Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Teknolojiler
TeknolojilerAnons Sistemleri Yangın Algılama Sistemlerine Nasıl Entegre Edilir?
Kategori : Teknolojiler
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2019-06-01 10:45:02


Geri Dön
Anons Sistemleri Yangın Algılama Sistemlerine Nasıl Entegre Edilir?

Havalimanları, hastaneler, alışveriş merkezleri, okullar gibi insan yoğunluğunun fazla olduğu pek çok mahalde, kişileri bilgilendirme, uyarma veya yönlendirme amacıyla anons sistemleri kullanılmaktadır. Tesis edilen bu anons sistemlerinin en birincil görevi yapı içerisinde güvenliği sağlamaktır. Güvenliğin sağlanabilmesi için ise birbirinden farklı amaçlara hizmet eden sistemler birbirleriyle entegre çalışabilmelidir.

 

32 yıldır yangın tehlikesine karşı ürün ve hizmet geliştiren Mavili Elektronik A.Ş. anons sistemlerinin kullanımda olduğu mahaller için; olası bir yangın durumu ile karşı karşıya kalındığında tahliye planının doğru şekilde uygulanması ve izdihamın önüne geçilmesi adına anons sistemlerine entegre olabilen Maxlogic Anons/Alarm Matrix Panellerini üretmiştir. Maxlogic marka akıllı adresli yangın alarm sistemleriyle entegre çalışan bu paneller EN 54-16 Standardına uygundur.

 

Maxlogic Anons/Alarm Matrix Paneli; meydana gelen acil durumlarda canlı anons imkânı sağladığı gibi, önceden planlanmış yangın senaryoları doğrultusunda kaydı alınmış sesler ile de anons/alarm verilmesini mümkün kılmaktadır. 

 

19” 3U rack yapısındaki Maxlogic Anons/Alarm Matrix Paneli ile 32 bölgeye kadar anons çıkışı verilebilmektedir. Panelin içerisinde; dahili güç kaynağı olarak 1 adet “anons güç modülü” ve ses sinyali çıkışını sağlayan 1 adet “anons çıkış modülü” standart olarak yer almaktadır. Panelde 16 adet modül giriş soketi de mevcuttur. Bu soketlere uygulamanın gerçekleştirileceği mahalin özelliklerine göre “anons giriş modülü” ve/veya “programlanabilir alarm/ikaz çıkış modülü” takılabilmektedir. Her bir anons giriş modülüne 4 adete kadar anons mikrofonu bağlanabilmektedir.

 

Maxlogic akıllı adresli yangın alarm santralleriyle entegre çalışan bu paneller; hangi marka veya modelde olduğu fark etmeksizin anons sistemlerinin kullanıldığı bütün projelere tesis edilebilmektedir. Anons sistemleri ile entegrasyonu için; önceden programlanmış ses çıkışlarının ve acil durumda tetik gönderebilecek sinyal girişlerinin olması yeterlidir.

 

Yangın durumunda işletilmek üzere sebep/sonuç senaryosuna dahil edilebilen, programlanabilir alarm/ikaz çıkış modülleri ile olay anında aktif olabilen panel sayesinde yetkili kişiler, binanın istenilen bölgesinde anons gerçekleştirebilmektedir.

 

Erken algılama ve müdahale gerçekleştirilse bile tahliye anı oluşan panik yangından çok daha tehlikeli sonuçlar doğurabildiğinden anons sistemlerinin yangın sistemleri ile entegre çalışması izdihamın önlenmesi, can ve mal güvenliğinin sağlanması için oldukça önemlidir.

Mavili Elektronik A.Ş.