Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Haberler
Haberlerİşin Teorisini Öğrenen Kadın Elektrikçiler  Pratiğe Geçti Hayatı Aydınlatan Kadınlar Öğrendiklerini Uygulamaya Başladı
Kategori : Haberler
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2019-09-09 16:09:00


Geri Dön
İşin Teorisini Öğrenen Kadın Elektrikçiler Pratiğe Geçti Hayatı Aydınlatan Kadınlar Öğrendiklerini Uygulamaya Başladı

Günsan Elektrik’in erkeklerin ağırlık kazandığı elektrik sektöründe kadınlar için yeni çalışma alanları yaratmak amacıyla hayata geçirdiği “Hayatı Aydınlatan Kadınlar” projesi devam ediyor. 200 saatlik teorik eğitimi başarıyla tamamlayan kadın  elektrikçi adayları pratik eğitime başladı. Toplamda 3 ay sürecek olan eğitimini tamamlayan katılımcılar "Kuvvetli Akım Tesisatçısı” sertifikası alarak elektrikçilik mesleğine güçlü bir adım atacak.

 

Günsan Elektrik’in Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve İŞKUR Sancaktepe Hizmet Merkezi işbirliği ile yürüttüğü “Hayatı Aydınlatan Kadınlar” projesi kapsamında kadın elektrikçi adayları teorik eğitimlerini tamamladı. Toplam 200 saat süren eğitimlerde elektrikçiliğin temellerini öğrenen katılımcılar, pratik eğitimlere başladı. 3 ay boyunca 508 saatlik kapsamlı bir eğitimi tamamlayan başarılı kadın elektrikçi adayları "Kuvvetli Akım Tesisatçısı” sertifikası alarak elektrik alanında meslek sahibi olacak.

 

Kadınlar elektrikte “usta”laşıyor

Projeyi hayata geçirirken kendi imkanlarıyla elektrik dükkanını açarak, meslek hayatına atılan Hanife Kaymaz’dan ilham aldıklarını söyleyen Günsan Elektrik Pazarlama Direktörü Alişan Çapan, Kadınların dokundukları her yere kendi ışıklarını kattıklarına inanıyoruz. Erkeklerin ağırlıkta olduğu elektrik mesleğinde kadınlar için de çalışma alanı yaratmak ve onlara kendi ekonomilerini yaratma imkanı sağlamak bizim için çok gurur verici. Hanife Kaymaz bu anlamda biz önemli bir rol modeli oldu. Elektrikçi adaylarımızın mesleğe ilgisini ve gösterdikleri azmi görünce bizim de motivasyonumuz artıyor. Teorik eğitimlerin ardından adaylarımız şimdi de uygulama eğitimlerine başladı. Kadın ustalarımız yakında başarıyla sahaya inecek ve öğrendiklerini icra ederek kendi gelirlerini kazanacak.” diye konuştu.

 

Günsan Elektrik’in hayata geçirdiği “Hayatı Aydınlatan Kadınlar” projesinin ilk etabında yaşları 20-45 arasında değişen, iş arayan ve çalışmak isteyen 13 kadın eğitim alıyor. İlk mezunların ardından projenin önümüzdeki dönemlerde de devam etmesi planlanıyor.