Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajEbru Ata TUNCER: ‘Toplam Üretimimizin Yüzde 60’ını Dünyanın 130 Ülkesine İhraç Ediyoruz’
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2019-08-22 14:58:25


Geri Dön
Ebru Ata TUNCER: ‘Toplam Üretimimizin Yüzde 60’ını Dünyanın 130 Ülkesine İhraç Ediyoruz’

1994 yılında 600 metrekarelik alanda sınırlı bir bütçe ile kurulan bugün ise İstanbul ve Kocaeli’deki fabrikalarında yıllık 15 bin adet jeneratör üretme kapasitesine sahip bir firma olmayı ve konusunda ülkemizin ve dünyanın sayılı üreticilerinden birisi olmayı başaran Teksan Jeneratör’ün Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Ata Tuncer ile Teksan’ın kuruluşunu, üretimini ve ileriye dönük hedeflerini konuştuk.

 

Ebru Hanım kısaca bize Teksan Jeneratör’ün kuruluş öyküsünü anlatır mısınız?

Temelleri Abdulkadir Teksan ve Özdemir Ata tarafından atılan Teksan Jeneratör, 1994 yılında 600 metrekarelik alanda İstanbul Tuzla’da kuruldu. İlerleyen yıllarda Özcan Başeğmezler Teksan Jeneratör’ün ortakları arasına katıldı ve şirketimiz bugünkü ortaklık yapısına kavuştu.

Firmamız kısa zamanda pazarda önemli bir noktaya gelerek kalite ve güvenin adı oldu. Global bir marka olma hedefi ile başlayan yolculuğumuzda 25 yılı geride bıraktık.

Kurulduğu günden bugüne sürekli gelişen ve büyüyen şirketimiz yüzde 100 müşteri memnuniyeti odağında daha iyi yaşam kalitesine katkı sağlayacak ürün, teknoloji ve hizmetler geliştirmeyi sürdürüyor.

 

Bu 25 yıllık süreçte üzerinde önemle durulması gereken yenilikler ve ilklerden bahseder misiniz?

Firmamız pazara dizel jeneratörlerle girdi 2000 yılında ürün gamı üst limitimizi 880 kVA’dan 2250 kVA’ya yükselttik. Bugün 3550 kVA’ya kadar dizel jeneratör setleri üreten firmamızın ürün grupları arasında; doğalgazlı ve biyogazlı jeneratör setleri, mobil aydınlatma kuleleri, kojenerasyon ve trijenerasyon sistemleri ile hibrit güç sistemleri yer alıyor. Şirket ciromuzun yüzde 80’lik kısmını dizel jeneratör satışları oluşturuyor. Yüzde 100 yerli sermaye ile üretim gerçekleştiren şirketimiz, kesintisiz güç için güvenilir bir çözüm ortağı olarak müşterilerine özel proje tasarımı ve üretimi gerçekleştiriyor.

2003 yılında 20 bin metrekarelik alana kurulu İstanbul Sancaktepe Tesislerimize taşındık. Bir yıl sonra 2x3250 kVA’lık Irak projesi ile Türkiye’de yapılmış en büyük jeneratör setini üreterek kilometre taşlarımıza bir yenisini daha ekledik. Doosan Infracore (Daewoo) tarafından En İyi Distribütör Ödülü ve Doosan Infracore tarafından Appreciation Award (Takdir Ödülü) ödülleri ile başarımızı pekiştirdik. 2005 yılına geldiğimizde Ar-Ge departmanımızı kurarak ilk doğalgazlı jeneratör setini ürettik. Aynı yıl kojenerasyon ve trijenerasyon teknolojisi üzerine çalışmalarımız başladı ve Türkiye’de üretilen ilk yerli kojenerasyon sistemini 2007 yılında hayata geçirerek önemli bir başarıya daha imza attık. Bu süreçte kazandığımızı yine sektöre yatırdık ve büyümemizi sürdürdük.

2014 yılında inşaatına başladığımız Kocaeli Serbest Bölge’deki ikinci fabrikamızın ilk fazını 2017 yılında devreye aldık. Yatırım tutarı yaklaşık 25 milyon Euro olan ve toplam 50 bin metrekarelik alan üzerine kurulu fabrikamız, Türkiye’nin en yüksek kapasiteli jeneratör üretim tesisi unvanına sahip.

Her zaman amacımız yerli istihdamı artırmak ve Türkiye ekonomisine katma değer sağlamak oldu.  Teksan bünyesinde şu an yaklaşık 700 kişi çalışıyor. Satış sonrası hizmetlerde de iddialı bir şirketiz. Firmamızın 10 Bölge Müdürlüğü ve 20’ye yakın bayisi bulunuyor. Aynı zamanda deneyimli ekibimizle yıllık 50 bin noktaya servis veriyoruz.

 

Ebru Hanım az önce dizel Jeneratör üretiminizin yanında doğalgazlı ve biyogazlı jeneratör setleri, mobil aydınlatma kuleleri, kojenerasyon ve trijenerasyon sistemleri ile hibrit güç sistemleri ürettiğinizi söylediniz? Üretimini yaptığınız bu sistemlerle ilgili neler söylemek istersiniz?

Teksan Jeneratör, senkronizasyon sistemi, kojenerasyon-trijenerasyon paketleri ve hibrit jeneratör gibi teknolojileri Türkiye’de uygulayan ilk yerli firma olma özelliğine sahip. Firmamızın en büyük özelliklerinden bir tanesi projelere uygun ürünler ve çözümler üretebilmesidir. Türkiye’de üretilen ilk yerli kojenerasyon sistemini 2007 yılında biz hayata geçirdik. Kojenerasyon-Trijenerasyon Sistemleri için verimli enerji çözümleri demek çok doğru olur. Üretimini gerçekleştirdiğimiz bu sistem sayesinde aynı anda elektrik üretip ısınma ve soğutma ihtiyaçlarınızı karşılarken elde ettiğiniz fazla enerjiyi şebekeye satabiliyorsunuz. Kojenerasyon sistemleri ağırlıklı olarak endüstriyel tesislerde kullanılıyor. İlk kojenerasyon sistemini 2007 yılında Sancaktepe fabrikamıza kurduk. Böylece ülkemizde bu sistemi ilk yerli üreten ve kullanan biz olduk. Şu an ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde kurduğumuz kojenerasyon tesisleri verimli bir şekilde çalışıyor ve kullanıcısına kazandırmaya devam ediyor.

Sektörümüzde ilk olarak hayata geçirdiğimiz bir diğer ürünümüz de hibrit jeneratör. TÜBİTAK ile yaptığımız işbirliği neticesinde geliştirdiğimiz hibrit jeneratör alternatif enerji kaynakları ile çalışan ve gücünü doğadan alan bir ürün. Firmamız geliştirdiği bu ürün ile TEYDEB Başarı Hikayeleri arasında yerini aldı. Ayrıca ‘İSO Enerji Verimliliği Ödülleri’nde Büyük Ölçekli İşletme - “Enerji Verimli Ürün” kategorisinde ikincilik ödülünü kazandı.  

Hibrit jeneratörlerimiz rüzgâr ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına entegre çalışmaları ile yakıt tüketiminden yüzde 65’e varan tasarruf sağlıyor. Hibrit jeneratörlerimizle uluslararası  projelerde de tercih ediliyoruz. Hibrit jeneratörümüz son olarak Total E&P’nin Kuzey Denizi’nde karadan kilometrelerce uzakta bulunan yüzer petrol platformunda hem kesintisiz hem de düşük maliyetli enerji çözümü oldu. Hibrit jeneratörler sayesinde platformun yakıt tüketimi ve yakıt yenileme periyodu yüzde 40, periyodik bakım sıklığı ise yüzde 80 azaldı. Ürünler verimlilikleri ile hem yakıt, hem de ikmal ve bakım maliyetlerinde ciddi bir tasarruf da sağladı. Projenin tasarımında kullanılan güneş panellerinin devreye girmesi ile fosil yakıta bağımlılığı ortadan kalkacak platformun enerji ihtiyacının tamamı bu güneş panellerinden sağlanacak. Kuzey Denizi’nin zorlu koşullarına özel tasarladığımız hibrit jeneratör sistemi o kadar başarılı oldu ki daha ilk yılında Total’in şirket içindeki “en inovatif uygulaması” seçildi.

Bizim için önemli olan bir ürünümüzde Anahtar Teslim Biyogaz Çözümleri, 2014 yılında biyogazla çalışan güç sistemlerini ürün portföyümüze ekledik.

 

Peki Ebru Hanım Teksan’ı rakiplerinden farklı kılan özellikleri neler?

Biz aslında bir proje firmasıyız. Her ürünümüz birbirinden farklı olduğu için seri bir üretimimiz de yok. Daha çok müşteriye özel çözümler ve sistemler sunuyoruz. Kullanılacağı bölgeye ve mekana uygun geliştirdiğimiz ürünlerimiz çölde de kutuplarda da üstün performans ile çalışıyor. Kısacası bizi rakiplerimizden ayıran en büyük özelliğimiz proje firması olmamız. Müşterilerimizin ihtiyaçlarına özel yenilikçi projeler geliştirebiliyoruz.

Rakiplerimizden ayrıldığımız bir diğer özellik ise satış sonrası verdiğimiz kaliteli teknik servis hizmetimiz. Deneyimli ekiplerimiz ile senede 50 bin noktaya teknik servis hizmeti götürebiliyoruz. Türkiye çapında yaygın bir satış sonrası hizmet ağına sahibiz. Aynı zamanda firmamız; internet erişim, SMS, GSM özelliği bulunan Uzaktan İzleme ve Kontrol Sistemi ile sorunlara müdahale eden uzaktan izleme teknoloji altyapısına da sahip.

 

Dünyanın çok sayıda ülkesine ihracat yaptığınızı biliyoruz. Buradan hareketle toplam üretiminizin ne kadarını ihraç ediyorsunuz? Öğrenebilir miyiz?

Toplam üretimimizin yüzde 60’ını ihraç ediyoruz. Bu sene itibariyle dünyanın 130’dan fazla ülkesine ihracat yapıyoruz. Bu ülkelerden 80 tanesi ile düzenli ilişkilerimiz olduğu için bu ülkelere sürekli olarak ihracatımız var. İhracat yaptığımız ülke sayısını arttırmak adına ilerleyen dönemlerde global büyüme hedeflerimiz doğrultusunda yurtdışı ofis ve stok sahaları açma planlarımız var.

 

Firmanız Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarına bütçe ayırıyor mu? AR-GE çalışmalarınız ne durumda?

Teksan Jeneratör olarak 2017 yılında ülkemizin Ar-Ge Merkezleri arasına katıldık. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ar-Ge Merkezi olarak tescil edilen firmamız sektöründeki ilk özel Ar-Ge Merkezi oldu. Teksan Ar-Ge Merkezi; değişen müşteri ihtiyaçlarına uygun çözümler üretmek, uluslararası standartlara uygun yüksek kalitede, yenilikçi, verimli, çevreci ürünler tasarlamak ve teknolojiye yön vermek için deneyimli ve uzman mühendis kadrosuyla hizmet veriyor.

Ar-Ge birimimiz tarafından geliştirilen ürünler ile ilgili 30 adet patent, faydalı model ve teknik tasarım tescili, 20 adet uluslararası standartlara uygunluk sertifika ve belgemiz bulunuyor.

Ür-Ge birimizde de 12 personelimiz çalışıyor. Müşterilerimizden aldığımız geri dönüşler doğrultusunda mevcut ürünlerimizde değişiklikler de yapabiliyoruz.

 

İnovasyonu nasıl tanımlıyorsunuz. Firmanızın bu konudaki çalışmaları ne yönde öğrenebilir miyiz?

İnovasyon bizim olmazsa olmazımız. Yenilikçi olmazsanız, trendleri takip etmezseniz ayakta kalamazsınız. Ar-Ge yatırımlarımız ve gerçekleştirdiğimiz ilkler inovasyona bakışımızı çok iyi özetliyor. Biz bu doğrultuda sürekli yatırımlar yapan ve işten kazandığımızı yine işimize yatıran bir firmayız. Bu yatırımlarımızdan en büyüğü ise Kocaeli Serbest Bölge’de 50 bin metrekarelik alana yaptığımız yeni fabrika yatırımımız. Firmamız İstanbul ve Kocaeli’deki fabrikalarında yıllık 15 bin adet jeneratör üretme kapasitesine sahip.

 

Peki yurt dışında yatırım yapmayı düşünüyor musunuz?

Bu yıl itibariyle ülkemizin devlet destekli ilk ve tek markalaşma programı olan TURQUALITY Marka Destek Programına kabul edildik. Bu kapsamda yurt dışına yaptığınız yatırımların yüzde 50’sini devlet karşılıyor. Biz de bu destekten yararlanarak bu sene sonuna kadar İngiltere’de bir ofis açmayı planlıyoruz. Yatırım yapmayı düşündüğümüz hedef ülkelerimiz arasında Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri var. Bu ülkelerde de yakın zamanda yatırımlarımız olacak.

 

Son olarak firmanızın ileriye dönük hedeflerinden bahsedebilir misiniz? 2018 yılı hedefleriniz tuttu mu? 2019 yılı hedeflerinizi tutturabilecek misiniz?

2018 yılı üretim yapan firmalar için zor bir yıl oldu. Biz buna rağmen 2018 yılını yüzde 18’lik bir büyüme ile kapattık. 2019 yılında özellikle bugünlerde yaşadığımız siyasi belirsizlikler ve seçim ortamı iç piyasada ciddi anlamda bir durgunluk yaşanmasına neden oluyor. İç piyasa durgun olunca hem alacaklarınızı tahsil etmede bir takım sıkıntılar yaşıyorsunuz hem de insanlar harcama eğiliminde olmadığı için satış anlamında zorlanıyorsunuz. İnsanlar bu ortamda paralarını ceplerinde tutmaya çalışıyorlar. Kamu zaten yatırımlarını durdurmuş durumda. Biz ihracat yapan bir firma olduğumuz için 2019 yılı bizim için iyi geçiyor diyebiliriz çünkü ihracat yaptığımız ülkelere yeni ülkeler ekledik ve bu ülkelere yaptığımız satışlarla birlikte 2019 yılı hedeflerimizi tutturma konusunda emin adımlarla ilerliyoruz.

 

Ebru Hanım bize zaman ayırdığınız için size çok teşekkür ediyoruz. Teksan Jeneratör’ü ülkemize yaptığı katkılardan dolayı kutluyoruz.

Derginiz sayfalarında bize firmamızı anlatma fırsatı verdiğiniz için biz de size çok teşekkür ediyoruz.

 

Teksan Jeneratör Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi

Ebru Ata Tuncer