Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajMurat YILDIZ: Eğer yurtdışında Var Olmak ve Söz Sahibi Olmak İstiyorsak Kalite Birinci Önceliğimiz Olmalı’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2019-09-25 16:21:56


Geri Dön
Murat YILDIZ: Eğer yurtdışında Var Olmak ve Söz Sahibi Olmak İstiyorsak Kalite Birinci Önceliğimiz Olmalı’

2018 yılında kurulan ve kurulduğu günden bu yana üretimini gerçekleştirdiği kaliteli sensörlü aydınlatma armatürleri, LED paneller, ve projektörler ile sektörünün bilinen ve tanınan aydınlatma armatürü üreticileri arasında yer almak için var gücüyle çalışan BCÇ ELEKTRONİK’in kurucusu Murat YILDIZ ile üretimlerini ve sektörü konuştuk.

We made an interview about electronics sector and their products with the founder of BÇÇ Electronics who is Murat Yıldız.

 

Firmanız ticari faaliyetlerine ne zaman ve nasıl başladı?

Firmamız ticari faaliyetlerine 2018 yılının Ocak ayında başladı. Kuruluşumuzun üzerinden 3 ay gibi kısa bir SÜRE geçtikten sonra üretime başladık. Kurulduğumuz günden bu yana LED’li aydınlatma ürünleri üretimi konusunda sürekli olarak kendimizi yenileyerek yeni teknolojileri yakından takip ederek yolumuza devam eden bir firmayız.

How and when did you start your trade activities?

We started our trade activities in January,2018. After 3 months of our foundation, we started our production phase. As company, we are up to date and still trying to improve about LED lighting products since we start our business.

 

Ürün yelpazenizde ne tür aydınlatma ürünleri var?

Ürün yelpazemizde başta sensörlü aydınlatma armatürleri, olmak üzere; LED paneller, otopark aydınlatmaları, koridor aydınlatmaları, ve projektörler yer alıyor. Ürünlerimizle ilgili üretimin her aşamasında müşteri memnuniyetini maksimum yapabilmek adına ürünlerimizin kalite kontrollerini hassas bir şekilde yapmaktayız. Ürettiğimiz ürünler ağırlıklı olarak yurtiçinde ve yurtdışında gerçekleştirilen aydınlatma projelerinde kullanılıyor. Hizmet verdiğimiz kuruluşlar arasında da daha çok oteller ve belediyeler yer alıyor. Yurtdışında devam eden iki otel projesi var ve bu otellerin aydınlatma malzemesi gereksinimleri bizim tarafımızdan karşılanıyor. Bu arada firma olarak evlerde kullanılan aydınlatma ürünlerini de üretmeye başladık. Tavuk çiftliklerinde ve mandıralarda kullanılan LED’li ampullerde ürün yelpazemize girmiş durumda. Dış aydınlatma ile ilgili üretimlerimiz olan wallwasherlar ve projektörlerimiz müşterilerimiz tarafından tercih ediliyor. Projektörlerimiz sokak aydınlatmasına yönelik ürettiğimiz armatürler daha çok belediyeler tarafından gerçekleştirilen projelerde kullanılıyor.

What sort of lighting products do you have as company?

Mostly we have censored lighting armatures, additionally we have LED panels, parking lot lightings, hall lightings. In order to maximize our costumer satisfaction, we are very sensitive about quality control. Generally, our products are used in local and international projects. Hotels and municipalities are our most frequent costumers. Currently, we have two projects in abroad and lighting products are supplied by our company. Addition to current products, we designed home electronic products. Our wall washers ad projectors has become very popular, nowadays. Armatures and projectors are used in many projects by municipalities.

 

Peki bu ürünler daha çok nerelerde kullanılıyor?

Az önce bahsettiğim gibi bu ürünler okul koridorları, otoparklar, merdiven koridorları, yangın merdiveni boşluklarında kullanılıyor.

So, what areas does your products are used in?

As I mentioned before, our products are generally used in schools, parking lots and stairs.

 

Firmanızın makine parkı ve çalışanları ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Şu anda 1800 metrekarelik bir alanda 61 çalışanımızla birlikte üretim yapıyoruz. Sorumluluk verdiğimiz çalışanlarımızı özenle seçiyoruz. Takım arkadaşlarımızın güvenilir olmasına çok dikkat ediyoruz. Çalışanları firmamızın sahipleri görüyoruz. Müşterilerimize daha verimli daha yenilikçi ve kaliteli ürünler sunabilmek için çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürmekteyiz. Bu nedenle de sürekli yeni makine yatırımları yapmaktayız. Makine parkımızda SMD dizgi makinalarımız var. Bunun haricinde LED’li armatür üretimi için gerekli olan bant armatür makinaları ayrıca lazer markalama  makinalarımız var. kısacası aydınlatma armatürü üretmek için gerekli olan makine parkının tamamına sahibiz. Kendimizi Ar-Ge’ye adamış bir firma olarak hızlı bir şekilde üretime devam eden ve yaptığı yatırımlarla gerçekleştirdiği istihdamla ülke ekonomisine katkı sağlayarak yolumuza devam eden bir firmayız.

What would you say about your machine park and its employees?

Right now, we have 61 employees and facility which is 1800 meter squared. Every employees that we have is chosen carefully, we see as the owner of company. We are working hard to serve more innovative. Thus, we invest on new machines. Shortly, we have enough of machine in order to produce lighting armatures. As company that cares R&D, we keep continue to produce and by means of our invests, we help Turkey to develop its economy.

 

Ar-Ge çalışmalarınız ne durumda?

Firmamız her üretici firmanın olmazsa olmazı olan Ar-Ge konusunda da çalışmalar yürütüyor. Ar-Ge konusunda mümkün mertebe dışarıdaki Ar-Ge laboratuvarlarını kullanıyoruz. Çünkü Ar-Ge süreci ile üretim sürecinin aynı anda ilerlemesi sonucunda bir takım aksamaların olduğuna inanıyoruz. Büyüyen firmaların ve üretim konusunda dünyada söz sahibi olan firmaların Ar-Ge ile üretimi birbirine karıştırmadıklarını öğrendik. Ar-Ge’yi önemsiyoruz ve Ar-Ge için de ciddi yatırımlar yapıyoruz.

How is your R&D process going?

We are aware of that all big companies don’t mix R&D and production so we use foreign R&D labs. We care R&D and we invest on it.

 

İhracata bakışınız ne yönde?

Az öncede dediğim gibi 2018 yılında kurulduk. Üretime başlar başlamaz ihracat konusunda da adımlar atmaya başladık. İlk işimiz bünyemizde bir ihracat birimi oluşturduk. Bu birimimizin başarılı çalışmaları sonucunda dünyanın 6 ülkesine ihracat yapmaya başladık. Aralarında; Almanya, Rusya, Dubai ve Kosova’nın da bulunduğu ülkelere ihracatımız var. Özellikle Avrupa ülkelerine açılma konusunda her kapıyı zorluyoruz.

What do you think about export?

As I mentioned before, we have founded in 2018. As long as we started to produce, we also started to work on export. After successful process, we export to 6 different countries such as Russia, Kosovo and Germany. Our goal is to find more business opportunities in Europe.

 

Firmanızın kısa ve uzun vadedeki hedefleri neler?

Hiçbir zaman kısa vadeli hedeflerimiz olmadı. Hep uzun vadeli hedeflerimiz oldu. Ürünlerimizi de uzun vadeli hedeflerimiz doğrultusunda ürettik ve üretmeye de devam ediyoruz. Teknolojik gelişmeleri de yakından takip ederek ürünlerimizi çağın şartlarına uygun olarak üretiyoruz ve bu doğrultuda yeni ürünler geliştirip üretmeyi de hedefliyoruz. Ürün yelpazemize yeni ürünler katmayı ve finans kaynaklarımızı arttırmayı hedefliyoruz. 2020 yılında piyasada olmayan yeni ürünlerle müşterilerimizin karşısında olmayı kendimize hedef olarak belirledik.

What is your short and mid term goals?

We never had short term goals, we always had long term goals. Our production is concentrated on long term. By following technological trends, we design and produce our products. We want to produce new types of models and want to find new financial sources. Our aim is to serve new products in 2020.

 

Kalite politikanız ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Kalite bizim için önemli bu yüzden de firmamız asla kaliteden ödün vermiyor. Ürünlerimizin üzerinde bulunan değerlerin gerçek değerler olması çok önemli ve biz firma olarak buna çok özen gösteriyoruz. Tüketicinin aldatılmasına çok karşıyız. Bütün üreticilerinde buna özen göstermesinden yanayız. Eğer yurtdışında var olmak ve söz sahibi olmak istiyorsak kalite birinci önceliğimiz olmalı.

What would you say about your quality policy?

Quality is one of our main concerns that is why care about it. We are against the manipulating the costumers, and all companies should care this. If you wanted to be successful and long lasting internationally, quality should be your main concern.

 

Üreticilere devlet tarafından sağlanan desteklerin yeterli olduğuna inanıyor musunuz?

Kurulduğumuz günden beri hiçbir şekilde devlet desteği almadık. Kimseden borçta almadık tamamen kendi öz kaynaklarımızı kullanarak bugünlere geldik. 2019 yılının sonlarına doğru müşterilerimizin artan taleplerini daha sağlıklı bir şekilde karşılayabilmek için yeni bir fabrika yatırımımız olacak. Bu yatırım için devlet nezdinde girişimlerimiz oldu ancak bu konuda henüz olumlu bir yanıt alamadık. Bu yatırımı da daha önce olduğu gibi kendi öz kaynaklarımız ile gerçekleştireceğiz.

Do you think government support is enough?

Since our foundation, we didn’t take any government support. We did it by ourselves, with our own resources. We will have new investments in future in order to satisfy the interest of our costumers. We try to take support from government but they did not respond positively. Our investment will be same as we did before, by our own resources.

 

Sektör temsilcilerimize dergimiz aracılığı vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Az önce bahsettiğim gibi biz piyasada sadece ürünü satma odaklı ilerliyoruz. Üretirken öncelikli hedefimizin kalite olması en büyük önceliğimiz olmalı. Bizim ürünlerimiz üzerinde yazan değerleri birebir karşılıyor. Diğer üretim yapan diğer firmalarında fiyat bazlı düşünmeyip ürettikleri ürünlerin üzerindeki değerlerin gerçek değerler olmasına özen göstermeleri gerektiğine inanıyorum. Çok üretmenin değil doğru ürün, kaliteli ürün üretmenin mantıklı olduğuna inanıyorum. Bu tür üretim yapan firmalarında daha çok tercih edildiğini biliyorum. Ülkemiz aydınlatma sektörünün gelişmesi ve dünya pazarlarında söz sahibi olabilmemiz için muhakkak doğru ve kaliteli ürün üretmeliyiz. Firma olarak biz bu konuda üzerimize düşeni yapıyoruz. Üretirken doğru ürün üretmeye özen gösteriyoruz. Ürünlerimizle ilgili müşterilerimizden çok iyi tepkiler alıyoruz. Aldığımız olumlu tepkiler bizi üretme konusunda daha da umutlandırıyor.

Lastly, what would you like to say?

As I mentioned before, we are concentrated on selling more products. Thus, quality is very important. In our sector, owners should care about price/performance ratio. Quality is more important than producing more. So as to be one of the leading countries in world, we have to concern quality. We have really good feedbacks on our products, it encourages us.

 

BCÇ Elektronik Kurucusu

Murat YILDIZ