Elektrik Dünyası Dergisi
E Bülten Aboneliği
E-Posta
Ad / Soyad
Ana Sayfa » Haberler
Haberler3,4 Milyon Lamba ve 360 bin Aydınlatma Ürünü  Gümrükten Veto Yedi
Kategori : Haberler
Ekleyen : Administrator
Tarih : 2019-03-11 16:01:27


Geri Dön
3,4 Milyon Lamba ve 360 bin Aydınlatma Ürünü Gümrükten Veto Yedi

Ticaret Bakanlığı güvensiz 18 milyon ürüne geçit vermedi!

 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, geçen yıl oyuncaktan tıbbi cihazlara, cep telefonundan inşaat demirine kadar 1,6 milyar ithal ürünü denetime aldıklarını söyledi. Denetimler sonucunda 3,6 milyon oyuncak, 350 bin serum seti, 1,2 milyon şırınga, 2,3 milyon iş eldiveni, 230 bin çift ayakkabının da aralarında bulunduğu yaklaşık 18 milyon ürünü güvensiz bularak ithaline izin vermediklerini bildirdi.

 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, geçen yıl oyuncaktan tıbbi cihazlara, cep telefonundan inşaat demirine kadar 1,6 milyar ithal ürünü denetime aldıklarını söyledi. Denetimler sonucunda 3,6 milyon oyuncak, 350 bin serum seti, 1,2 milyon şırınga, 2,3 milyon iş eldiveni, 230 bin çift ayakkabının da aralarında bulunduğu yaklaşık 18 milyon ürünü güvensiz bularak ithaline izin vermediklerini bildirdi. Ticaret Bakanlığının internet sitesinde yer alan habere göre, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ithal ürünlere yönelik 2018 yılı ürün güvenliği denetimi sonuçlarını açıkladı.

 

Hem üretici hem tüketici korunuyor

İthal yolla piyasaya arz edilecek ürünlerin, insan sağlığı, can ve mal güvenliği, hayvan, bitki yaşam ve sağlığı, çevre ve tüketicinin korunması açısından sahip olması gereken asgari güvenlik koşullarını taşıyıp taşımadığını kontrol etmek amacıyla denetimlere titiz bir şekilde devam ettiklerini vurgulayan Pekcan, gerek üreticilerin kalitesiz ve güvensiz ithal ürünlerin haksız rekabetine maruz kalmaması gerekse vatandaşın can ve mal güvenliğinin korunmasını teminen, ürünleri risk derecesine göre ithalat aşamasında ürün güvenliği denetimlerine tabi tuttuklarına dikkati çekti. Pekcan, “Bakanlığımızın Dış Ticarette Risk Esaslı Kontrol Sistemi (TAREKS) üzerinden yaptığımız bu denetimler sonunda uygunsuz/güvensiz bulunan ürünleri ya imha ediyoruz ya geldiği ülkeye geri gönderiyoruz ya da kabul eden ülke olması halinde oraya sevkine izin veriyoruz” dedi.

 

1,6 milyar ithal ürün denetlendi

Vatandaşların sağlığını, güvenliğini ve parasını, bu ürünlerden ve olumsuz etkilerinden koruduklarına işaret eden Ticaret Bakanı Pekcan, şu bilgileri verdi: “Bu çerçevede geçen yıl oyuncaktan tıbbi cihazlara, cep telefonundan inşaat demirine kadar 1,6 milyar ithal ürünü denetime aldık. Bunlardan yaklaşık 18 milyon ürünü güvensiz bularak ülkeye girişine izin vermedik. Bu ürünler arasında 3,6 milyon oyuncak, 350 bin serum seti, 1,2 milyon şırınga, 2,3 milyon iş eldiveni, 230 bin çift ayakkabı, 3,4 milyon ampul ve 2 bin ton inşaat demiri de bulunuyor. Ayrıca söz konusu ürünler arasında yaklaşık 1 milyon 350 bin adaptör /şarj cihazı, 800 bin duy, 360 bin armatür, avize, led gibi aydınlatma cihazı da var. Bunların yanı sıra 200 bin fiş ve priz, 220 bin solunum maskesi, 160 bin saç kesme ve traş makinesi, 160 bin el feneri, 140 bin şırınga iğnesi, 72 bin hava veya yağ filtresi, 56 bin rulman, 46 bin set cerrahi dikiş ipliği gibi ürünler de standart ve kurallara aykırı olması nedeniyle uygunsuz bulundu.”

 

“Ürünleri uygun çıkan firmalar denetime takılmıyor”

Geçen yıl 1,6 milyar ürünü denetlediklerine dikkati çekerek, bu yıl da hız kesmeden aynı ciddiyetle denetim faaliyetlerini sürdüreceklerini ifade eden Ruhsar Pekcan, denetimlerin risk esaslı olması nedeniyle ürünlerinde belli standartları sağlamış, bu yönde iyi bir performans geçmişi olan firmalar için denetim gereksiniminin azaldığına vurgu yaptı. Pekcan, şunları söyledi: “Bir diğer ifadeyle ürünleri sürekli uygun çıkan firmalar daha az denetime düşüyor. Bu çerçevede denetimi sadece devletin sorumluluğundaki bir mesele olarak görmemek gerekir. İthalatçı firmalar başta olmak üzere tüm firmalarımızın yüksek bir tüketici güvenliği bilinciyle konuya hassasiyetle yaklaşması gerekiyor. Bu noktada devlet ve özel sektörün ortak bir anlayışta buluşması her iki taraf için de verimli sonuçlar doğuracaktır.”