Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Haberler
HaberlerHırdavat Sanayici ve İşadamları Derneği (HISİAD) Çatısı Altında İlk Fuarını Yapmaya Hazırlanıyor
Kategori : Haberler
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2019-07-04 13:35:57


Geri Dön
Hırdavat Sanayici ve İşadamları Derneği (HISİAD) Çatısı Altında İlk Fuarını Yapmaya Hazırlanıyor

14 bin firmayı ve 635 bin çalışanı temsilen mayıs ayında kurulan Hırdavat Sanayici ve İşadamları Derneği (HISİAD) ile hırdavat sektörü ülkemizin gelişiminde söz sahibi olabilecek bir yapıya kavuştu.

 

19 Haziran Haziran  Çarşamba günü Hırdavat Sanayici ve  İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri ve sektörü temsilen çok sayıda işadamı Tüyap Palas Hotel’de bir araya gelerek hırdavat sektörünün dünü, bugünü ve geleceği hakkında görüş alışverişinde bulundular.

 

Hırdavat sektörünün bir dernek çatısı altında bir araya gelmesinde etkin rol  oynayan ve aynı zamanda HISİAD Başkanı da olan Çetin Tecdelioğlu Tüyap Palas Otel’de gerçekleştirilen toplantıda sektör temsilcilerine  seslendi. Tecdelioğlu geçtiğimiz yıl 7 milyar doları aşkın bir ihracat rakamına ulaştıklarını belirterek şunları söyledi: ‘Yıllara göre baktığımız zaman 2015’ten 2018’e bizim ihracat rakamlarımız 6 milyar dolarlardan 7 milyar doların üzerine çıktı. Bu yıl ilk 5 aydaki ihracatımız 3.2 milyar dolara ulaştı. Benim tahminim 8 milyar doları geçen bir rakamla bu yılı kapatacağız. Sektörde ihracatla ilgili bir ivmelenme ve büyüme var. Sektörümüz Türkiye ortalamasından daha hızlı büyüyor. Bunun en önemli nedenlerinden birisi ise şu an dünyada ucuz olmamız. Bunu son olarak bir UR-GE programı için gittiğimiz Çin’de de teyit ettik. 2018'de yaşanan finansal dalgalanmadan sonra maalesef şu anda Türkiye Çin'den daha ucuz. Onun için önümüzde ihracatla ilgili çok ciddi fırsatlar var. Bunu iyi değerlendirmemiz lazım."


 

Hırdavat Sekrörünün En Çok İhracat Yaptığı Ülke Almanya

En çok ihracat Almanya'ya Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı ülkenin 727 milyon dolarla Almanya olduğunun altını çizen Tecdelioğlu, daha sonra Irak, Fransa, Romanya ve ABD'nin geldiğini belirtti. Tecdelioğlu, "Biz aslında çok zor bir şeyi başarıyoruz. Almanya gibi kalite yönünden beklentisi çok yüksek bir ülkeye 700 milyon dolardan fazla mal satabiliyorsak tüm dünyaya her şeyi satarız. Fransa’da da 293 milyon dolarlık bir pazar yakaladık. Fransa’da da bu rakamları çok daha yukarı çıkarmak, en azından Almanya rakamlarına çıkarmak gayet mümkün." dedi.
 

HISİAD İlk Fuarını 2020 Yılında Yapmayı Hedefliyor

Deneğin 2020 yılında Tüyap’ın desteği ile bir fuar düzenlemeyi hedeflediğini de belirten Tecdelioğlu fuarların sektör açısından çok önemli faaliyeler olduğunu belirterek 2020 yılında yapılacak olan fuarlarla ilgili şunları söyledi. ‘"Derneği kurduktan sonra ilk söylemimizde fuarımızın olmadığını ve bu konuda çalışmalar yapacağımızı belirtmiştik. TÜYAP'la yaptığımız görüşmeler sonucunda bir anlaşmaya vardık. Dernek çatısı altında ilk fuarımızı önümüzdeki yıl 6-7-8 Şubat 2020’de düzenlemek istiyoruz. Bu uluslararası bir fuar olacak ve biz de elimizden geldiğince çok firmayla katılımcı olacağız. Katılımcı olduğumuz firmalarla da fuarımızı parlatarak uluslararası bir fuar haline getireceğiz." 

 

HISİAD Tasarım Yarışmaları Düzenleyecek

Tasarım yarışmaları geliyor Ürünlerin katma değerini artırmak için tasarıma çok önem verdiklerini ve birçok sektörde olduğu gibi kendilerinin de tasarım yarışmaları düzenleyeceklerini kaydeden Tecdelioğlu, "Aslında bizim her şeyimiz tasarım. Fırçamız tasarım, cıvatamız tasarım, el aletimiz tasarım, hepsi bir tasarım... Biz bir işi kolaylaştırmak, basitleştirmek, daha az insan gücü ve daha az birim zamanda yapabilmek için varız. Hırdavatın açılımı bu. Bugüne kadar tasarımla ilgili hiçbir çalışmamız olmadı fakat artık dernek bünyesinde tasarım yarışmaları yapıp ürünlerimizi nasıl geliştireceğimizle ilgili beraber yol alacağız." diye konuştu.