Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajFaisal Nassli: ‘Dünyanın En Büyük LED Aydınlatma Üreticisi Olmayı Hedefliyoruz’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2019-09-27 14:37:20


Geri Dön
Faisal Nassli: ‘Dünyanın En Büyük LED Aydınlatma Üreticisi Olmayı Hedefliyoruz’

1996 yılında enerji verimliliği alanında faaliyetlerine başlayan 2010 yılında Suudi Arabistan’da LED aydınlatma konusunda ilk fabrikasını açan ve bu konuda dünyanın en büyük üreticisi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Nasslı Grup’un yetkilisi Faisal Nassli ile üretimlerini ve ileriye dönük hedeflerini konuştuk.

We talked about their production and goals with Faisal Nassli who is Nassli Group’s owner. Nassli Group started activities in the field of energy efficiency in 1996. It opened first factory for LED lighting in Saudi Arabia in 2010 and is advancing confidently towards becoming the world's largest manufacturer.

 

Firmanız ticari faaliyetlerine ne zaman ve nasıl başladı? Faaliyet konunuz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

NASSLI GRUP faaliyetlerine 1996 yılında enerji verimliliği alanında başladı ve 2004 yılında NASSLI otomasyon ve aydınlatma endüstrisi alanında lider şirketlerden biri haline geldi. 2010 yılında Suudi Arabistan’da LED Aydınlatma teknolojisinde uzmanlaşmış olarak ilk fabrikamızı açtık. 

How and when did you start your business? What would you like to say about your activities?

NASSLI GROUP STARTED IN 1996 in energy efficiency field, and in 2004 NASSLI was one of leading companies in the part of automation and lighting industry, is 2010 we started our LED Lighting factory as first factory in GCC specialized in LED Lighting technology.

 

Ürün yelpazenizde ne tür ürünler var ve bu ürünler daha çok nerelerde kullanılıyor?

NASSLI’nın ürün yelpazesinde; sokak aydınlatmaları, projektör ve taşkın ışık, benzin istasyonları için kanopi aydınlatmaları, özel tasarlanabilir aydınlatma ürünleri, yüksek tavan, led tüp, doğrusal ve spot ışıkları ve maden ve petrol – gaz tesisleri için patlamaya .dayanıklı, renkli veya kumanda edilebilir aydınlatma ürünleri gibi evrensel ve genel aydınlatmaya dair uygulamaların çoğu bulunuyor

What kind of products do you have?

NASSLI products cover most area of general lighting application like street lighting, flood and washer lighting, under canopy lighting for gas stations, indoor lighting with ability to build customized Lighting solutions, Panel, down lights, tube, linear and spots, also we have explosion proof lighting for oil and gas and mining application areas, with RGB and LED tunable light.

 

Üretim tesisleriniz ve çalışanlarınızla ilgili neler söylemek istersiniz?

NASSLI LED LIGHT ailesi olarak sadece ürün üreticisi değiliz aynı zamanda kendi tasarımımız olan sokak lambası,  projektör ışık, kanopi aydınlatma, aşağı ışık ve doğrusal ışık modellerimiz için kendi kalıp fabrikamızda alüminyum enjeksiyon makineleri, boyama fabrikası, delme işleme makineleri ile seri üretim yapan malzeme üreticisi ve tedarikçisi bir firmayız. Panel ışık, lens, PCB tutucu, PCB, difüzör ve reflektörler gibi malzemeleri diğer fabrikalardan hammadde olarak  tedarik ediyoruz, en son teknoloji  SMD makineleri ve fırınlar ile üretim bandımızda üretimimizi tamamlayıp, en zor şartlara karşı testten geçiriyoruz.

What would you say about your employees and facilities?

NASSLI LED LIGHT not only a products manufacturer we are row materials manufacturer and supplier with aluminum injection machines, painting factory , punching and processing, as we have our own molds for street light, flood light, under canopy, down light, linear light, panel light, with all its accessories from lens, holder, PCBs, defuses and reflectors we supply to other factories our products as row materials, also we have finished products production lines from latest technology of SMT machines, oven and meshing with high end testing and inspection equipment.

 

Firmanız Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarına bütçe ayırıyor mu? AR-GE çalışmalarınız ne durumda?

LED teknolojisi hızla gelişen bir teknoloji, biz kendi Ar-Ge merkezimizde yeni teknolojiyi ürünlerimizle birleştirerek yeni ürünleri günümüz teknolojisine uyarlıyoruz, ana ofisimiz Avusturya’da.  Tecrübeli mühendislerimizle ürünlerimizi her zaman son teknoloji ve üretim metotları ile  güncel tutuyoruz.

Does your company allocate budget for R & D and P & D studies? How is your R & D work?

As LED technology is very fast updating technology, we have our own R&D department for new products and new technology apply on our old products to make up to date all the time, our head office in Austria with our experienced engineering team are always updating our products with latest technology and production methods in order to keep up with LED technology update.

 

 

İnovasyonu nasıl tanımlıyorsunuz. Firmanızın bu konudaki çalışmaları ne yönde öğrenebilir miyiz?

Firmamız geçmişten bugüne otomasyon ve akıllı ev sistemleri ve çözümleri tedarikçisi olarak her zaman invasyona odaklı bir firma. Yeni teknoloji ve çözümler ile LED aydınlatma üzerinde çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Müşterilerimiz için teknoloji pazarındaki eksik ve ihtiyaçlarına kendi geliştirdiğimiz ürünler ile çözüm sağlamaktayız

How do you define innovation? What do you do about it?

Our company background is automation and smart building solutions technology provider, so we focused always about invention and apply new technology and ideas in the field of LED lighting, taking on consideration the market requirements we developed and apply our own products and provide customized solution for our clients.

 

İhracatınız var mı? Varsa ağırlıklı olarak hangi ülkelere ediniyorsunuz?

 

Esas pazarımız olan Körfez Arap Ülkelerine bunun yanında da  Afrika ve Avrupa ülkelerine ihracatlarımız var.

Do you export products? Which countries do you have relationship with?

Our main market is GCC, Africa and Europe countries.

 

Firmanızın kısa ve uzun vadedeki hedefleriyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Şuandaki hedefimiz LED aydınlatma materyallerinin en ufak parçasından sürücüler, piller, güneş panelleri gibi en yüksek teknolojili ürünlerine kadar her ürünü kendimiz üretir hale gelmeyi hedefliyoruz. Uzun vadeli hedeflerimizde ise dünyanın en büyük LED aydınlatma ve enerji verimliliği üreticisi olmak var.

What would you say about your goals?

Now we are focusing on building full and complete LED Lighting materials production from smallest part of the fixture up to highest technology items production like drivers, batteries and solar panels, our long term goals is to be one of the biggest LED lighting and energy efficiency manufacturer in the whole word.

 

Firmanızın kalite politikası ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Pazar rekabeti göz önünde bulundurulduğunda kalite bizim temel sorumluluğumuzdur. Bizim stratejimizde ürünlerimizi en yüksek kalite, en uzun çalışma ömrüyle ve en rekabetçi uygun  fiyatlar ile üretmek var.

What would you like to say about your company's quality policy?

Quality is our main concern taking on consideration market competition but we build a name related to quality not to price and chines products are very cheap any way so our strategy was to produce products with very high quality and long life time and very competitive and affordable prices.

 

Sektörünüzü yakından bilen biri olarak bize sektörünüzün gelişimi ile ilgili neler söylemek istersiniz? Sektörünüzle ilgili ülkemizin dünya pazarındaki yeri neresi öğrenebilir miyiz?

Günümüzde güncel olmak ve bunu yapmak çok önemlidir, bu nedenle ileri teknoloji endüstrisi ile ilgili en önemli seminerlere, sergi ve toplantılara katılıyoruz. LED sektörümüzü güncel tutmak için planlarımızı ve hedeflerimizi her zaman güncelliyoruz. Türkiye bölgemizin ana pazarlarından biri olan LED aydınlatma endüstrisi alanında çok önemli bir konuma geldi, ABD ile Çin arasındaki yeni ekonomi savaşı sayesinde ABD’de bulunan Çin üretimi ürünlerin yerine gelecek olan Türk ürünleri ile Türkiye’nin pazarını genişletme şansı çok yükseldi.

As a person that follows the sector, I would like to ask you that how do you interpret the evaluation of the sector? What is the position of the Turkey in sector worldwide?

In this century it is very important to be up to date and to do so we are attending most important seminars, exhibitions and meetings related to the high technology industry and we are always updating our plans and targets in our aspects to keep our LED industry updated, Turkey became very important number in the field of LED lighting industry as one of the main markets in our region with very wide and robust products, and with world new economy war between USA and china, turkey has very good chance to expand the market and cover the chines products in USA market.

 

 

Son olarak kendi sektörünüzle ilgili yaşadığınız sorunlar neler ve bu sorunların çözümü noktasında önerileriniz nedir öğrenebilir miyiz?

LED aydınlatma endüstrisi çok umut verici ve trend bir endüstridir. Devletimizin bu endüstriye daha fazla destek sağlaması ve odaklanması gerekmektedir; örneğin bu endüstriyi geliştirmek için bir yetkili ekip kurulabilir, endüstriyel liderler ile birlikte teknik toplantılar yapılıp ülkemiz için ve üreticilerimiz için kazan-kazan stratejisi uygulanmalıdır. Ülkemiz üretim maliyetleri  ve ihracat için sahip olduğu mükemmel coğrafi avantajlarıyla bu endüstrideki ilk 10 ülke arasına kolayca girebilir.  Ve doğru strateji ile Türkiye LED aydınlatma ihracatlarında tıpkı mobilya,metal ve otomobil endüstrisindeki kadar etkili bir rol oynayabilir ve iyi rakamlara ulaşılabilir.

Lastly, what is the common problems that you encounter in your sector? And do you have any solution?

LED lighting idustry is very promising and trending industry, government should focus and give more support to this industry, like assigning high level government team connected directly to the minister of industry, with technical meeting with this industry leaders together we can build a win-win strategy for government and manufacturers especially that turkey has all the factors to make it in the first 10 countries in this industry, like low production costs, great location for export to whole world and the level of currency price, with this factors and the right strategy turkey can reach very high numbers of LED lighting exports same as furniture, metal and automobile industries.

Nasslı Grup Yetkilisi

Faisal Nassli