler olup esas yoğunlaşması ise aydınlatma üzerine olmuştur. Kısa bir süre sonrada solar sistem (güneş enerjisi) ürünleri  ithalatına girmiş olan firmamız SOLARLAND markasının Türkiye temsilciliğini yapmaktadır.

 

Ürün yelpazenizde ne tür ürünler var ve bu ürünler daha çok nerelerde kullanılıyor?

Aydınlatma doksanlı yılların ortasından itibaren trend olmuştur. Biz marka olma bilinci ile hareket edip kendi markalarımızı oluşturduk. Bestar, Bestyle Studyo, Bestar Lighting markaları ile çok çeşitli aydınlatma ürünleri ürettirip ülkemize ithalatını yaptık. Ürün gamımızı modern aydınlatma elemanları ile oluşturduk; Sıva altı spotlar, ray spotlar, duvar aplikleri, bahçe lambaları ve solarlı lambalar gibi. Ürünlerimiz okullarda, villalarda, evlerde, mağazalarda, alışveriş merkezlerinde, otellerde, ve tarihi mekanlarda tercih ediliyor.

 

Üretim tesisleriniz ve çalışanlarınızla ilgili neler söylemek istersiniz?

Best Elektrik ithalat ve pazarlama üzerine hizmet vermekte olan bir firmadır. Ancak marka sorumluluğu gereği, aydınlatma ürünlerinin özel bir hizmet ve servis verilmesi gerekliliği ile bünyesinde küçük bir üretim birimi oluşturmuştur.

 

Firmanız Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarına bütçe ayırıyor mu? AR-GE çalışmalarınız ne durumda?

Firmamızın AR-GE ve ÜR-GE konusundaki çalışmaları yurt dışındaki partner firmamızı ile yapmaktayız. Aydınlatma sektöründeki ve diğer teknolojik alanlardaki gelişmeleri yakinen takip eden firmamız ise özellikle Avrupa fuarları Frankfurt başta olmak üzere Hong Kong ve diğer sektör fuarlarını da sürekli ziyaret etmektedir.

 

İnovasyonu nasıl tanımlıyorsunuz. Firmanızın bu konudaki çalışmaları ne yönde öğrenebilir miyiz?

İnovasyonu; Yenilenmek, süreklilik oluşturmak, ve bunu paydaşlarımızla birlikte gerçekleştirmemiz gereken bir eylem alanı olarak algılıyoruz. Ürün ve hizmet bileşenlerini  en iyi, en hızlı, en ucuz ve sistematik bir biçimde sağlamamız gereken bir dünyada yaşıyoruz bugün. Bunun yolu herkesin kabul edeceği ortak bir fikir ve düşünce ile mümkün olacaktır. 

İnovasyonun ilk anlamı olan yenilenmeyi firmamız yukarıda verdiğimiz bilgilerde olduğu gibi; Elektrik malzemesi ile başlayan iş alanını aydınlatma ve çağımızın sorunu olan enerji alanında da solar güneş enerjisi ürünleri temini ile yenilenmeyi sürdürmüştür. İnovatif bir firma olduğumuz düşünüyoruz çünkü bilgi ve deneyimlerimizi iş yaptığımız kişilerle ve firmalarla paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

 

İhracatınız var mı?  Varsa ağırlıklı olarak hangi ülkelere ediyorsunuz?

İhracatımız komşu ülkelere aydınlatma ürünleri olarak yapıyoruz. Solar ürünlerini ise Afrika ülkelerine proje bazlı olarak yapmaktayız.

 

Firmanızın kısa ve uzun vadedeki hedefleriyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Firmamızın kısa vadede hedefi, ülkemizin ve dünyanın içinde bulunduğu ekonomik krizden çok fazla hasar alamadan çıkmayı başarmaktır. Uzun vadede ise imalat yapmak bunu sadece aydınlatma gereçleri olarak değil çeşitli ürün grupları ile birlikte aynı çatı altında üretmek olacaktır.

 

Firmanızın kalite politikası ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Firmamızın kalite politikası; öncelikle paydaşları ve tedarikçileri ile sağlıklı ilişkiler kurmak, sunduğumuz ürünlerin olabilecek en yüksek kalite ve mümkün olan en ucuz fiyat ile sağlamak.

 

Sektörünüzü yakından bilen biri olarak bize sektörünüzün gelişimi ile ilgili neler söylemek ister siniz? Sektörünüzle ilgili ülkemizin dünya pazarındaki yeri neresi öğrenebilir miyiz?

Sektörümüzüz bu günkü durumu seksenli ve doksanlı yıllara oranla daha iyi ve daha zengin. Dünyadaki gelişmelere hızlı adapte olan daha kaliteli ürünler imal ve ithal eden bir durumda. Sektörümüzün çeşitli meslek gruplarından da aktörlerin katılımı ile işlem hacmi artmış olup sektör genişlemiştir. Türkiye sadece coğrafik özelliğinin yanı sıra bu gün kaliteli ve hızlı üreticileri sayesinde de Avrupa ülkeleri için fırsat ve cazibe noktası olmuştur.

 

Son olarak kendi sektörünüzle ilgili yaşadığınız sorunlar neler ve bu sorunların çözümü noktasında önerileriniz nedir öğrenebilir miyiz?

Kendi sektörümüz ile ilgili bir sorumuz yok sayılır fakat fiyat politikası konusunda her meslektaşımızın daha duyarlı olmalarını ümit ederiz.

 

Best Elektrik'in Kurucusu

Adnan DURAK