Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Röportaj
RöportajHasan ULUTAŞ: Aydınlatma Sektöründe Yenilik AIRLED
Kategori : Röportaj
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2019-03-25 12:57:24


Geri Dön
Hasan ULUTAŞ: Aydınlatma Sektöründe Yenilik AIRLED

2016 yılında kurulan ve 3 adet faydalı model lisansı bulunan Atakcan Dijital Teknoloji Hizmetleri San. Ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü ve AIRLED (tescillidir) markalı ürünlerin mucidi Hasan Ulutaş ile Airled’i ve sektörü konuştuk.

 

Kısaca “AİRLED” dediğimizde aklımıza nasıl bir ürün gelmeli, anlatır mısınız?

 

Firmamızı ziyaretiniz ve ürünümüze gösterdiğiniz ilgiye, güzide dergimiz “Elektrik Dünyası” vasıtasıyla sektörümüzün sorunlarına ve tanıtımına katkılarınız için öncelikle sizlere çok teşekkür ediyorum.

AİRLED, silikon bir yapı içerisinde floresan görünümlü, 12-24 voltla çalışan ve 90 metreye kadar tek parça (55 KL modelimizde istenilen uzunlukta) üretimini yaptığımız birazdan bahsedeceğim diğer özellikleriyle ülkemizde ve dünyada benzersiz bir üründür.

 

Önce kısaca sizi ve şirketinizin kuruluş hikayesini öğrenebilir miyiz?

 

Maçka Sanat Okulu Elektronik Bölümünü 1974 yılında bitirdim. Takiben Grundig Fabrikası’nda çalışmaya başladım. Ustabaşı iken ayrılıp askere gittim. Dönüşte radyo ve televizyon tamirciliği, kablo TV ve Digiturk bayiliği yaptım. Son olarak güvenlik sistemleri üzerine faaliyet gösterdim. Silikon LED üretimi yapmaya ise bir villaya kamera sistemi yerleştirirken karar verdim.  Bir firma çalışanı villanın girişine neon led takıyordu.  Müdahale ederek “ürün 220 volt siz insanların özellikle çocukların bilerek veya bilmeyerek temas edebileceği  yerlere monte ediyorsunuz, Allah korusun ürünün herhangi bir şekilde zarar görmesi durumunda temas eden her canlı çarpılıp ölebilir”dedim. İşte yaşadığım bu olay beni çarpma riski bulunmayan 12 volt ile çalışan Silikon LED üretmeye yönlendirdi. Sonuçta, ciddi bir emek ve Ar-Ge çalışmasıyla  aydınlatma sektöründe devrim yaratan bu ürünü müşterilerle buluşturduk.

 

Peki “AİRLED” nasıl ortaya çıktı ve çalışma şeklinizi kısaca anlatır mısınız?

 

Şerit ledleri içerisine yerleştirdiğimiz, enerjiyi yanlarından taşıdığımız “Airled Kablo”muz bizim en kıymetli patentli buluşumuz. Bu yüzden kesintisiz 90 metre tek parça ürün yapabiliyoruz. İkinci kıymetlimiz silikon. Tabiiki silikonu biz bulmadık ama “Airled Kablo”muzu, silikonu şekillendirip içerisine yerleştirince ortaya benzersiz ürünümüz“AİRLED” çıkmış oldu. Bugün için 21 değişik model ürünümüz bulunmaktadır. Ağırlıklı olarak proje bazlı çalıştığımız bayilerimiz ve müşterilerimiz var. Onların talebi doğrulusunda istedikleri ölçülerde üretim yapıp teslim ediyoruz.  Ayrıca farklı özel bir ürün tasarımları olursa onları da üretebiliyoruz.

 

Peki aydınlatma sektöründe devrim yaratan bu ürünün özelliklerinden bahseder misiniz?

 

 AİRLED; Elastiki bir yapıda eğilip bükülebilen, darbelere dayanıklı, dekoratif bir aydınlatma üründür. 12-24 voltla çalışan, IP 68 (Su, toz vs. geçirmez) özellikli, su içerisinde dahi (deniz suyu dahil) %100 performans gösteren, yosun tutmaz, yanmaz, yangına destek vermez, ısınma yapmaz, ısı yaymaz, her türlü iklim şartına (güneş, dolu, kar, yağmur vb.) mukavemetli olup        -30°C / +200°C sorunsuz çalışır.  Asit ve bazlara, (yağ, tiner, çamaşır suyu, kezzap vb.) UV dayanımlıdır. Çatlama yapmaz, montajda vida kullanılmadığı için paslanma yapmaz, deterjanlı su vb. kolayca yıkanıp temizlenebilir. İstenilen uzunlukta, farklı ölçülerde üretilebilir. İsteğe bağlı olarak üzerine marka, logo ve yazı yazılır. Mantolama üzerine dahi kolayca monte edilebilir.  Esnektir, şekil verilebilir, eğilip bükülebilir. Estetik ve dekoratiftir. Dim edilebilir (Işık seviyesi arttırılabilir, azaltılabilir) Kamera ve fotoğraf çekimlerinde patlama yapmaz, ışığı gözü yormaz, Nötr silikon ile yapıştırılır. Ek bir işçiliğe ihtiyaç duyulmadan nihai müşteri tarafından dahi kolayca monte edilebilir. Görünümü uniformdur. (LED noktaları görünmez) Mavi, kırmızı, yeşil, gün ışığı, amber orijinal renklerdir.

 

Saydığınız bu özellikler test sonuçları ile belgelendi mi? Garanti süreniz ne kadar?

 

Ürünlerimizin Atex, RoHS, CE, ISO 9001 ve test belgeleri mevcut. Kesici, delici aletler ve yetkisiz kişiler tarafından yapılacak müdahaleler dışında (iki) yıl Atakcan garantilidir. Şerit ledler için çalışma süresi 50 bin saat olarak bildirilmektedir. Şimdiye kadar müşterilerimizden kayda değer bir şikayet almadık. Ürünümüze de güveniyoruz.

 

AİRLED  nerelerde kullanılıyor?

 

AİRLED’in kullanım alanları çok geniş.  Aydınlatma ve dekorasyon amaçlı olarak;  bina iç ve dış yüzeyleri, seralar, kapalı besi alanları, yeşil alanlar, ıslak alan kenarları, göletler, deniz ve havuz içi, kapalı otopark, maden ocakları, tünel, bariyer kolları, marketlerin sebze ve meyve reyonları, asansör kuyularının (yönetmeliğe uygun şekilde) aydınlatılması, acil servis, asansör ve acil çıkış yönlendirmesi ve hız kesici olarak kapalı otoparklarda ayrıca diğer pek çok alanda rahatlıkla kullanılabilmektedir.  

 

AİRLED ile ilgili KOSGEB, Sanayi Bakanlığı ve benzeri kuruluşlardan yeterli destek alıyor musunuz?

 

Biz alamadık. Kosgeb’e başvurduk. Davet ettiler gittik. Ürünümüzün hali hazır durumunu, iç pazarı, dünya pazarını, dönen resmi, gayriresmi rakamları telaffuz ettik. Alacağımız destekle ürünümüzü daha geliştirip dünyaya pazarlayacak şekilde seri ve hızlı üretime geçebileceğimizi ve bunu nasıl yapacağımızı (yaklaşık 25 bin metre aylık/tek vardiya üretim yapacak makine tasarımımızı) açıkça anlattık. Yaratacağımız katma değerden bahsettik. Al-sat yapan firmaların dahi yararlandığını duyduğumuz bu desteklerden maalesef biz şimdiye kadar bir sonuç alamadık.

 

Son olarak okuyucularımıza ve sektörümüze vermek istediğiniz mesajlar neler?

 

“AİRLED KABLO” bizden önce kimsenin akıl edemediği bir buluş.  Dünya devleri 12-24 voltla en fazla 15 metre yapabilirken biz “AİRLED KABLO”muz sayesinde 90 metre tek parça üretebiliyoruz. Bunu bir Türk evladı akıl etti, patentini aldı. Ve yerli bir marka “AİRLED” ortaya çıktı. Yerli ve milli bir markayı daha yukarılara taşımak üretimi ve istihdamı artırmak, ürünümüzü dünya pazarlarına satmak istiyoruz. Bu ülkenin rakipsiz bir ürünü var. İthal edilen garantisi dahi tartışılan ürünler yerine yerli üretim desteklenmeli. Unutmayalım ki dışarıya ödediğimiz her dolar orada yeni bir kişiye iş imkanı sağlıyor. Bunun yerine yerli ve milli bir ürün tercih edersek ülkemizde bir kişiye iş doğar.

 

ATAKCAN Genel Müdürü

Hasan ULUTAŞ